| anonim_4396 a întrebat:

Este soarele atat de fierbinte si luminos pe cat ni se spune sau este rece si intunecat?
Intreb asta din pricina mai multor motive:
1 Daca am parasi pamantul si ne-am indrepta spre soare, la 100 de Kilometri in spatiu cosmic si am masura temperatura acelui spatiu, am constata ca este extrem de frig (-180 de grade) si extrem de intuneric, cu cat ne indepartam mai mult de pamant cu atat este mai frig si mai intunecat.
2 Cum poate sa inghete cea mai apropiata planeta de soare http://stirileprotv.ro/......imiti.html
3 Aceaste cometa http://www.stiridecluj.ro/......oase-video a intrat in coroana soarelui care se presupune ca ar avea o temperatura de 1 milion de grade si a iesit din ea fara nici o schimbare fizica de viteza sau de directie desi ar fi trebuit sa se dezintegreze instantaneu.
4 Cum poate substantele fierbinti din soare sa mai poate crea magnetism, se cunoaste din fizica o substanta isi pierde magnetismul atunci cand este incalzita, asta inseamna ca exista un conflict intre natura soarelui si temperatura sugerata pentru ca atrage 8 planete.
De aici rezulta o mare intrebare, de unde vine lumina si caldura daca nu de la soare, bineinteles nimeni nu stie, dar hai sa ne dam cu parerea.

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Radiatia electromagnetica nu incalzeste decat atmosfera terestra si suprafata Terrei, nu si vidul. Evident daca parasesti atmosfera Terrestra temperatura va scadea, deoarece fotonii doar se deplaseaza prin interiorul vidului.
Este ca atunci cand ai o sticla incendiara si un corp X la o anumita distanta d=2m. Arunci sticla incendiara care explodeaza la contactul cu obiectul X emanand caldura. El in timp ce a parcursa dinstanta de 2 m nu a incalzit si spatiu, deoarece nu a interactionat cu nimic ce putea provoca explozia ei.
Intr-un mod similar functioneaza fotonii care calatoresc in vid, dar NU si in atmosfera, deoarece atmosfera este formata din molecule.
2, 3 sunt doua cazuri izolate, niste fenomene independente ce nu modifica concluziile obtinute din sute de ani de cercetare.
La 4 nu comentez.

| RAY a răspuns:

De aia eu nu cred in nimic pentru ca sunt prea multe nu stim, nu e logic ca mergand in spatiu sa fie acel frig e ilogic oare de ce e asa frig pai sa vedem in primul rand planeta noastra are astmosfera stim ca aerul se inclazeste mai repede si mentine temperatura mai stim ca presiunea cauzeaza racirea oxigenului, mai stim ca cu cat mergi in sus cu atat presiunea creste, dar cu intunericul e alta problema pai sa vedem asmosfera cand primeste lumina o reflecteaza pe o distanta mare in scimb fara ea lumina nu sar raspandi in asmosfera deci in vid e intuneric pentru ca lumina vine doar dintr-o parte din fata pe pamant lumina vine din toate partile, asa cred poate n-am dreptate

2 se poate ca parte intunecata a planetei sa inghete de ce? sa ne imaginam ca punem un mar pe soba o parte va vi mai calda ca alta logic daca planeta e imensa de mare o parte este fierbinte alta este mai rece sa nu uitam caldura nu se raspandeste ca pe pamant pentru ca nu are astmosfera

3 asta nu stiu sincer nu e logic acea cometa e inghetata sar topi la o asemenea temperatura si gravitatie

4 alta problema cum creaza soarele campul magnetic din moment ce nu are fier in stare lichida?

| relian a răspuns (pentru RAY):

-Nu atmosfera incalzeste aerul, ci lumina incalzeste aerul si pamintul

-Este foarte logic ca in spatiu sa fie foarte frig pentru ca acolo lumina nu are ce lovi, deci nu0 are ce incalzi, nu are loc nici un impact al luminii cu ceva.caldura rezulta in urma impactului fotonilor cu un corp material sau cu mase dense de aer.

-Oxigenul nu are a face cu caldura.

-In vid lumina vine de n-are a face de unde vine.se vorbea de spatiu aici nu de vid.si daca vorbim de vid lumina care trece printr-un spatiu vidat nu are ce incalzi logic.

-Daca statia spatiala nu ar fi izolata acolo unde este si este un frig cumplit stii ce s-ar intimpla? Probabil ai raspunde ca ar ingheta oamenii din ea.Gresit.ar muri de cald aia sar intimpla.pai cum sa moara de cald daca in spatiu sint -178 de grade Celsius? pai asa bine pentru ca naveta aia este lovita de fotoni care o incalzesc.Ia sa citesti sa vezi ca sa si intimplat o chestier recenta cu sistemul de racire al statiei international si erau aia sa fiarba acolo.Deci sa fiarba nu sa inghete.

-Acum de ce la noi este iarna desi soarele este pe cer? pai e acelasi oxygen, aceiasi atmosfera nu? Ba mai mult sintem si cel mai aproape de soare.Pai aia e ca soarele nu emana caldura care sa ajunga pina la noi.aia e problema.Este iarna pentru ca razele lovesc pamaintul sub un anumit unghi, ia in sters suprafata pamintului si de aia este irana.Cu alte cuvinte scoarta terestra adduce apaortul cel mai mare la temp de pe o planeta, si intr-o masura mai mica atmosfera.atmosfera in cel mai fericit caz mentine acea temperature.

-O cometa care trece pe linga sau chiar loveste soarele nu trebuie sa se topeasca instantaneu.cine spune asta? Depinde ce marime are cum trece pe linga sau cit loveste soarele, ca doar nu intra prin soare asa printr-o parte si iese prin alta.Ca daca ar fi asa cu siguranta nu ar mai iesi.Si apoi noi nu am mai vedea cind ar iesi pentru ca nu mai avem cum sa vedem asta.Deci nici nu am putea spune ca a trecut sau nu.

-Cum creaza Soarele cimp magnetic nu stim.Si daca nu stim asta nu inseamna ca nu il creaza. Daca noi cunoastem doar un singur mod dea crea un cimp magnetic asta nu inseamna ca doar asa poate apare un cimp magnetic.Este gresit sa gindim asa, doar pot ca atit stim noi.

-In concluzie in spatiu este frig, dar daca ai iesi fara costum sigur bine nu o sa-ti fie.o sa arzi ca o torta.Chiar in acel frig ce exista acolo.Si nu vad ce voi nu vedeti logic. Daca tu sa zic mergi in zapada si cineva iti da foc nu arzi? sau dacda afara este frig si iti dai foc la haine nu arzi? ia incearca si dupa vezi.Deci cum spunea cineva pe aici intrebarea asta este fara rost.Bine asta daca cine a pus intrebarea nu stia chestii simple si vrea sa invete.In acest caz este bine. Sper ca sinteti lamuriti cu totii cum sta treaba cu caldura si lumina.

| doctorandus a răspuns:

In vid nu e frig sau cald, vidul e cel mai bun izolator termic. Pe asta se bazeaza termosul. Dar, prin vid trece radiatia electromagnetica si particulele elementare, ele sunt purtatoare de energie si pot incalzi un corp. Mai multe despre Soare pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Soare

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Esti sigur ca vidul este isolator cum zici? termosul nu este vidat.nu stiu unde ai auzit tu asa ceva dar te inseli.scuze ca ma bag si eu. termosul este un system in care schimburile de substante, energie etc intre el si exterior sint minime.vidul n-are a face cu izolarea, nu izoleaza nimic.si aici se vorbea despre spatial cosmic.lumina(fotonul)incalzeste un corp pentru ca il loveste nu din alt motiv.impactul dintre fotoni si un corp material are ca reziltata eliberarea de energie in cazul nostrum sub forma de caldura.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

De vas Dewar ai auzit? In vid nu e nici frig, nici cald pentru ca nu exista molecule, deci nici agitatie termica.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Bine asa o fi daca spui tu.bafta si sa fii bine in caz ca isi in spatiu si va trebuie sa iesi pe afara din nava.nu iti lua decit o butelie de oxigen si aia e tot.in rest nai nici o problema cu temperatura. daca nu exista molecule asta inseamna ca nu e cald s au frig? nu stiam ca temperatura tie de prezenta moleculelor.dar cum spuneam tu stii imi bine.eu doar mi-am dat cu parerea.si daca e sa o luam pe dea dreptul putem spune ca nici nu exista temperarturi negative.cel putin eu nu stiu sa fi auzit de asa ceva.cel putin pina acum.totul este pozitiv pina la zero grade k.mai jos deocamdata nu a cobotit nimeni.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Asa si e, nu exista temperaturi negative (in Kelvin). De-aia se numeste zero absolut. Agitatia moleculara nu poate fi negativa, poate fi doar zero sau pozitiva. De-aia temperatura nu poate fi negativa (in Kelvin).

Temperatura e o masura a agitatiei moleculelor, atomilor, particulelor, daca nu exista molecule nu poate fi vorba de schimb de caldura si atunci nu poti masura temperatura vidului. In spatiul cosmic se pierde caldura prin radiatie, deoarece un corp cald emite infrarosii. Dar nu exista alte schimburi de caldura, pentru ca un cosmonaut n-are in jurul sau aer sau apa, are doar vid, iar vidul transmite doar radiatii, nu permite schimburi de caldura.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

E bine si asa.deci intrebarea mea este daca tu ai fi in spatiu intr-un loc vidat ai avea probleme legate de temperatura? da sau nu? dar concrec, real nu teorii.ne aflam intr-un loc vidat si putem sa si in pielea goala ca nu patim absolut nimic, asta dupa cum spui tu.asa este da ori ba? in spatiu exista sigur zone vidate.eu ma tem ca vei ingheta.asa spun eu, este parerea mea.tu spui ca in vid nu exista temperatura.dar ce exista? explica mai exact, mai clar.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

In pielea goala ai exploda, ti-ar exploda plamanii, etc.

Iti lipsesc niste notiuni elementare de fizica, vezi poza cu explicatii pe http://ro.wikipedia.org/......ldur%C4%83

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Baiatule nu mai ocoli intreberea si raspunde.nu am zis nimic legat de oxigen si alte chestii. vorbim aici legat de temperatura.deci strict de temperatura.nu ma trimite nicaeri sau sa imi spui daca am sau nu notiuni de mai stiu eu care.tu ai notiuni de a raspunde la ce esti intrebat? sau doar citesti pe wikipedia dupa care vii pe aici sa te dai mare? sa te dai atotstiutor.lasama cu definitii formule si alte timpenii. voreste tu folosind cuvintele tale si nu trimiteri mai stiu eu unde.te dai mare cu ce? cu definitiile altora, cu formulele altora si asa mai departe, pe care sint sigur ca nici pe astea nu le stii pe derost, si iti trebuie netu ca altfel esti mort fara.zi-mi ce am intrebat.deci sa revenim. legat strict de temperatura zici ca in vid nai nici o problema legata de temperatura.da sau ba? eu asta am intrebat nu ca explodezi sau ce mai faci.stai linistit ca stiu ce si cum este.tu raspunde exact la ce esti intrebat.sau daca vrei sa formulez eu altfel intrebarea o fac. uite refolmurare. daca pui o bucata de carne in vid va fi calda sau rece? raspunde la intrebarea asta sa vaz ce raspuns dai.in vidul ala din spatiu ma refer nu ala de la fabrica de carne abator ce mai este.si lasate de copy paste si alte activitati de genul asta ca nu arati nimic cu asa ceva.ba dimpotriva oamenii te percep ca pe un copiator.ce esti cumva frate cu Ponta? vorbeste omule simplu cu cuvintele tale cu explicatii mura in gura chestii de genul asta sa priceapa tot omu de la mic la mare. daca faci asa ceva atunci o sa fiu si-o eu multumit ca intr-adevar stii si ceea ce arunci pe aici.pt mine ce ai spus tu pina acum imi arata nu ai inteles nici tu ceea ce arati si trimiti pe aici. daca ai fi inteles ai fi explicat asa cum am aratat.deci raspunde la ce am intrebat.restul lasa pentru alta data sau alta intrebare.numai bine

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Dupa cum am spus, in vid se poate pierde caldura doar prin radiatie. Prin conductie si convectie nu se poate. Asa ca un corp aflat in vid pierde incet caldura, cu exceptia cazului in care este luminat de Soare. Daca e luminat de Soare se incinge, nu se raceste (la distanta la care se afla Pamantul de Soare). Vezi de ex. variatiile de temperatura pe Luna conform cu http://www.universetoday.com/19623/temperature-of-the-moon/

| Mădă0611 a răspuns:

In spatiu nu exista dioxid de carbon care sa mentina temperatura, asa ca se pierde.

"Daca am parasi pamantul si ne-am indrepta spre soare, la 100 de Kilometri in spatiu cosmic si am masura temperatura acelui spatiu, am constata ca este extrem de frig (-180 de grade)" Venus e fierbinte (480 grade C), si e la 1, 60 UA departare de noi (1 UA/AU - aproximativ 150 milioane km)

Scrie clar in articol: "in anumite cratere unde soarele nu ajunge niciodata, temperatura sa ajunga la -187 de grade Celsius."

| WhatheWow a răspuns:

Ai putea să te mai documentezi despre felul în care acționează soarele și să lași speculațiile pe seama speculanților.

| GiAnca a răspuns:

Pai...Daca ar fi rece si intunecat n-ar mai exista lumina si caldura pe Terra si atunci nici o vietuitoare n-ar mai putea trai aici. thinking

| vrelian a răspuns:

1-incurci portocalele cu merele se pare.ce are a face soarele cu temperatura din spatiu nu vad.in primul rind trebuie sa stii cum apare caldura asta acolo tu unde spui sau pe pamint.si esti atit de sigur ca de mergi la citi km zici vei ingheta? eu te asigur ca vei arde daca nu ai un costum care sa te protejeze.multi oameni asta fac spun chestii fara sa le stie efectul sau cum apar.deci caldura de pe pamint nu vine de la faptul ca soarele dogoreste caldura si caldura ajunge pina la noi.ce ne incalzeste atunci? lumina ne incalzeste.aia e tot.un foton care cade pe un corp material il va incalzi.dar nu il va incalzi ca acel foton este cald, ci pentru ca loveste acel corp cu o viteza de.in urma acestui impact se degaja caldura.aia e tot.atita timp cit in spatiu acei fotoni de lumina nu lovesc nimic nu au ce incalzi si normal temperatura va fi de 0 grade kelvin adica -178 de grade daca nu ma insel. daca cineva sa spunem iese in spatiu si sta cu fata spre soare il va arde.iar in spate va ingheta.dar pina la urma va arde de tot daca este prea aproape de soare.tu daca te vei izbi asa in mod repetat de un perete cu capu sa zic ce se intimpla? hai sa zic cu corpul.scuze am glumit.deci te vei incalzi.pai de ce? cred ca esti lamurit pina aici.

2-cum poate ingheta o planeta chiar linga soare? asa cum am aratat.depinde de cum cad razele soarelui pe acea planeta.dar undeva va fi f cald acolo unde razele cad perpendicular. apoi daca acea planeta este lipsita de atmosfera cu siguranta va fi rece.adica va pierde acea caldura degajata in urma impactului fotonilor cu suprafata planetei.atmosfera e ste ca o patura ca o haina care mentine cit de cit o anumita temperatura.cel mai mare rol in asta este dat de CO2

3-cometa a iesit fara nici o schimbare? de unde stii asta? ai fost acolo sa masori ce dimensiuni avea acea cometa cind a intrat si dupa cea iesit? asa crezi tu ca ar fi trebuie sa se dezintegreze? depinde de multe chestii.tu cind bagi un lemn in foc se dezintegreaza instantaneu? nu prea cred.dar daca pui in foc un fir de par? da ala se are instantaneu.deci nu lua de bun tot ce citesti.
-cum poate creea magnetism soarele? pai magnestismul ce noi il stim este asta de pe pamnint.dar asta nu inseamna ca asa trebuie sa fie oriunde si doar asa se poate obtine magnetism.noi atit stim, dar asta nu inseamna ca magnetismul apare numai asa cum noi stim.un fenomen poate apare in conditii diferite si din surse diferite.lumina o putem primi de la soare sau de la un bec.este lumina dar susrsa ce o generaza este diferita.

deci intrebarea de unde vine lumina si caldura SOARELE, de acolo vine.acum ca direct sau indirect ce mai conteaza. avem ce ne trebuie.deci eu sincer nu vad nici o mare intrebare sau ceva necunoscut.un om care trece prin foc poate supravietui normal.ca are arsuri sau ce mai are asta e.si ce mai susrse ai dat.pro tv si n ziar de cluj.mai dat gata.