| Biu_7672 a întrebat:

stiinte sociale sau filologie? Argumentati va rog love struck

Răspuns Câştigător
| Licurici_2266 a răspuns:

Daca faci stiintele soaciale, dupa ai mai multe oportunitati unde poti sa dai. La filologie sunt mai restranse(litere, psihologie.). E mult mai bine sa mergi la stiinte sociale pentru ca materiile sunt variate si nu se pune amprenta ca la filologie doar pe limbi. Te sfatuiesc din toata inima sa dai la Stiinte Sociale. Mult norochappy

| Biu_7672 explică (pentru Licurici_2266):

Ce materii sunt la st.soc? logica, psiho, filozofie si mai ce? :d

| Licurici_2266 a răspuns (pentru Biu_7672):

In clasa a 11-a economie

9 răspunsuri:
| cristinna23 a răspuns:

Poti sa le pui pe amandoua si sa vezi la ce profil nimeresti, eu m-am gandit sa le pun pe amandoua, stiintele se axeaza pe istorie si romana ca si filologia, diferenta e ca la filologie te axezi pe limbi straine si ai mai multe optiuni de facultati dar in mare sunt cam la fel

| Cocooos a răspuns:

Stiinte sociale. In primul rand, la filologie, dupa ce termini liceul poti urma doar cariera de profesor sau traducator(eventual jurnalist). Si sunt multe limbi straine, latina etc. In schimb, la stiinte sociale, pe langa profesor, jurnalist mai poti deveni si avocat, procuror, judecator, urmand facultati ca Studii europene, studii politice, jurnalistica, stiintele comunicarii(si eu termin clasa a 8 a si chiar m am gandit si mi ar place Stiintele Comunicarii) relatii internationale, administratie publica, istoria si teoria artei. Sper sa te decizi
!happy succes la admitere

| Biu_7672 explică (pentru Cocooos):

Multumeescc love struck si eu tot spre stiinte sociale inclin. cea mai buna varianta, mai ales ca vreau sa fac Drept-ul apoi :d. bafta

| Cocooos a răspuns:

Materii: romana, engleza, franceza, educatie antreprenoriala( a 9 a- logica, a 10 a psiho si ed. antreprenoriala, a 11 economie)...si mate faci dar foarte lejerhappy

| Cocooos a răspuns:

Si istorie destul...

| JosephStalin a răspuns:

La mate-info daca ai combustibil

| xXxbabyxXx a răspuns:

Am ales stiinte sociale pentru ca aici dau teza la logica in loc de latina happy in rest seamana destul de mult big grin