| xDicsii a întrebat:

Stiinte sociale sau filologie? Argumentati.
Funda

Răspuns Câştigător
| Cocooos a răspuns:

Eu prefer st. sociale. La filologie sun multe limbi straine si nu poti urma prea multe facultati dupa aia, decat profesor, traducator, jurnalist. La st. sociale poti deveni pe langa profesor, jurnalist, si avocat, procuror, judecator, poti urma facultati ca Studii europene, studii politice, jurnalistica, stiintele comunicarii(si eu termin clasa a 8 a si chiar m am gandit si mi ar place Stiintele Comunicarii) relatii internationale, administratie publica, istoria si teoria artei. Materii mai noi ar fi logica, psihologia, ed. antreprenoriala. E fain ca nici la filo, nici la st.soc. nu dai bac la matewinking

8 răspunsuri:
| NinaWoolf a răspuns:

Din punctul meu de vedere filologie...imi place mai mult, iti dezvolti creativitatea si nu dai bac din mate!big grin laughing stiintele sociale sunt compatibilile cu tine daca iti place sa ajuti si sa ai relatii cu cei din jur.Filo e mai potrivit pentru persoanele cu un spirit literar.

| andreeaanton13 a răspuns (pentru NinaWoolf):

. Nici la sociale, nu dai bac la MATEwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce inclinatii ai tu. Eu am terminat filologie, insa m-am dus acolo pentru engleza si franceza din belsug happy. Daca esti cu limbile straine, iti recomand. Insa, pe de alta parte, daca vrei sa faci care sa te ajute intr-o cariera in media, sociologie, psihologie - cam tot ce tine de comunicare, mai bine stiinte sociale. Fa ce iti place si ce te atrage. Asa, nu vei simti ca inveti, va fi mai degraba ca un hobby.

| Dianaㄨ a răspuns:

Depinde de ceea ce vrei tu si ceea ce iti place.

Stiinte sociale:

Bac: romana, istorie, geografie
Posibilitati : Psihologie
Comunicare si relatii publice
Sociologie si asistenta sociala
etc.
Se pune mare accent pe logica, psihologie, istorie, geografie, romana si daca asta iti place, mergi aici.

Filologie:
Bac: http://www.clopotel.ro/......calaureat/
[Ca sa fie mai sigur]

Posibilitati :
Jurnalism
Drept
Litere
Limbi straine
etc.

Dai teza la romana, latina, limba straina, istorie/geografie cam la amandoua din cate stiu eu, din liceul meu.
Mult succes!

| aℓèè a răspuns:

Deci...daca iti place romana si limbile straine, du-te pe filologie, iar daca iti place istoria si materii la care trebuie sa tocesti mult, du-te la stiinte sociale. Tu decizi. Dupa parerea mea, ti-as recomanda filologia. Funda?:d:*

| CocolinoEsteGangsteR a răspuns:

Daca faci stiintele soaciale, dupa ai mai multe oportunitati unde poti sa dai. La filologie sunt mai restranse(litere, psihologie.). E mult mai bine sa mergi la stiinte sociale pentru ca materiile sunt variate si nu se pune amprenta ca la filologie doar pe limbi. Eu te sfatuiesc sa dai la Stiinte.Succes:*Funda?big grin

| LuluSiix a răspuns:

La filologie, inveti foarte multe limbi straine, din cate am auzit, predomina si latinahappy
Si eu acum, am terminat clasa a8-a si m-am orientat spre stiinte sociale, pe langa avantajul ca nu dai bac la mate, te si ajuta la facultate. happy

| AnndyMihaela a răspuns:

Si eu sunt in a 8-a si ma duc la stiinte sociale, desi ceea ce vroiam eu erau limbi straine. Insa la stiinte exista mai multe oportunitati, profilul este mai echilibrat decat la filologie.Cel mai util mod de a le combina este de a merge pe o specializare stiinte sociale bilingv o limba moderna. Eu aleg stiinte sociale bilingv engleza cu 7 ore de engleza pe saptamana devil.