| KiaraHoney a întrebat:

Stie cineva de ce nu scrie in biblie despre dinozauri, doar s-au descoperit fosile nu?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Dar cine a spus ca in biblie nu scrie despre dinozauri? ca nu este folosit cuvantul '' Dinozaur ''asta nu inseamna ca biblia nu vorbeste despre ei.Cum ar fi sa-i vorbesti lui Stefan Cel Mare despre sabia laser, apropo biblia vorbest si de sabia laser cunoscuta de noi din filmul S.W.citeste atent in Genesa 3:24, cuvantul '' invapaiat '', sau citeste despre aparate zburatoare dotate cu armament in Ezechiel capitolul 1.
La acea vreme vocabularul din limba ebraica in care a fost scris V.T.nu era asa bogat in cuvinte si anumite lucruri sunt descrise mai greu, cat despre dinozauri in biblie sunt descrisi ca balauri:
Iov 7:12; Psalmul 74:13; Isaia 27:1; etc.

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pana in secolul 18 nu se stia de existenta lor iar biblia a fost scrisa mai inainte.

| danut a răspuns:

Mari probleme intru intelegerea rolului si subiectului tratat de Biblie. Biblia are rolul fundamental de al Prezenta pe Isus Hristos ca Mantuitor si Rascumparator al neamului omenesc si in acelasi timp cum putem scapa de moartea vesnica. Biblia NU ESTE un tratat de istorie, biologie, geografie sau roman ci este un set de instructiuni pentru a putea obtine un pasaport pentru restul universului si un nou inceput iar biserica ar trebui sa fie o ambasada a lui Dumnezeu pe pamant (in general lucrul acesta a fost pervertit de om).

| ramona30 a răspuns:

Imagineaza-ti ca pe atunci oamenii credeau ca exista unul (d-zeu) care a facut totul, ii vede si ii pedepseste daca nu devin lingai lui. Nu aveau aplecare spre cunoastere. Au gasit Biblia care era un pas inainte pentru ei, se cunoaste ca atunci, crestinismul era religia sclavilor si needucatilor.

| RafaielLaur a răspuns (pentru ramona30):

Doamna draga Dumnezeu în primul rând este un al dreptății al binelui și al dreptății și bineînțeles al milosteniei, tu la cum l-ai pus pe Dumnezeu l-ai pus într-un tablou sau l-ai scris de parcă ar fi un Dumnezeu crud sau tiran și cine nu îl linguieste îi pedepsial, frumoasă exprimare față de Dumnezeu ai femeie, să îl pictezi pe Dumnezeu într-un asemenea tablou!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Dar de ce ar scrie in biblie de asa ceva? a fost cumva scrisa atot-stiutori? cu talent literar sa acopere toata istoria Terrei in niste pagini?hee hee (intrebari retorice)

Ehh lasa, ca in Qur'an scrie de Big Bang, ne-am linistit laughing

| RafaielLaur a răspuns (pentru PhaseMorphXR):

Biblia a fost scrisă de oamenii inspirați de duhul sfânt Copile! Citește și dumerește-te!

| carpediem a răspuns:

Pentru ca dinozaurii s-au descoperit dupa ce manipulatorii au inventat biblia.

| RafaielLaur a răspuns (pentru carpediem):

Manipulator ești tu și cu maschoneria ta, Biblia e o carte cât se poate de adevărată Copile, și apropo cuvântul Dinozaur este un cuvânt nou apărut abia acum de la anii 1800 de către savantul numit Sir Richard Owen dacă știi și el a dat acest nume, dar scriitori bibliei care au scris Biblia au scris cu mult timp când acest cuvânt nici nu exista dar boii ca tine ce să înțeleagă, știu numa critici și să batjocorească

| Kosuchin a răspuns:

Deoarece pamantul are aproximativ 6000 de ani, daca e sa te iei dupa biblie laughing

| RafaielLaur a răspuns (pentru Kosuchin):

Da atâta are Copile, însă pot să îți tot zic că la niște batjocoritori ca tine nu ai ce să le explici oricât te-ai strădui!

| dexro a răspuns:

Biblia este o carte de filozofie preistorica, in ea gasesti motivatii pertinente al comportamentului uman si al destinului acestuia. Nu gasesti adevaruri stiintifice acolo, acolo gasesti daca sau poate sau stai sa vezi sau uite e asa pentru ca este posibils a fie invers si tot asa... ii un limbaj filosofic de lemn...
Cat despre fazele alea cu balauri si masini zburatoare sau cine stie ce naiba mai e nu ai dreptul si nu are nimeni dreptul sa le interpreteze ca pe altceva decat un mit o intelegere gresita, daca cineva interpreteaza cum ca dragonii au fost de fapt dinozauri in viata atunci acesta cu aceeasi logica poate la fel sa zica ca toate miturile si legentele si creaturile mitice sunt reale!
Probabil ca aparitia mitului dragonului a aparut in urma descoperirii a diverse fosile gasite de oamenii ce nu le intelegeau cu adevarat.

| RafaielLaur a răspuns (pentru dexro):

Biblia cum să cunoști pe Dumnezeu dragul meu, nu neapărat de istorie, bine este oarecum și istorică dar chiar așa Biblia chiar poate să coincidă cu știința de azi să știi numa cine este orb nu vede, și Biblia face și la Dinozauri bine nu într-un mod direct cum știm noi, dar oricum tot face dacă stăm să analizăm puțin niște lucruri, și dovezi științifice de care că există știința falsă și cea adevărată, știința adevărată tindă să fie hulită și blasfemiata de cei mai mulți însă știința falsă care este și cea mai multă acceptată o îmbrățișează și cei mai mulți și aia tot cu scopul să țină pe oameni în minciună și eroare și să depărteze oamenii de Dumnezeu!

| Alyra a răspuns:

Pentru ca dinozauri nu au nici o legatura cu religia.

| RafaielLaur a răspuns (pentru Alyra):

De fapt Biblia spune despre dinozauri dar nu nu cu cuvântul " Dinozaur" care este un cuvânt modern cu inventat!

| RafaielLaur a răspuns (pentru Alyra):

Biblia face referire la dinozauri, dar multă lume nu știe că cuvântul "dinozaur" este un cuvânt modern inventat de la anii 1800!

| GyeBaek a răspuns:

Dinozauri si religia nu au legatura.

| WR104 a răspuns:

Dinozaurii au trait acum cateva milioane de ani conform expertilor deci milioane inainte de Hristos si de Biblie.

| RafaielLaur a răspuns (pentru WR104):

Nu chiar milioane să nu exagerăm

| Azm a răspuns:

Pentru ca dinozaurii au trait cu muuuuulta vreme inaintea celor care au scris Biblia si ei nu auzisera de dinozauri sa scrie despre ei in legendele alea.

| RafaielLaur a răspuns (pentru Azm):

Bine cuvântul "Dinozaur" este un cuvânt modern inventat de mai recent însă înainte de asta nu auzise nimeni până acum de cuvântul Dinozaur și e logic să luăm atunci în primul rând, despre scriitori care au scris Biblia cu multe secole și cu mii de ani chiar că pentru ei acest cuvânt era un cuvânt pentru ei atunci un non-sens un cuvânt care nu exista atunci!

| eeeeeeeeee a răspuns:

Pfai...nu stiu.dar ma amuz cand aud pe altii ca spun ca dinozaurii nu au existat, ca fosilele sunt "plantate" de diavol!rolling on the floorrolling on the floorsmecher michiduta asta!

| RafaielLaur a răspuns (pentru eeeeeeeeee):

Cine zice că nu au existat dinozauri, au existat ca și celelalte animale, dinozaurii și normal!

| RafaielLaur a răspuns (pentru eeeeeeeeee):

Cine spune că au existat dinozauri vere? Au existat dinozaurii ca și celelalte animale, și normal ca orice alt animal!

| Bog15 a răspuns:

Pentru ca Marcu, Ioan si Luca, nu au apucat perioda asta, si Biblia nu e o carte care se revizuieste odata la x ani, so, ce s-a scris ramane asa, si chestia cu dinozaurii (teoria evolutionista, adica omul s-a desprins din maimuta) si cea religioasa (teoria creationista, omul a fost creat de Dumnezeu) e un subiect de dezbatere, fiecare alege o varianta care crede ca e ok, dar eu personal cred ca adevarul e la mijloc big grin

| RafaielLaur a răspuns (pentru Bog15):

Corect și până la urmă adevărul este acela am fost creați de Dumnezeu și uite și adevăratul răspuns! Teoria evoluționistă este o teorie inventată cu totul de oamenii!

| Clement a răspuns:

Http://biblia.resursecrestine.ro/citeste/Iov/41#verset-1
Citeste aici si vei vedea ca spune de dinozauri:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ziceam si eu pana s-a trezit un preafericit sa-mi arate pana la scoaterea ochilor ca a "existat"o creatura, gasim in biblie cuvantul behemoth, o chestie mare cu coada groasa, dar gasim si in cartile de povesti dinozauri, mult mai bine reprezentati.
Mi se pare de prost gust sa povestesti cu amanunt cum a fost macelarit isus, dar sa nu dai cateva detalii?!? despre creatura aceea gigant care nu seamana ca vaca din curtea vecinului, helooo?!?!
Futile sunt caile domnului draga meabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie despre uriasi.nu specifica daca era vorba despre dinozauri sau oameni, uriasi.in schimb scrie despre leviatan, ca fiind cel mai puternic animal pe pamant la vremea aia.iar biblia a fost scrisa pentru oameni. Dinozaurii nu stiau sa citeasca.iar pe oameni ii interesau legea morala nu, cine cum si cat a trait pe pamant.

| Nina_2526 a răspuns:

Pentruca in biblie se scrie despre viitor nu trecut si dinozaurii au fost cu mult inainte de scrierea bubliei.

| iuzarneim a răspuns:

Dinozaurii au trait cu mult inaintea scrierea bibliei