| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca exista multe persoane care cred in reincarnare. Mi s-a intamplat sa mi se spuna ca par cunoscuta unora si ca ei cred ca m-au mai intalnit intr-o viata anterioara, insa eu nu am nici cea mai mica amintire despre ei si nici nu cred in asa ceva.
M-ar interesa sa stiu care sunt argumentele pe care ei le aduc ( in afara de cel in care spun ca le pari cunoscut si deci poate te-au mai vazut in alta viata) pentru a sustine existenta reincarnarii.

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu pot spune in cuvinte.Stiu ca mi se dilata narile si-i simt mirosul pina in ultimul por.Imi freamata obrajii in asteptarea gerului amortit, imi simt miinile nerabdatoare sa simta arsura brumei si-mi scald privirea pe vaioagele pline de ceata.

| harciog a răspuns:

Scuze.Am raspuns mai sus la alta intrebare despre toamna si ceea ce inseamna ea pentru noi si mi-a aparut raspunsul aici.Il pot muta la intrebarea respectiva?

| DBlack a răspuns:

Reincarnare. hmm, am auzit si eu cateva chestii despre reincarnare. dar asa, doar vazand pe cineva nu iti poti da seama daca pe acea persoana ai vazut-o intr-o viata anterioara sau bla bla. tu iti aduci aminte de ceva inainte sa te nasti? sau iti aduci aminte de ceva din perioada 0-1 an? sau 0-2 ani? nu logic. atunci cum imi explici, ca cineva poate sa-mi spuna mie ca m-a vazut intr-o viata anterioara, sau etc. cand el nu-mi poate spune nimic din perioada 0-2 ani. sau inainte sa se nasca el.am mai auzit si eu de reincarnare si viata anterioara si bla bla bla.dar atat timp cat omul nu-si poate raspunde la o intrebare : tu iti aduci aminte de o intamplare sau ceva, orice, din perioada 0-2 ani? nu logic. atunci cum poti spune ceva despre viata anterioara. cand nici macar nu stii cum era cand nu existai. ti-e imposibil sa gandesti sau sa realizezi chestia asta. doar prin hipnoza poti afla ceva.si nu mare lucru

| morningstar a răspuns (pentru DBlack):

DBlack, eu nu cred in reincarnare, nu intelege gresit. Doar ca sunt curioasa sa stiu pe ce se bazeaza cei care cred in asa ceva cand sustin existenta ei. Nu mi se pare nici mie un argument faptul ca li se par cunoscuta ( tocmai de aceea l-am si eliminat) si din acest fapt sa reiasa ca ne-am mai vazut intr-o viata anterioara.

| DBlack a răspuns (pentru morningstar):

Pai asta am spus si eu... cum pot spune unii, de viata anterioara, sa-si aminteasca ceva din viata anterioara.cand ei nu-mi pot spune nimic din perioada lor de viata 0-2 ani.happy asta da peste cap toata "reincarnarea" oamenilor debil la cap.

| BellaSomerhalder a răspuns:

Pai, daca vrei sa stii argumentele pe care le aduc ei, intreaba-i pe ei, nu pe noi.

| morningstar a răspuns (pentru BellaSomerhalder):

Daca n-ai chef sa raspunzi, eu zic sa nu te mai complici sa scrii ceva. Cred ca am fost de clara cand am precizat ca ei au ca argument faptul ca li se par cunoscuta doar. Ma adresez celor de pe TPU care cred in reincarnare si au un argument, un raspuns la intrebarea mea, nu celora care ma trimit la altii.

| BellaSomerhalder a răspuns (pentru morningstar):

Ei bine, inseamna ca nu stii sa te exprimi. Asta-i ceea ce-am inteles eu. Bafta!

| morningstar a răspuns (pentru BellaSomerhalder):

Ei bine, inseamna ca tu nu stii sa citesti. Mai incearca odata. Am spus ca vreau argumente de la cei care sunt pe TPU si cred in reincarnare. Ce-i asa de greu de inteles? Bafta si tie!

| Savy a răspuns:

Teorii sunt foarte multe, insa faptul ca pari cunoscuta unora poate sa denote ca ai un chip comun, familiar sau ca semeni incredibil de bine cu cineva cunoscut lor.

| morningstar a răspuns (pentru Savy):

Imi poti spune macar cateva teorii? Thanks.

| Savy a răspuns (pentru morningstar):

Http://www.adanima.org/......eactiunii/
Si gasesti mai multe cautand pe google.

| trăncănici a răspuns (pentru Savy):

Aşa e,ai dreptate! Poate întîmplător, o mai fi şi vreuna care-i seamănă leit, că mai sunt şi coincidenţe de genul ăsta!

| evilestevil a răspuns:

Reincarnarile din punctul meu de vedere sunt un pretext pentru care ai acepta moartea mai deschis, vezi tu, nu toti isi doresc sa moara, dar faptul ca s-ar putea reincarna si ar traii o noua viata ii motiveaza poate intr-un fel sa accepte natura fireasca a lucrurilor. Din punctul meu de vedere, nu exista viata dupa moarte, nu exista dumnezeu, nu exista nici un fel de dumnezeu de fapt, singurul lucru in care cred este karma. Este singurul lucru care mi s-a dovedit a fi real prin coincidente ciudate. Dar daca vrei poti gasi un inteles diferit in orice vrei tu, si o noua credinta in absolut orice. Depinde de imaginatia ta.

| StilinskiS a răspuns:

Sa stii ca s-ar putea...