| Extrem20 a întrebat:

Hei. Vreau sa stiu mai multe despre acele vise lucide. Cum ti le poti induce? Iti va iesi din prima
data? Orice informatie e binevenita.

Răspuns Câştigător
| Inception a răspuns:

Uite aici doua site-uri pe tema asta:

https://inspiiratie.wordpress.com/......vis-lucid/

http://controlul-viselor.blogspot.ro/......nirea.html

Dacă ai încredere iți va ieși din prima. Când folosești o tehnica nu contează care, trebuie sa ai încredere, încrederea este cheia.

| Extrem20 explică (pentru Inception):

Ai avut mare dreptate, încrederea este cheia, am reușit sa am 10 vise lucide, de când mi-ai zis sa am încredere.
Mulțumesc mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Extrem20):

Cu plăcere, ma bucur ca ai reușit.

8 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Am incercat eu la moment dat. Dupa ceva timp am reusit. E foarte interesant cu toate ca, ciudat, intr-o oarecare masura tot te temi de durere, moarte, etc.
Multa vreme reuseam aproape fiecare vis sa-l demasc. Pierzandu-mi interesul fata de chestia asta, am inceput sa nu mai reusesc atat de des, dar cu toate astea, si in prezent, in mare parte din vise sunt constient. Problema e ca daca imi constientizez visul, acest lucru mi-l si scurteaza, nu mai dureaza mult din acel moment.
Secretul visului lucid, dupa cum spune si GabyLD, cred ca il reprezinta dorinta persistenta de a-l avea, astfel incat, aceasta dorinta sa-ti intre bine in subconstient. Subconstientul iti construieste visele deci au legatura unul cu altul. De aceea iti spunea GabyLD sa "ai incredere".

| Dismally a răspuns:

Nu vei reusi la prima incercare. Sunt mai multe metode prin care poti avea un vis lucid. Meditatia profunda, autosugestia si verificarea realitatii sunt cele mai eficente metode.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde cat esti de prezent in timpul zilei se va reflecta si in timpul visului.
Trebuie doar sa-ti dai seama cand este vis si cand esti treaz.
Cand te trezesti in vis poti face multe chestii interesante.

| reihiuke a răspuns:

Incearca in timpul zilei sa te intrebi daca visezi sau nu. cu toata fiinta ta. cand vezi o ocazie mai speciala fa asta ca si cand nu ai stii. alta metoda e sa iti trezesti mai mult constiinta dar trebuie ani de munca si studiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o gramada de forumuri si articole pe net desprea asta, plus ca sunt si pe YouTube filmulete foarte bune.
Poti sa incerci mai multe metode, pentru ca nu toate sunt la fel de bune pentru oricine si daca nu reusesti intr-un fel, poate reusesti altfel.
Nu te astepta sa iti iasa din prima. Nu e imposibil, dar sunt mari sanse sa nu iti iasa.
Cum ti-au zis si altii, trebuie sa iti dai interesul si sa nu abandonezi, pentru ca merita efortul.

| Kaysa a răspuns:

Se intampla cand te ia ceva prin surprindere foarte tare si adormi fara sa iti dai seama si atunci cand esti extenuat psihic. bineinteles ca exista si tehnici de inducere dar pot veni si de la sine.