| auroraa a întrebat:

Povestiti-mi despre personalitatea dubla, cum se caracterizeaza, de ce apare

Răspuns Câştigător
| FoarteLetargic a răspuns:

Dubla personalitate este o forma de boala psihica si ea necesita tratament de specialitate, imediat dupa ce bolnavul ori apartinatorii lui, isi dau seama de aceasta situatie.
Modul de manifestare este diferit de cel normal, persoana in cauza trece de la o stare de manifestare la alta si de regula cel in cauza nu-si mai aminteste cum s-a comportat, cum a reactionat anterior. Important este ca bolnavul sa fie tratat pentru a nu se crea situatii nedorite, cand cel in cauza isi poate face rau siesi ori celor din jurul lui.
Desigur ca exista si situatii cand oamenii spun cam asa: nici nu stiu de ce am facut cutare lucru sau m-am comportat asa, parca nici nu as fi fost eu. Desigur ca, acest lucru accidental i se poate intampla oricui, insa daca aceste stari necontrolate invadeaza deseori persoana respectiva, este clar ca este vorba de o boala psihica ce poate fi stapanita doar cu medicatia prescrisa de medicul psihiatru.
Funda?happy

4 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Personalitatea multipla asa cum o vedem in filme figureaza in DSM sau ICD (nomenclatoare de tulburari mintale), avand criterii precise de diagnostic.

In realitate insa "personalitatea multipla" este o tulburare foarte controversata, mai ales in Europa unde - conform statisticilor - este ca si inexistenta.

Eu personal nu am intalnit nici un caz de personalitate multipla (in sensul din DSM) si nu cunosc nici un coleg care sa se fi confruntat cu asa ceva.

| 発行機関月は地獄に行く a răspuns:

Personalitatea dubla apare cand cineva vrea sa fie mai "cool" si incearca sa fie altcineva, si cum nu reuseste apare personalitatea dubla. Sau atunci cand un om este nehotarat si este pus sa aleaga intre doua lucruri care ii pot schimba viata. Uneori vrei da fii tu dar esti celalalt tu. Stiu asta pentru ca si eu am dubla personalitatea.

| AlWaYsSmYlE a răspuns:

Sa-ti spun eu de personalitatea dubla din perspectiva mea o persoana are are doua personalitati o personalitate adevarata pe care o cunoaste familia si cei mai apropiati sau poate doar tu si a doua personalitate pentru persoanele din mediul inconjurator de la care nu stii la ce sa te astepti si crezi ca ar fi o greseala sati arati personalitatea adv asa ca afisezi cealalta fata pentru a te pune in tema cu acele peersoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cvatripla?