| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU:* tatal meu a decedata cau cv timp 35 de zile ...eu trebuie sa tin doliu si nu stiu cat timp sa tin, 40 de zile sau mai mult? am auzit ca daca iti moare cv din familie trebuie sa ti mai mult timp. chiar 1 an... va rog! raspundeti.
funda:*

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

In primul rand condoleante!
In al doilea rand, tu fiind copil nu cred ca este necesar sa tii tot doliul. 6 sapatamani de imbracat in negru sunt suficiente, iar timp de 6 luni incearca sa eviti petrecerile, cluburile, muzica si alte genuri de dezmaturi. Daca este absolut necesara prezenta ta la astfel de evenimente, incearca sa nu dansezi, sa chiui sau mai stiu eu ce alte chestii de genul.
In rest...traieste-ti viata in continuare!
Numai bine!

19 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sotia va tine un an in sensul ca nu are voie dpdv religios sa se atinga de alt barbat, in cazul in care este tinara.

Răspuns utilizator avertizat
| Chris a răspuns:

Aceste lucruri nu se programeaza. Lipsa lui o sa o simti mereu, indiferent daca tu o sa tii doliu sau nu. Este o realitate pe care o traiesti in interior, nicidecum altfel. Am trecut prin clipe asemanatoare acum multi ani, insa nu am tinut doliu. O haina neagra nu o sa ni aduca pe cei dragi inapoi, o sa ne aminteasca mereu ca ei nu mai sunt. Imi pare rau pentru pierderea ta, stiu ca este greu. Fa cum simti!

Răspuns utilizator avertizat
| Laura a răspuns:

Scuze că-ți zic direct dar n-o să învie dacă ții doliu. Condoleanțe. Doliul e o prostie oricum.

| DanAmarandei a răspuns:

Dpdv psihologic, doliul este acea perioada in care poti integra moartea/disparitia cuiva. Perioada in care te obisnuiesti cu noua ta viata nu e standard, de 1 an, 3 luni sau alte cifre, pentru ca oamenii nu sunt standard. In general, peste moartea unui parinte se trece greu, dar cam dupa 1 an lucrurile intra oarecum pe un fagas normal. Iti doresc putere sa te obisnuiesti si intelepciune sa intelegi ca o bluza neagra nu te ajuta la nimic.

| Vio199 a răspuns:

Dap 1 an trbe daca e tatal tau...imi pare rau...condoliante,Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.sad

| buturuga a răspuns:

Stiu cum e oh go on si mie mi-a murit tatal acum 11 zile, insa eu am tinut doliu doar 4-5 zile, nu conteaza cat timp te imbraci in negru, tristetea se afla in sufletwinking Dupa parerea mea ar trebui sa tii doliu cat timp simti nevoia sau cat timp rezisti, la mine a aproape imposibil sa stau nemachiata, iar negrul nu-mi place absolut deloc.
Sincer, sa tii doliu mi se pare inutil straight face

| negru30 a răspuns (pentru buturuga):

Scuza-ma dar ti-ai ales numele pe masura " buturuga esti buturuga ai ales "

| buturuga a răspuns (pentru negru30):

Chiar nu inteleg care e problema ta cu numele meu, buturuga vine de la o prajitura " La buche de noel" traditionala in franta, delicioasa happy si in opinia ta, ar fi trebuit sa plang tot restul vietii? Am 15 ani, am o viata de TRAIT, nu de purtat negrustraight face

| negru30 a răspuns (pentru buturuga):

Negrul te apara de multe - foloseste mintea nu "prajitura "

| Crystiana1991 a răspuns:

Doliul nu se tine neaparat in "tinuta" doliul se tine in suflet.Mai ales daca iti este o pers foarte apropriata, din familie sau etc.Mai ales daca esti copil nu cred ca este necesar acest lucru, parerea mea ti am mai spus este ca doliul se tine in suflet

| DNSK a răspuns:

Sincere condoleante.

| gabygi a răspuns:

Auzi tu ce varsta ai? eu iti zic din suflet nu am trecut prin asa ceva dar iti spun eu doliu se poarta in suflet ci nu de ochi lumii de obicei din cate stiu eu e de 6 saptamani in negru dar daca ai sub 18 ani nu e chiar asa de obligatoriu si la barbati sa nu se barbereasca 6 saptamani pana la a doua pomana dupa ce a murit
nu stiu daca este bun dar mai cere si parerile altora mai invarsta

| Costel11 a răspuns:

1 an in cazul tau, cel putin

| Florin38 a răspuns:

Trebuie sa ti doliu in jur de 6saptamani. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu tin doliu fiindca decedatul a ajuns intr-un loc mai frumos, intr-o lume mai buna.de ce as jeli? si daca ma straduiesc un pic dupa ceva timp ne vom intalni iarasi.deci care e treaba cu doliul?

| Copilaaioo a răspuns:

Eu stiu ca timp de trei luni se poarta doliu...si dumnezeu sa-l odihneasca :*

| rossa a răspuns:

Nu conteaza daca ti sau nu doliu...conteaza ce este in sufletul tau, dar dupa un tata, mama sau frate trebuie tinut 1 an, dupa un bunic sau unchi jumatate de an, dupa cineva mai indepartat 40 de zile...sincere condoleante!