| bleakk a întrebat:

Intreb oamenii inteligenti ce parere au.Chiar credeti ca exista ACEI OAMENI FOARTE BOGATI care conduc lumea din umbra dupa bunul lor plac? Sau?

15 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Bineinteles ca exista.

| bleakk explică (pentru Doub):

Serios? De ce crezi asta?

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

De-a lungul vietii mele am urmarit foarte multe documentare, am trait foarte multe experiente si am privit in jurul meu.Sunt adepta teoriei conspiratiei.Suntem manipulati in masa in special de mass media si de asa numitele "vedete". Daca privesti cu atentie vei vedea foarte multe desene cu mesaje subliminale, foarte multe melodii cu versuri ciudate, cantate de vedete care recunosc ca si-au vandut sufletul pentru faima.Gandeste-te logic. Oamenii au sume colosale de bani, ce si-au mai putea dori in afara de control? Controlul lumii. Isi doresc sa fie atotputernici, sa conduca lumea(noua ordine mondiala) si se pare ca reusesc.

| ALGator a răspuns:

Nu știu să răspund deși știu că nu e așa.
Să punem problema altfel. Corpul nostru e un sistem cu vreo 40 miliarde de celule, cam de 6 ori mai mult decât populația globului. Deci fiecare dintre noi e o lume: o celulă, un locuitor.
Cine conduce din umbră? Sistemul nervos central (format și el din milioane? Sau inima și plămânii? Sau organele de simț, sau ADN-ul?
Toți și niciunul. Dar nu e democrație: există organe puternice, există celule de uzură. Dar nimeni nu face totul după bunul lui plac.
Există alții mai deștepți care pot explica mai bine.
Teoriile conspirației sînt însă puse sub semnul întrebării și al ridicolului de către cei mai cultivați.
Succes în aflarea adevărului :-)

| bleakk explică (pentru ALGator):

Apreciez comparatia, dar o fi asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred.
Daca e sa vorbim despre cei care conduc lume atunci aceia sunt liderii statelor dotate din punct de vedere financiar si militar. Crezi ca lumea e condusa de lesinati ca ala de a inventat Facebooku' cu avere de zeci de miliarde de dolari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista.Dovada e societatea in care traim

| Xpressurself a răspuns:

Cam aceeasi care l-au crucificat pe Isus. le vezi supusii facind anumite semne si saluturi, de ex vezi link de la Costescu_Andrei_1992
apoi uita-te la nazisti, aveau si ei un salut a lor si daca cercetezi aflii tot mai multe.

| unprietenaproape a răspuns:

Da. dar e putin exagerat spus
Acei oameni foarte bogati isi apara interesele lor, sunt extrem de puternici si au o mare influenta asupra celorlalti.
insa nu doar ei, ci toti cei care au mult mai multi bani decat restul pot face ca deciziile lor sa se rasfranga asupra altora

| товарищ a răspuns:

Nu inteleg de ce m-am gandit la Iluminati dar varianta "bling bling". NIMIC. ABSOLUT NIMIC nu ne influenteaza vietile. Singurii care ne putem schimba viata in bine sau rau. Cu riscul de a ma repeta, asum ca nu exista putere absoluta. Suntem persoane independente si nu niste marionete ale entitatilor X si Y. Lumea nu poate fi condusa, ci manipulata de mai-marii lumii cum ar fi Vladimir Putin / Barrack Obama sau Papa Francis. Dar noi nu trebuie sa fim influentati de aceste personalitati, nici de "Dumnezeu".
Cum a spus Voltaire... "Daca nu ar exista Dumnezeu, cineva ar trebui sa-L inventeze. ".
Deci, lumea se inrautateste singura. Nu exista cineva anume ce-o face. Oamenii sunt infecti... ( Unii )

| yosoimedy a răspuns:

Pentru mine asta asta chiar nu conteaza... si ce daca " cineva" conduce pe altcineva din umbra atata timp cat eu sunt idependenta nu merg dupa turma si presupun ca nu sunt singura, dar na, tot mai exista si mielusei draguti care fac tot ce le spune sistemul

| bleakk explică (pentru yosoimedy):

Daca te iei dupa un set de reguli, nu inseamna ca esti dupa "turma"

| yosoimedy a răspuns (pentru bleakk):

Dar nu m-am referit la un set de reguli

| costescuafl a răspuns:

Da, prietene, Ordinul Iluminaților, la care probabil te referi, chiar există. Citeşte articolul acesta dacă vrei să ştii mai multe: http://www.adevar.net/2011/01/adevar-crud-illuminati-si-fortele.html?m=1