| BlahxD a întrebat:

Hei. Vreau sa stiu mai multe despre acele vise lucide. Cum ti le poti crea ? Ce pasi trebuie sa urmezi ? Iti va iesi din prima data ? Orice informatie e binevenita. Thankie :3

Răspuns Câştigător
| sederato a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vis_lucid
Practic, daca reusesti sa ai un vis lucid, o sa poti sa-ti alterezi visul dupa bunul plac. Un vis lucid este unul in care esti constient ca visezi.
Eu am inteles ca trebuie sa poti sa-ti amintesti visele. Spre exemplu daca unele teme(din visele tale) se repeta astfel o sa-ti fie mai usor sa iti dai seama ca visezi ...si oricum, ce rost are sa ai un vis lucid daca nu poti sa-ti amintesti decat bucatele din el :))
O metoda ar fi sa "verifici realitatea" periodic pe parcursul zilei. Daca te obisnuiesti sa faci aceste verificari pe parcursul zilei, eventual, o sa le faci si in vis si o sa vezi ca dau rezultate diferite si astfel o sa-ti dai seama ca visezi. Spre ex daca mana ta are mai multe sau mai putine degete decat ar avea in realitate sau daca poti sa treci cu o mana prin cealalta, atunci e clar ca te afli intr-un vis ...de aici, se poate numi vis lucid.
Alta metoda :
MILD(Mnemonic Induction of Lucid Dreams) - Adormi in timp ce te concentrezi pe intentia de a-ti aminti ca visezi.
In fine, unora le iese din prima, altora nu... Uite aici tot ce vrei sa stii:
http://en.wikibooks.org/wiki/Lucid_Dreaming
http://en.wikibooks.org/wiki/Lucid_Dreaming/Induction_Techniques
Sper ca stii engleza, daca nu, search pe google in romana ...trebuie sa gasesti ceva. Sper ca te-am ajutat:*

12 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Fumezi mare cui rolling on the floor

| atoatestiitoarea a răspuns:

Vise lucide mai greu, dar semi lucide se reusesc daca te culci pe partea dreapta cu cotul dreptin dreptul ficatului sau rinichiului drept si adormi asa.

| Marmun a răspuns:

Stai in pat intins pe spate relaxat, cu ochii inchisi uitandu-te intr-un punct fix.la un momentdat nu o sa iti mai simti corpul... nu te gandi la nimic si vei realiza in scurt timp un vis lucid

| love999 a răspuns:

Prima oara nu iti va iesi dar trebuie. sal practici de 2 pe zi... dimineata si seara ininte de culcare.Iti trebuie. o coronita spirituala si tio pui la cap cand dormi(atarnata pe perete) Dupa care aprinzi 3 lumanari si ii zici lui D-nezeu ce vrei sa visezi dar nu zice mult doar o parte din vis dupa care spune tatal nostru si te culci! Dimineata cand te trezesty iei coronita bagi carpa pe dinauntru ei si te faci ca si cand ai sterge ceva! Asta inseamna ca stergi visul sau daca vrei sa il pastrezi nu sterge, dupa care te duci la baie te speli pe fata cu apa sfintita si dupa aia iei coronita si o pui pe cap 30 de sec! Astia sunt toti pasi eu faceam chestia asta dar nu am a avut chef sa fac si m-am lasat...merge sa sty

| ღDiissyღ a răspuns (pentru love999):

Coronita spirituala? cum ar trebui sa fie aia?

| love999 a răspuns (pentru ღDiissyღ):

Pai....este o chestie de la maiasi. niste flori o tulina dinaceea de vita de vie o legi pui florile pe ea si dai cu apa sfintita sau o unghi... daca nu ai chef sa faci asa o cumperi cu 10 lei sau 8 lei din piata

| HaDeS20 a răspuns (pentru love999):

Hodania99. Roaga-l pe Dumnezeul tau sa iti dea minte!

| love999 a răspuns (pentru HaDeS20):

Du-te frate tu ai incercat macar lasa-ne cu inteligenta ta....si nu tiam cerut parerea

| HaDeS20 a răspuns (pentru love999):

Roaga-l pe dumnezeu sa ma faca sa tac.

| love999 a răspuns (pentru HaDeS20):

Doamne te rog

| HaDeS20 a răspuns (pentru love999):

Uite, nu te ajuta!

| LucidDreamer a răspuns:

Am dat drumul unui blog pe aceasta tema, il gasiti aici: http://controlul-viselor.blogspot.ro/

Va voi invata pas cu pas cum sa ajungeti la visarea lucida!