| LaviniuA a întrebat:

Mi se pare mie sau societatea e facuta in asa fel incat sa n-ai timp sa-ti pui intrebarea esentiala: ce caut eu aici bai nene?
Stai la scoala 12 ani, apoi repede facultate, apoi repede munca ca nu vrei sa ramai in urma colegilor, in concediu n-ai timp ca te plimbi, apoi se termina si cu munca.
Se trezeste omul batran si zice "aasa, unde eram? Aaa ziceam ca caut sensul vietii. Pai trebuie sa ma duc biserica". O ia cu acatiste, posturi si Doamne ajuta, pe parcurs se sminteste binisor si intr-o zi: BING BANG suna cineva la usa.
- Cine-i?
- Moartea, dragul meu. Hai repede ca nu e timp.

Cum mai sunt tinerii in ziua de azi, ca pe vremea mea erau cam ceva de genul: cum fac sa ia examenul ala, cum o vrajesc pe aia, ce haine imi mai iau, ce masina, ce concediu ca trebuie sa pun poze.

Răspuns Câştigător
| DarknLight a răspuns:

Ooo happy
Nice qwestion, my dear Lavi.

Tocmai de aceea am susținut și eu că tehnologia ne-a grăbit, dar ne-a și ușurat muncile, însă ne-a digitalizat și pe noi, ne-am pierdut parcă esența divină/umană/energetică o dată cu robotizarea. Și asta va fi din păcate și mai în viitor. Poate roboții vor învăța de la noi, dar și noi ne vom robotiza. happy Și ne vom pierde esența de oameni. straight face
Deja o facem.
Iar pierzându-ne esența si fugind de colo până colo, ai impresia că cineva se va mai gândi la sensul vieții?!
Nimeni. sad
Ba chiar și filosofia a apus. Ba chiar și literatura voiau unii să o scoată din materia școlară. Deci de aici pricepem cât de tehnologizat va deveni totul.
Trist, dar adevărat.

18 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu sunt deloc de acord aici. Eu personal cred ca timpul liber duce la amorteala mentala. Eu cel mai introspect am fost in perioada cat lucram doua joburi si eram si in ultimul an la masterat.

Plus ca nu inteleg partea cu "Stai la scoala 12 ani, apoi repede facultate". Fara educatie, cum se presupune ca inveti sa gandesti? Cainele meu, Tony, nu a fost o zi in viata lui la scoala, si nu l-am auzit in viata mea nici macar odata sa-si puna intrebari.

| LaviniuA explică (pentru mODIN):

Lenea duce la amorteala mentala. Timpul liber nu neaparat. Depinde cum in foloseste fiecare.
La facultate tinerii invata pentru a deveni buni angajati.

| TheGentleman a răspuns:

Sunt de acord cu tine, Lavi! Habar nu ai cât de mult îi admir pe BackpackYourLife, HaiHui în Doi, Cristi&Ralu, Nas Daily, Îmi place să Mănânc!

Să iei contact cu atâtea culturi, să stai la masă cu atâtea tipologii de oameni, de la cei foarte bine educați până la talibani, mi se pare wow!

La 70 de ani, oamenii ăștia au ce-și aminti la bătrânețe...

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru TheGentleman):

Pe bune =), asta inseamna viata sa faci chestii interesante, nu sa stai sa-ti iei 10 gaini si 3 vaci si stai ca bou in fiecare zi sa faci aceleasi lucruri pana mori, sa muncestsi 8 ore la patron, sa dormi alte 8 si alte 8 sa le pierzi aiurea prin casa si prin curte =).

| ALM2000RO a răspuns:

Sunt total de acord cu tine. Nu am ce adăuga. De altfel mi-ar fi și prea lene să scriu mai mult. laughing

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Pai se intampla asta doar daca esti prost si vrei sa fii ca toata lumea, NU SCRIE nicaieri ca trebuie sa faci nu stiu ce facultate, sau sa muncesti ca desteptu 8 ore pe zi pana la pensie, sau sa te casatoresti si sa faci copii si asta e toata viata.Asta e viata perfecta doar in ochii oamenilor prosti care n-au realizat nimic interesant si nici nu o sa realizeze. Uita-te si tu de exemplu la oameni astia cu adevarat realizati, oameni celebri care au realizat ceva ca altfel nu ajungeau cunoscuti, nu se casatoresc si fac copii ca idioti de la 20 de ani, cum se intampla in 80% din cazuri in Romania, iar un procent de 19% ori sunt niste terminati cu pretentii prea mari pentru ceea ce ofera ei, ori sunt vai de steaua lor si de aia ori mor v1rgini ori mor singuri, dar tot niste ratati fara niste cariere interesante mor, doar 1% din tara asta se bazeaza si ei pe scopu de a deveni cineva in viata cu adevarat, aceia care stiu ca sa fii cineva in viata nu inseamna sa iti faci rate ca bou la casa si masina, sa o iei pe una sa o inghesui si sa-i torni 5-6 copii si sa muncesti ca sclavii pe 2000 de lei.Lumea ar trebui sa gandeasca altfel sa ia dracu o tabla sa scrie pe ea pasiunile lor, chestiile pe care vor sa le faca si apoi sa se dea 3-4-5 pasi in spate si sas se uite in asamblu si sa se gandeasca bai fac si eu ceva cu viata mea sau sunt un rahat? In Romania majoritatea se gandesc domne zice ion de peste drum ca sunt fraier daca nu o iau si eu pe una si sa muncim ca prostii pe 2000 de lei, intelegi? Asta ne caracterizeaza noua tara, 90 SUNTEM VAI MORTI NOSTRI, ne batem cu cainele pe paine DAR in acelasi timp TREBUIE sa fim si AROGANTI, chiar daca nu avem cu ce, ce conteaza ca x de peste strada are de 10 ori mai multi bani decat mine ca sa-si ia masina x, mi-o iau si eu ca na nu sunt mai prost chit ca eu sunt vai morti mei si platesc rate de mi se ia dupa la masina.Ca sa vezi ca am dreptate, sa vezi cati mosi de pe site-ul asta o sa se ofenseze la comentariul asta si nu numai mosi, o sa vezi sis de astia de 30 de ani care o sa se frustreze pentru ca stiu ca am dreptate.

| LordCristobal a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Un comentariu dur dar magistral si excelent! Viata trebuie sa o traiesti cum vrei tu si sa nu fii influentat de spuritul de turma sau de alte conceptii prostesti.

| Kiran a răspuns:

Fiind democratie, poti fi ce doresti, insa fiecare ne alegem sa zic asa, o liga, cand vei intra in dialog cu un director, nu te astepta sa iti vorbeasca despre fata de o iubea in liceu sau cat de greu este sa traiesti in Romania, are studii, are format un caracter si o etica si vice-versa, nu te astepta ca un om normal sa iti vorbeasca despre viitorul copiilor sa fie avocati sau ceva functii inalte.

Legat de moarte, personal cred ca este mai bine acum, facand o mica comparatie cu 1940, Germania nu a facut nimic gresit in acea perioada, singura problema ce o putem considera a fi problema este admiterea societatii de a lua o decizie (nu am explicat extraordinar), un fel de: "daca conducerea tari permite violul, noi, poporul respectam legea", strict referindu-ma ca e periculos sa permitem anumitor moralitati sa dispara

Pana la urma, da, nu exista un sens in viata asta, unii cred ca totul este datorita zeilor, altii cred ca totul este doar o coincidenta, scoala in Romania iti formeaza baza sa spun asa, sa cunosti limba nativa si cate putin din toate, pana la urma, doar nu crezi ca Dumnezeu se afla sub Vatican nu?

| Catennacio87 a răspuns:

Nu stiu daca viata are vreun sens batut in cuie, tind sa cred ca e un hazard plin de ghinion sau noroc dar si de alegeri, rezultatul e oricum acelasi, moartea.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Catennacio87):

Sa fim seriosi toti murim, dar conteaza ce-ai facut in timpul vietii, ca daca o luam doar pe mentalitatea ca oricum murim, la ce dracu mai mancam? Cam un procent de 95% depinde de tine viata ta, restul tine noroc, soarta sa zicem asa unde te-ai nascut, cine te-a crescut, cum te-a crescut, daca ai noroc in unele momente de rascruce gen vrei sa fi cel mai bun la ceva si ai norocu sa te vada cineva care te poate duce in top sau poate ai ghinionu sa nu fi vazut niciodata si asa mai departe.

| Catennacio87 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Conteaza ce ai facut in timpul vietii cat timp traiesti, dupa ce ti se termina viata nu mai conteaza nimic, devii una cu pamantul la propriu, nu iei nimic cu tine pentru ca n-ai cum, deci in momentul in care mori e irelevant ce ai facut in timpul vietii pentru ca nu va mai conta, cel putin nu pentru tine.

| Catennacio87 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

In viata nu depinde doar de tine, mai tine si de anumiti factori, nu e vina ta ca te nasti sarac, bolnav adica din start ai o piedica in a reusi si e foarte greu sa reusesti atunci cand ai o sabie deasupra capului, pleci cu dezavantaj fata de unul care s-a nascut in puf si are toate conditiile big grin. Chiar si cei care reusesc in viata foarte multi reusesc din noroc chior iar meritul lor e sa ramana in top.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Catennacio87):

Inteleg ce zici nu depinde numai de tine, dar fi serios majoritatea chestiilor depind de tine, tu iti faci alegerea, mi se pare enervant cand vad pe cate unu(nu zic de tine) cum baga scuza tipica domne asa a vrut Dumnezeu, ce a vrut ma? A vrut Dumnezeu sa muncesti ca prostu pe 2000 de lei? Nu, tu ai vrut. Oamenii astia inca nu inteleg ca EXISTA LIBERUL ARBITRU, adica tu alegi ai o viata de **** ca tu alegi, nu altu.Hai sa-ti dau un exemplu, e un actor nu-mi amintesc numele s-ar putea sa stii din cauza povestii pe care o sa ti-o spun.A crescut pe strazi, a intrat la parnaie da pe la 30-40 de ani a descis sa-si schimbe viata si acum e mare actor la hollywood si castiga la bani de se plictiseste si face si ce-i place.Asta e ideea in viata sa fii ce vrei sa faci ce vrei sa fii cum vrei tue, nu ce vrea x sau y, ca atunci cand o sa fii batran si o sa stai in pat si o sa te uiti pe tavan o sa regreti ca n-ai fost ce ai vrut nu ca te judecau ai tai daca ai fi facut asta rolling on the floor.

| pruina a răspuns:

Nu e asa deep

| LaviniuA explică (pentru pruina):

Baga tu una deep laughing

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru LaviniuA):

Daca te gandesti chiar nu e deep delocwinking,oamenii pe care i-ai descris tu sunt doar prea prosti rolling on the floor,ca daca ar fi destepti ar face ce vor, ar trebui cum vor, da toti au instinctu de turma, ca daca x face o facultate o fac si eu, daca x se casatoreste o fac si eu, daca x munceste 8 ore pana la pensie o fac si eu, daca x face copii o fac si eu, daca x cand e batran se duce la biserica ma duc si eu.Asta e ideea,TU esti societatea,TU alegi ce vrei, nu altii. Daca tu n-ai pic de imaginatie dracu sa vrei mai mult de la viata, cine vrei sa aiba? Viata e un joc si tu faci alegerile, daca alegi prost ajungi in cap, daca alegi bine esti ce vrei, foarte simplu.

| pruina a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Te iubesc