| anonim_4396 a întrebat:

Cineva care se pricepe la veninul de vipera? Erau niste emisiuni pe Discovery in care mulgeau unii niste vipere apoi vindeau veninul. Cam cat costa gramul de venim de vipera? Cum fac sa gasesc cumparatori? Stiti cumva spitale sau ceva de genul din alte tari care ar cumpara asa ceva?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si tu de unde ai venin de vipera? Ca nu prea pari de meserie.

| minrest a răspuns:

Iti trebuie un spatiu gen hala la o anumita distanta fata de orice asezare, si la o distanta mai mare fata de orase, in care sa cresti viperele. Rezolva asta, si apoi ramane problema cantitatii. Apoi trebuie sa te gandesti ce faci pana iesi pe profit. Apoi, dupa ce livrezi 300 g, nu mai ai o comada tot de 300 de grame. Daca erau oua, le dadeai la porci, dar cu veninul, ce faci? La noi in tara exista deja producatori, asta e alta problema.

| andrey663 a răspuns:

Cam 700-1000 euro pe gram.O vipera produce 1-1, 5grame pe an.Cumparatorii cumpara cantitati industriale(peste 250g).Cu o investitie de vreo 40000 euro in 6-7 ani intri pe profit.

| TotulSAUnik a răspuns:

Te uiti prea mult la Andy Popesculaughing

| DomnulMacaroana a răspuns:

Din venin de vipera se face serul antivenin, si se cauta, problema e daca spitalul are fonduri sa il cumpere. Dar mai trebuie sa fi si autorizat pentru asa ceva, spitalul nu cumpara venin de la oricine, doar de la persoane legal competente, cum ar fi un medic veterinar

| hanonime a răspuns (pentru DomnulMacaroana):

Vreau sa ajut pe cineva sa vanda. Am tot cautat dar nu gasesc cumparator. Si nu ma refer sa gasesc cumparator in Romania. Am cautat in toata lumea.