| anonim_4396 a întrebat:

Toată energia care există în Univers a fost aici dintotdeauna şi va fi mereu. Energia nici nu se creează pornind de la nimic, nici nu dispare, ci doar se transformă. Între altele, se poate transforma în masă, de unde conceptul de echivalenţă masă-energie, pe baza căruia a fost formulată celebra ecuaţie einsteiniană E = mc2. Energia nu poate fi creată şi nici distrusă, ci doar transferată şi preschimbată dintr-o formă în alta.Intrebarea mea in cazul asta este:mai este valabila teoria Big Bang? Teoria aia arata ca lumea a fost creata din nimic sau dintr-un pct care era de neimaginat de concentrat si bum s-a format lumea.In cazul in care energia exista dintotdeauna si se poate transforma in masa nu mai vad rostul acestui bigbang sau a particulei lui Dzeu sau bosonul ala higss.Voi ce parere aveti? Eu cred ca universal asa aparu.Adica peste tot exista si exista energie si datorita unor conditii ce nu le stim, nu le cunoastem aceasta energie sau o parte din ea sa transformat in materie. Teoria asta cu bigbang prea e trasa de par.Un pct atit de concentrate ca daca stam si ne gindim nici imaginatia nu poate percepe cum ar fi acest punct.Mai degraba ar fi posibil si realizabila chestia cu energia.Acum ca nu stim cum se poate sau are loc transformarea energiei in materie e alta poveste.Sau poate nu am citit eu.Deci teoria BIGBANG sau ENERGIA SE CONSERVA SI SE TRANSFORMA IN MATERIE SI INVERS? Nu putem aveam sau sustine pe ambele, cel putin asa gindesc eu. Odata ce energia se poate tra nsforma in materie nu mai vad rostul acelui bigbang sau particulei Higss.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie înţeles că Big-Bang-ul nu este doar un moft, un simplu rod al imaginaţiei (ca în cazul teoriei creaţioniste), ci este o concluzie a miilor dovezi şi studii. Nu este ceva ce poţi respinge, doar pentru că nu îţi place cum sună sau ai o idee (nedovedibilă) mai bună.

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

Îţi propun spre vizionare aceste două documentare, ca să vezi că practic Big-Bang-ul nici nu prea contrazice teoria ta, iar Universul nostru aşa cum s-a extins, este foarte posibil ca peste alte miliarde de ani să se strângă la loc într-un punct minuscul de energie...şi să explodeze iar - un fel de naştere şi moarte ciclică...sau trezire şi hibernare.
Iar apariţia Universului nostru poate fi legată de ceva mult mai mare şi inaccesibil nouă din afara Universului, ceva ce se ghidează după alte legi (vezi teoria multiuniversurilor).

| relian a răspuns (pentru NOname):

Mda multam pentru raspuns.Asta stiam ca bigbangul era energia concentrata intr-un singur pct dar nu stiu nu prea suna asa de real.Suna grozav insa daca incercam sa ne imaginam wow.Ok deci energia exista in tot universul dar dupa bigbang.Asa ziceam si eu numai ca nu stiu mi se pare naspa. Pina la urma toata material se va transforma in energie sint de accord, si ce sau cine va face ca toata aceasta energie sa se concentreze intron pct asa de mic? Ce o fgace sa se adune la un loc? Deci de aia nu prea stiu ce sa cred.Eu ma gindeam ca energia era asa cum ar fi un ocean care la un moment dat parti din el erup si se transforma in alceva.La ceva cde genul asta ma gindii, pentru ca nu stiu sau sa-mi imaginez cum sa adunat energia toata in acel pct.Dar probabil ca discutam degeaba oricum sintem mici.Multamuesc celor care ati raspuns, am luat de la fiecare cite ceva si am mai invatat cred ceva.Sau poate mi-ati dat ceva idei.Deci va multumesc si acum ce sa fac sa dau raspuns castigator cui.Foecare ati spus ceva, dar Noname a spus ceva pe limba mea, simplu deci asta e.

| NOname a răspuns (pentru relian):

Ai spus un lucru înţelept: "Dar probabil ca discutam degeaba oricum sintem mici".

Sunt o groază de lucruri pe care nu le înţelegem (pe deplin) sau nu le putem explica, dar dacă în micimea noastră nu le înţelegem, nu înseamnă că sunt imposibile.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ori santem inventia extraterestriilor sau a lui Dumnezeu.

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Daca sintem inventia extraterestrilor astia nu aveau cum sa faca ei universul.Cu Dzeu la fel daca ne-a facut el sau extraterestrii sau ei au factu universul ei de unde au venit? Daca asa au existat dintotdeauna se pare ca si bigbangul a existat dintotdeauna.Ca urmare nici una din teorii nu are explicatie si nu poti spune ca una e buna alta e minciuna.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Atunci Dumnezeu a aparut deodata si a facut totul, vom afla tot adevarul dupa ce murim fi sigur.

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Dupa nce muri nu mai existi, asta cu siguranta.Nu o sa afli nimic pentru ca nu vei mai fi sub nici o forma.Tu atiot ca suflet sau zii cum doresti cit si corp o sa te faci energie care se aduna la gramada. Dupa nu mai exista nimic te asigur de asta.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Savantii spun ca in creier avem niste particule tubulare iar dupa moarte au asigurat ca energia noastra sub forma de suflet va pluti in spatiu dar eu cred mai mult in religie.

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Savantii trebuie sa spuna si sa faca si ei ceva sa isi justifice salariile mari care le au.Nu tot ce spun savantii trebuie luat ca atare.Deci s-a vazut clar ca uneori spun si chestii neadevarate, ca gresesc ca stiu si eu o fac intentionat sau ca asa cred ei dar se intimpla. Daca esti credincios atunci asta e crezi in ce dorresti tu.Eu nu am cum sa cred in Dzeu pentru ca nu exista.Noi aici traim intr-o lume materiala, trebuie sa ne bazam pe dovezi pe ce avem in aceasta lume. Unde mai pui ca lumile nu se amesteca, nici Dzeu nu sar amesteca in lumea noastra nici macar sa ne invete ceva daca ar fi. Daca e sa treci in alta lume atunci faci ce se face in acea lume.Eu chestia asta cu Dzeu nu o vad bine pentru ca dzeu fiind in alta lume sau sa-i spunem cum ca u stiu nu vad de ce se amesteca sau sar amesteca in lumea noastra. Daca el vrea sa faca o lume perfecta atunci sa o faca altundeva si sa ia de aici doar cei place, restul sa fie lasat asa cum e.Nu merge altfel, nu merge pe obligate, ca deja asta este dictatura. Daca te uiti in biblie vezi ca spune dzeu este gelos, dzeu vrea sa I te inchini doar lui, dzeu spune ca daca nu esti cu el esti impotriva lui si asa mai departe.Asta este magarie, cel putin eu asa consider.Lasa omul sa faca cei place, nul oblige tu, nul influenta.Pe de alta parte daca el spune ca pori cu el ori im potriva lui asta inseamna ca el se teme de cineva, de ceva care este la fel de p; uternic ca si el sau pentru care el nu are pjutere asupra acelui ceva sau cineva.Deci se teme ca nu cumva sa mergi de partea inamicului si ca urmare fiecare cauta sa-si faca armata din noi.Ca urmare eu cred ca sintem foarte importanti pentru ei sau el si de aia tot se bate atit pe subiectul asta.Sintem foarte importanti dar ni se spune ca de fapt sintem mici si neinsemnati tocmai pentru a nu cumva sa ne luam lumea in cap sa ne credem cine stie cine.Asta din pct de vedere religios.Eu personal nu cred in religie oricare ar fi ea, pentru ca religia nu cauta sa cunoasca ci vrea doar sa fie acceptata asa cum este enuntata acea religie, ceea ce mi se pare iar o mare magarie.Pai lasa-ma sa cunosc, sa vad cum esti, da-mi voie sa te vad sa te pipai si asa mai departe.Este ca si cum tu ai lua o femeie de nevasta asa pe nevazute, te leaga la ochi si hai pune pina pe o femeie si gata aia este femeia ta.Pai nu asa merge.Trebuie sa simti, sa-ti placa cewa ce vezi, ceea ce simti si etc. Dupa cum am spus traim intr-o lume materiala si nu trebuie nimeni sa ne ceara sa credem, sa acceptam chestii asa pe nevazute.Si cind o sa fii la dzul tau ca spui ca crezi atuncio o sa-l vezi? De ce o sal poti vedea, vorbi si asa mai departe acolo si aici nu? Sau de ce crezi asta? Poate ca si acolo la fel va fi nu vei stii sau nul vei vedea niciodata dar ti se va cere sa crezi.Si unde te duci asa doar pe nevazute? Daca cineva te manipuleaza nu te-ai intrebat? Eu asa merg pe vazute pe realitati ca de aia traim in aceasta lume sa vedem, de aia avem ochi, maini, piele si asa mai departe sa pipaim sa simtitm bla bla. Daca era nu le mai aveam ca naveam nevoie de ele.

| Inferno a răspuns:

La un nivel foarte mic, cuantic, energia poate sa apara din nimic, numai ca, in conformitate cu principiul incertitudinii, postulat de fizicianul german Werner Heisenberg in anul 1927, cu cat cantitatea de energie aparuta din nimic este mai mare cu atat durata sa de existenta trebuie sa fie mai mica. Principiul nu intra in contradictie cu legile conservarii energiei intrucat vorbim de aparitia dar si disparitia a ceva, asa cum 0 poate fi scris ca 1-1 nemodificand prin acest algoritm formula in sine asa si realitatea poate "scrie" nimicul ca pe geva "minus" ceva, in acest caz fiind vorba de materie si antimaterie, iar nu de cifre ca 1 si -1.
Intr-o maniera mai laconica, energia poate sa apara din nimic,fara a incalca legile, cu conditia sa se si reintoarca in nimic.
Interesant este insa ceea ce se intampla atunci cand aplicam acest principiu, ce permite aparitia cevaului oriunde si oricand (acestea fiind chiar notiuni limitate de timp si de spatiu) starii incipiente a formarii Universului.
Pentru ca aparitia unei asemenea cantitati de energie, intr-o "regiune" in care spatiul practic era inexistent, duce efectiv la aparitia sa, provocand inflatie, inflatia reprezentand chiar nasterea Universului.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Multumesc pentru raspuns dar nu stiu daca poate aparea ceva din nimic.Bigbangul ala deja exista sau nu bigbangul acel puct exista deja era energia concentrata in ceva foarte mic care a explodat.Eu ma gindeam ca e mult mai simplu ca energia sa fi existat peste tot si in anumite conditii sa se tyransforme in materie decit faptul ca toata energia era adunata in ceva mai mic decit un atom.Si cine sau cea facut ca toata energia sa se adune in acel ceva si asa de concentrate? Dar poate ca nu am ce face si eu nu aveam som si bateam cimpii.

| RAY a răspuns:

In ultimul timp tin sa cred ca totul e de fapt nimic,materia e nimic, energia e nimic, noi ne imaginazm ca e ceva de fapt sunt compusi din nimic atomii sunt aproape goli la propiu, cea ce vedem e o iluzie neuronala, e doar o teorie a mea nimic stiintific poate am innebunit nu stiu

| relian a răspuns (pentru RAY):

Poate ca asa avem senzatia, poate ca trebuie sa spunem ceva sa dam o explicatie si asta facem indifferent ca explicatia e buna sau nu.Asta este firea omului sa puina nume si sa explice cumva orice, sa nu lase asa ceva fara nimic. Ceva totusi exista dar probabil e asa de simplu incit nu o putem vedea.Multam pentru raspuns

| RAY a răspuns (pentru relian):

Da poate o fi asa

| ErrorFound a răspuns:

Si Big-Bang-ul nu a fost cumva tot o transformare a energiei in materie sau invers?

| relian a răspuns (pentru ErrorFound):

Multam pentru raspuns.Bigbangul era de fapt materia concentrata intr-un pct foarte mic. Apoi a explodat sia imprastiat energia peste tot. Dupa a aparut materia in acest cimp de energie.A aparut si particular higss si etc.Doar ca eu nu prea sint lamurit cum toata energia din univers plus aia ce va rezultat din toata materia s-a putut concentra in ceva mai mic decit un atom.Si cea facut-o sau cine sa se adune.De aia mi se pare mie ciudat.

Răspuns utilizator avertizat