| LaviniuA a întrebat:

Mi se pare mie sau vremea a fost putin cam calduta, pentru toiul iernii?
Pe aici in Buc ultimele sapt au fost 10-15 ziua, 5 noaptea. Vad ca se mai raceste putin.
Oare cum se explica fenomenul?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Toiul iernii urmeaza dupa Boboteaza!

| LaviniuA explică (pentru Bula):

Bine, Doamne ajuta, dar am postat la Stiinta.

| Bula a răspuns (pentru LaviniuA):

Unde e stiinta?
La Meteo, la TV? laughing
Urmeaza "Incalzirea globala" de iarna! tongue

| Simpatic a răspuns:

A fost o perioada acum cateva zile cand a fost anormal de cald pentru vremea din calendar.
dar o sa vina frig curand, meteorologic denumit aer polar care raceste brusc temperatura in zonele pe care le strabate

| RAY a răspuns:

Acum e -5 grade și e normal pentru perioada asta, nu uita că nici măcar de o luna nu suntem astronomic vorbind în anotimpul ieri, pe 21 e prima luna, stai sa vezi tu in februarie și în martie, recuperează la greu

| relian a răspuns:

Fenomenu El Nino si El Nina, daca ai auzit.Cauta si citeste, nu mai stau sa scriulaughing
Ca idee, axa Pamantului nu-i aceiasi niciodata, are un miscare min si max, de asemenea Pamantul se deplaseaza in jurul soarelui pe o elipsa sau cerc, plus alte cateva chestii legate de soare, face ca clima pe Pamint sa fie cand cald cand mai rece. Exista perioade diferite, conditii diferite, de aici clima diferita.

| ReddY25 a răspuns:

Aici va ninge

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai gerul vine mereu la sfarsitul lui ianuarie si inceputul lui februarie. Saptamana viitoare o sa fie la Buc -8 grade noaptea.
Oricum pe mine ma mira ca nu mai avem ninsori ca in copilarie, probabil de la incalzirea globala

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns:

Curentii de aer baby. Asa circula ei.

| Jessica1235 a răspuns:

Poate o să fie ca în ultimi ani și gerul ăla mare o să vine după ianuarie iar prin martie multe ploi și frig, cel puțin așa a fost unde stau eu

| antonioger a răspuns:

Pai e vorba de acea incalzire globala de care vorbeste toata lumea. Cauza incalzirii globale e necunoscuta desi se presupune ca suntem noi ca sa se mai scoata ceva bani din asta. Traim an de an clima in schimbare acest lucru se datoreaza miscarii pamantului in diferite pozitii el neavand doar cele doua miscari stiute, de rotatie si de revolutie ci si o modificare a unghiului de inclinare plus mai rar si inversarea polilor.