| Egn_Deea_2000 a întrebat:

Prin alchimie se poate repara un lucru prin schimbul echivalent(ex: s-a stricat un ceas, in schimbul ceasului stricat va aparea acelasi ceas nou)? sau stiti niste lectii de alchime online,(nu stiu sigur daca asa se cheama)

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eu am incercat dar nu am reusit.
Poate tu ai mai mult noroc:
http://littlealchemy.com

| SteinZer0 a răspuns (pentru Inferno):

Bun raspuns.

| Miauti a răspuns (pentru Inferno):

E usor bre. deja am 10 elemente facute.
Oricum imi aduce aminte de un jocul http://armorgames.com/play/6313/doodle-god

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alchimia este o tehnica secreta de transformare interioara a omului.
Plumbul simbolizeaza omul pe primele trepte ale evolutiei spirituale si aurul pe ultima.
Asta de teama inchizitiei.
Doar cine stie sa citeasca printre randuri poate intelege cate ceva.

| Medema a răspuns:

Alchimia? Stiam ca asta era stiinta prin care savantii incercau sa faca aur dintr-o piatra! Documenteaza-te!

| Netrider a răspuns:

Alchimia e o stiinta secreta. nu e ceva la indemana oricui si nu te ajuta in problema pe care ai pus-o.
scopul alchimiei este obtinerea pietrei filozofale. in acest demers apar diferite procese de transmutare a materiei printre care si transformarea unui metal in alt metal.
pe internet poti gasi referinte despre alchimie dar practicile ei sunt ocultate.

| SteinZer0 a răspuns:

Te-ai uitat la Fullmetal Alchemist este? Din pacate nu e asa de simplu si nu cred ca o sa gasesti ceva despre asta pe internet.