nony
| nony a întrebat:

Internetul a dezvolat sau a distrus legaturile sociale? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| Vali2012 a răspuns:

Pentru ca aveau mintea odhnita si nu supra incarcata cu informatii inutile date de internet/tv si fiecare era intr-adevar creativ in felul lui, fie pentu ca trebuia sa supravietuiasca, fie pentru ca nu avea ce altceva sa faca si nu se risipea aiurea. Atunci nu pierdeai ore in sir pe internet, citeai o carte, faceai sport sau pur si simpu stateai cu familia si preitenii, iar comunicarea asta directa chiar educa oamenii.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,daca stii sa pastrezi un echilibru.

| harciog a răspuns:

Nu stiu, imi place sa cred ca am ramas mereu acelasi, indiferent de legaturile de societate, daca se poate vorbi despre ele la mine.Am fost sincer, am spus ce am gindit mereu dar nu cred sa prinda asta bine la societate.Esti dat la o parte dar probabil ca unii dintre noi tocmai asta ne dorim.Prieteni putini dar adevarati.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca, totusi, adevarul e undeva, la mijloc.
Depinde foarte mult de firea fiecaruia.
Comunici prin intermediul internetului cu oameni pe care nu-i vei intalni niciodata dar care iti imbogatesc orizontul cu culturi diferite.
Tot pe internet iti poti organiza mult mai usor iesirile cu prietenii reali, iesiri care devin mult mai placute, nefiind total la voia intamplarii.
Cred ca, daca stii sa-ti imparti judicios timpul intre prietenii reali si cei virtuali, viata e mult mai placuta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca problema nu se poate pune asa transant. S-au dezvoltat legaturile din lumea virtuala si s-au diminuat cele din lumea reala. Se poate spune ca este bine ori rau, in functie de experienta si sentimentele fiecaruia, de ex. eu, fiind in varsta, as spune ca este rau. Numai bine!

| nony explică (pentru Ioandelasal):

Nuuu, cum adica sa ma descalt la intrare? Pai internetul n-a intrat cu bacancii prin creierul tuturor? Da, a intrat si a lasat urme adanci.Si ca sa fiu si mai agresiv, afirm cu tarie ca internetul a creat monstrii.Erau ei si inainte, dar in realitate li se citeau gandurile in ochi.Se vedeau pe ei ca nu sunt ce vor sa fie si nu prea le merge.Perfect! - a venit internetul ca un paravan pentru ei si au inceput sa se ascunda in spatele randurilor frumos scrie pentru a induce in eroare.De ce americanii si nu numai ei au detectivi speciali pentru a identifica pedofilii.Pentru ca pe virtual, ei sunt niste ursuleti de plus care emana dragoste si incredere.
Si asta asa, doar ce mi-a venit in gand.Virtualul este egal cu 0 atunci cand se formeaza relatiile.De acord?

| Ioandelasal a răspuns (pentru nony):

O pledoarie care imi intareste parerea exprimata in prima postare, desi intr-o alta sfera de discutie, respectiv cea penala. Totusi, sa nu absolutizam, internetul are si partile lui bune, de exemplu permite tinerea legaturilor la distanta. Ramane la latitudinea fiecaruia sa-si formeze si sustina o parere, daca prevaleaza partea buna sau cea rea. Cel putin noi doi suntem de aceeasi parere, doar ca nu de aceeasi apreciere.

| nony explică (pentru Ioandelasal):

Am zis ca opinia mea la adresa lui e in cea mai mare parte una negativa. Daca ma strofoc un pic si incerc sa-i gasesc beneficii, as reusi cateva, dar foarte insignifiante pe langa daune.
Si sinceri sa fim, relatiile la distanta mergeau destul de bine si fara aparitia internetului. Oamenii erau mai creativi, STIAU sa scrie, spre deosebire de zilele noastre ( vezi TpU ), stiau sa aprecieze distanta si relatiile la adevarata lor valoare...
Da, internetul are si parti bune.Doar cele informative si de perfectionare a unor cunostinte.Repet: Ce e de facut!?

nony
| nony explică:

Corect! Ce e de facut?

| MidnightLady a răspuns:

Internetul nu poa' sa ne distruga noua nimic. Daca se ajunge la distrugere ii meritul meu, al tau, al lui... Exact cum un joint nu te face dependent de heroina. Trebe doar sa-ti cunosti limitele si sa nu le depasesti.
Da' na, ii mai usor sa dam vina pe orice decat sa ne facem o autoevaluare si sa recunoastem ca nu suntem chiar asa perfecti cum ne place sa credem.

| Wehrmacht a răspuns:

Voi nu puteti sa ganditi?

Cineva face ceva cu un motiv bun. Vrea sa ne dea o metoda de a comunica cu toata lumea, nu sa vorbim doar cu astia din orasul sau judetul nostru.

Daca niste curve/cocalari/retardati au luat un site cum ar fi facebook si l-au infectat cu "intelectualnicitatea" lor mareata este alta poveste.Nu te obliga internetul sa stai non-stop in fata PC-ului.Incearca sa stai fara net 2 saptamani.
Netul nu a distrus nimic, unele persoane isi distrug singure...ce mama dracu isi distrug.

| Wehrmacht a răspuns:

De ce ai pus aia de pe 9gag? Aia nu a avut ca scop sa arate ca in zilele de azi mai totul "merge prost".Sau daca asa a fost, e un epic fail.

Preferi sa ai grafica buna sau proasta la jocuri?

Preferi mario in loc de Crysis? Singurul defect al jocurilor de azi este ca se termina repede, dar la majoritatea este acoperit acest defect de catre multiplayer.

Iti place sa cumperi CD-uri? Sa cauti printre ele pana gasesti ce trebuie? Sau sa descarci gratis(serios, aia care zic ca au pierderi mari din cauza pirateriei sunt niste cretini cu fite) si sa ai totul intr-un folder/sa gasesti repede ce cauti?

Aia cu fotbalul este aiurea.I-a du-te tu vara(in restul timpului e scoala), aduna inca cativa prieteni si duceti-va in caldura sa jucati fotbal, nu o sa stai nici 5 minute afara.

Ala cu muzica e doar un joc.Nu isi permit toti sa cumpere lucrurile de care are nevoie pentru a canta.

Aia cu facebook : E doar o metoda de a cunoaste si alti oameni.Nu te obliga nimeni sa stai acolo non-stop. Daca stai sa te chiorasti acolo mai mult de o ora fara sens esti deja peste limita normalului.

Yahoo : Serios? Chiar asa mult va place sa cheltuiti bani pe telefon?

Nu stiu frate, eu nu prefer sa joc mario in loc de Crysis, COD...etc.Bine! Ti se pare un joc bun.Si mie mi se par jocuri bune unele de acum multi ani, dar daca ajungi sa le compari cu cele de azi deja exagerezi.

Nu toata lumea asculta biber.Da! Sunt prea multi care o fac dar mai sunt si oameni care asculta rock sau alte genuri de muzica care suna bine si in care nu se repete un singur cuvant 3 minute.

| PosteXD a răspuns:

Lea dezvoltat in proportie de 70% si le-a distrus in proportie de 30%. le-a dezovoltat in majoritatea cazurilor in cazul oamenilor introveriti care Nu vorvbesc mult si tac dar pe internet sant sociabili si prietenosi happy

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! asa cum medicamentul are reactii benefice dar si adverse, asa si internetul are diferite adverse, bune/rele. face bine dar rau face mai mult.
O zi frumoasa sa ai!

| XXXL a răspuns:

Dupa ce ai citit cele 2 intrebari ce te-ai gandit? ia sa fac eu 3 in 1 ca astia prea au scris mult si poate nu se prinde nimeni :))

http://www.tpu.ro/......-un-lucru/

http://www.tpu.ro/......multumim-c

| iKronstadt a răspuns:

Le-a dezvoltat până la distrugerea lor parțială.

| richarddawkins a răspuns:

Depinde,pe uni ea unit peste hotare netul, pe uni lea distrus viata netul

| Vali2012 a răspuns:

Raspunsul meu: da!
Le-a si dezvoltat, le-a si distrus, dar in tot raul e si-un bine, in tot binele e si un rau, depinde de fiecare din noi cum ne lasam influentati de acest bine si rau.

Răspuns utilizator avertizat