| Scarlettt a întrebat:

Ştiinţe sociale sau filologie?

Argumentaţi!

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Alegi in functie de ce iti place tie.dar eu misez pe sociale..acolo sunt si-mi place..Romana si istoria sunt frumoase, engleza e utila oriunde iar logica materia mea preferata.La filo nu mi-ar placea latina...De ce trebuie sa stii latina in ziua de azi?

| Scarlettt explică (pentru pwp):

Da e adevărat. Dar faci o oră pe săptămână. Şi eu prefer ştiinte soc am pus dar nu am intrat. În schimb sunt la filologie simplă.
Am auzit că se predă materia de la capăt!

| pwp a răspuns (pentru Scarlettt):

Daa...adica nu te ingrijora daca nu stii engleza, latina, romana...inveti big grin Si nu cred ca te vei mai transfera daca te vei obisnui acolo :

| FadetoBlack a răspuns:

Bună
după părerea mea, sunt cam la acelaşi nivel, şi au cam aceaşi posibilităţi la facultate...
Acum depinde. mergi la filologie pentru că îţi plac limbile, poţi ieşi un translator, sau să ai o carieră în jurnalism, sau dreptul. de la ştiinţe sociale, cel mai relevantă posibilitate e dreptul, deşi poţi ieşi şi profesoară... şi multe alte chestii!
Numai bine!

| PunkyA a răspuns:

Filologie! Desi cele doua nu difera foarte mult, eu am ales filologie si nu regret. Singura diferenta ar fi ca la filologie faci latina 4 ani si matematica 2 ani, iar la ss faci 4 ani matematica si 2 latina.
Latina e destul de grea, dar nu e imposibil sa tii pasul cu materia. Eu am avut norocul sa dau peste o profa foarte rea, care intra in clasa si exclama ca se simte ca intr-un cavou. Si pe langa asta pune doar note mici.
Ideea e ca mai departe ai aceleasi alegeri in materie de facultate(drept, litere, limbi straine, jurnalism...). Totusi, cu putina vointa si ceva mai multa munca, poti sa intri si la medicina dupa terminarea unui profil uman. Oricum, conteaza foarte mult si liceul.
Si revenind din nou la subiectul "latina", faci o ora pe saptamana in primi doi ani de liceu si apoi faci doua ore.
Succes in clasa a 9abig grin

| Crash0 a răspuns:

Eu as alege filobig grin...acum de argumentat nu pot asa de bine pentru ca nu sunt la nici una.dar ma voi muta la filo