| Evolution a întrebat:

Hai să vă pun şi eu câteva întrebări scurte despre diverse lucruri şi să aud părerea voastră la fiecare întrebare şi o să vă las şi răspunsul meu în caz că vreţi să argumentaţi... deci :

1- Crezi în Dumnezeu sau in ştiinţă?
Răspunsul meu: eu cred în Dumnezeu dar şi în ştiinţă pentru că ştim "sigur" dacă este motiv de îngrijorare sau nu + ştiinţa şi religia se aseamănă.

2- Ce părere ai despre fantome şi extratereştrii?
Răspunsul meu: Eu nu cred în extratereştrii iar fantomele eu cred în ele pentru că există spirite malefice sau paşnice iar am citit undeva că extratereştrii şi fantomele sunt de fapt demoni... acum nu ştiu ce să cred dar 100% nu cred în extratereştri.

3- Crezi în spiritism, citirea gândurilor, teleportare, telepatie etc?
Răspunsul meu: eu nu cred în prostiile astea

4- Scrie o întrebare care crezi tu că este un mister sau ceva de genul

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| king4aday a răspuns:

1. Credinta in Dzeu nu exclude credinta in stiinta. Personal, nu cred ca o forta divina a creat Universul.
2. Singurele dovezi (si alea foarte nesigure) pe care le avem in favoare vietii extraterestre sunt:
1977 - semnal radio receptionat de cei de la S.E.T.I., timp de 72 de secunde din directia unei stele din constelatia Sagetatorul. Semnalul nu s-a mai repetat de atunci.
Un meteorit gasit in Antarctica care unii cred(eau) ca contine bacterii (ma rog, ce a mai ramas din ei). Nici asta nu e dovedita.
Cred in viata extraterestra dar, nu cred in povestile cu OZN-uri. Motive sunt nenumarate.
In fantome nu cred. Ca sa argumentez iau ca exemplu "fenomenul" poltergeist. Asa-zisele fantome au puterea sa miste obiecte (scaune, paturi, geamuri, usi etc.). Nici macar unuia nu-i vine in minte sa miste un creion, un pix cu ce sa scrie cateva randuri. Povestile cu fantome sunt invelite in mister. Chiar si programele facute pe aceasta tema sunt ca niste filme horror. Nu inteleg, de ce? Ca sa vorbim, comunicam cu persoane ale caror suflete ajung intr-o alta lume, ar trebui sa ne bucure, nu sa ne dea fiori. Ma rog, asa se vand mai bine documentarele si DVD-urile. Omul nu are suflet in sensul cum ne gandim noi la fantome sau, cel putin inca nu a fost dovedit. Demoni, dragoni, printese care pupa broaste transformandu-le in print pe cal alb sunt cam aceeasi categorie la mine. Nu vad ce legatura sa aiba cu demonii un E.T.
3. Nu poti pune teleportarea langa spiritism. Sunt in categorii diferite. Cred ca o sa avem tehnologia necesara pe viitor ca sa realizam teleportarea. Cand vorbim de teleportarea unui om, trebuie sa ne gandim ca, pe partea cealalta fiecare particula trebuie sa ajunga la locul potrivit. O intrebare mai cimplicata, ce se intampla cu memoria fiintelor teleportate? Mai e timp pana la realizare dar, nu-i imposibil. Spiritismul, din moment ce nu cred in fantome si viata dupa moartea biologica, pentru mine e doar o poveste, o inselatorie. Citirea gandurilor - telepatia - inca nici astea nu s-au dovedit deci, nu cred. As mai adauga ca, gandurile, informatiile din creier s-ar putea sa fie citite de computere in viitor. Tehnic nu e imposibil si se fac pasi in domeniu.
4. Nu pricep de ce rezista rautatea in oameni cand au ratiunea necesara sa-si invinga slabiciunile.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

1.Ce dracu'? "ştiinţa şi religia se aseamănă." Too much science fiction?

2.Nu crezi in extraterestri, dar crezi ca demonii sunt extraterestri, lol.
2 si 3. "iar fantomele eu cred în ele pentru că există spirite malefice sau paşnice"-"Crezi în spiritism-eu nu cred în prostiile astea" Wtf?
Esti pierdut.

| Evolution explică:

Mulţumesc pentru răspunsurile bune, iar cele în bătaie de joc pentru mine arată cât de limitată e mintea voastră. Ca să eu m-am exprimat punctul de vedere cu ştiinţa şi religia, se aseamană pentru că în religie spune că sfârşitul numai Dumnezeu ştie şi în sţiintă spune că vă fii un sfârşit peste nuştiu câte miliarde de ani când soarele moare şi etc... dar ce să discut cu unii ca voi...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

1- Crezi în Dumnezeu sau in ştiinţă?

eu in realitate nu in fantezii, deci da cred in stiinta

2- Ce părere ai despre fantome şi extratereştrii?
ca fantomele sunt fictiune in timp ce extraterestri e posibil sa existe
3- Crezi în spiritism, citirea gândurilor, teleportare, telepatie etc?
nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Dumnezeu categoric.
2. Extraterestrii sigur exista dar nu cum zic idiotii aia de americani. In puii mei sunt peste un milion de planete, imposibil sa nu mai fie una locuita. In fantome cred fiindca am vazut 2.
3. Nu cred.
4. Am un mister : cat de fumat erai cand ai pus intrebarea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate,acum serios, chiar ai vazut fantome? Poti afirma sus si tare ca erau fantome? Nu de alta dar ma intreseza din asteahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Daca nu ma crezi (la fel ca toata lumea), este treaba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu am spus ca nu te cred, si eu am vazut ceva intr-o noapte, dar nu sunt sigur......Imi poti relata experienta ta? multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi e sila sa scriu, ca e mult de scris si nu am chef sa explic. TPU asta nu are chat privat sau ceva de genul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da poti lasa un mesaj privat
dai pe poza mea si dai trimite mesaj.multumesc.nu e nevoie de explicatii.

| lolium a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ai vazut tu fantome?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Si Dumnezeu si stiinta au multe intrebari fara raspuns. Nu pot sa spun ca cred in una sau alta odata ce niciuna nu detine ''adevarul''. Dar ca sa nu te las fara raspuns, aleg stiinta.
2. In fantome nu cred, in extraterestrii da.
3. Teleportarea se poate, insa nu acum, pe viitor este destul de probabil.
4. Ce este dupa moarte? Are o doza destul de mare de mister, aceasta intrebare.

| Evolution explică (pentru anonim_4396):

Rai şi iad, eu cred în aceste 2 tărâmuri pentru că sufletul rău nu poate fii pus cu sufletul bun.

| RAY a răspuns (pentru Evolution):

Serios ce rost are intrebarea daca din start tu deja stiai raspunsul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cum zice si preopinentul quickhelpf...ba chiar cuvant cu cuvant l-as cita, da imi e lene acum!

| Disharmony a răspuns:

1. Cred în ştiinţă. Iar religia şi ştiinţa n-au nimic în comun.
2. Cu siguranţă fantomele şi extratereştrii nu sunt nişte demoni. Jeez...
3. Nu.
4. Eşti praf, păpuşel. Şi nu, nu-i o întrebare.

| Solsagan a răspuns:

Am citit până la,, ştiinţa şi religia se aseamănă ". Consider că nu ai nimic relevant de spus, dacă ai spus o asemenea inepţie.

| monutza90 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si atat, fantome si extraterestrii nu exista iar spiritismul si alte de-astea nu cred.
Tu crezi in ghicit? in cafea, carti, boabe etc?

| Evolution explică (pentru monutza90):

Nu cred în aşa ceva rolling on the floor prostii de adormit copii.

| Myyy3 a răspuns:

Pentru intrebari de genul mergi pe forumurile mari unde se dezbat cu adevarat niste probleme

| AnaMaria2719 a răspuns:

1.Cred in Dumnezeu pana si stiinta demonstreaza ca exista ceva. Are si stiinta partile ei bune insa nu merg pe teoria big-bangului.
2.Am impresia ca exista undeva extrateresti, ma gandesc ca daca nu a vazut nimeni de unde si-au putut imagina cum arata si na. In urma urmei nimic nu e dovedit.Cat despre fantome nu prea cred.
3. Nu cred in niciuna dintre ele.
4.Ce s-a intamplat pana la urma cu M. Eminescu, ce este adevarat si ce nu despre viata lui?

| AureolaMofetica a răspuns:

1. Nu pot sa aleg niciuna din variante, sunt agnostica. Sincer cu cat aprofundez mai mult una din cele 2 parti cu atat mai mult incep sa ma indoiesc de ele si raman confuza.
2. Extraterestri e posibil sa existe. Fantome - 99, 9% sanse sa nu existe.
3. Nu cred in spiritism. Citirea gandurilor si telepatie: aici cred ca e posibil daca oamenii se concentreaza pe asta, in plus subconstientele umane pot comunica fara sa iti dai seama (si fara sa se vada persoanele) si e un lucru normal, nu un mister. Teleportarea e posibil sa devina o realitate in viitor.
4. De ce nu a murit Ion Iliescu inca si de ce nu are copii?

| BuBoLiNa a răspuns:

1.Dumnezeu 30%; Stiinta 70%
2.De ce sa nu existe fantome? De ce sa nu existe forme de viata extraterestre?
3. Spiritism... ciudat
Citirea gandurilor? E ca o meserie pentru unii
Teleportare? Sigur! Tine ochii onchisi 5 min si o sa vezi ca lumea din jur s-a schimbat happy
Telepatia... cand o sa ma mai documentez o sa raspund la asta.
4. Mister pentru mine: Care e diferenta dintre.1. A sti totul despre nimic.
.2. A sti nimic despre tot.