| anonim_4396 a întrebat:

Unii oameni afirma ca nu exista extraterestrii si bolovanul asta de pamant pe care traiesc este unic in tot universul la fel si ei desigur.

Va dau urmatoarele date.

Oamenii de stiinta afirma ca exista cel putin 200.000.000.000 de miliarde de galaxii in universul observabil.

Atentie! Universul observabil cu tehnologia actuala!

Galaxiile sunt grupate in grupuri care la randul lor sunt grupate in roiuri si care la fel la randul lor sunt grupate in superoiuri de galaxii.

Sa facem un calcul.

Galaxia noastra are 100.000 ani lumina diametru si contine 400.000.000.000 de stele.

Fiecare stea are in jurul ei cel putin o planeta.

Faceti calculul si spuneti statistic cate planete sunt in galaxia noastra.

Veti insira rezultatul pe 20 de randuri.
Nu e nevoie laughing

Acum inca o intrebare.

Cate planete sunt in cele 200.000.000.000 de galaxii?

Nu e nevoie sa raspundeti pentru ca si Sunway TaihuLight se chinuie mult sa afle.

Concluzia:

Va las pe voi sa trageti concluziile.

32 răspunsuri:
| MrUniverse a răspuns:

Concluzia:
Extratereștrii EXISTĂ.
Nu pot concepe ideea ca această planetă să fie unică în Univers. Pur și simplu, nu are logică.
Din miile alea de miliarde de stele trebuie să fie (măcar) una care să dețină o planetă locuibilă.
Acum vine o altă afirmație: Poate că alte forme de viață nu depind de elementele de care depindem noi (apă, Oxigen, căldură/frig). Știm deja că există micro-organisme care trăiesc în cele mai barbare condiții (ex. la nu știu câte grade Celsius), ăsta e și motivul pentru care (după părerea mea) există viață pe Venus, sau chiar pe Soare.

| sublime89 a răspuns:

Oamenii care sustin asta sunt de obicei credinciosi, si vor sa creada ca zeul cutare a creat tot universul doar pentru noi. Pai atunci de ce a mai creat trilioanele alea de planete sterpe? Dar la astfel de oameni trebuie mai intai sa le explici ca exista si alte planete, si cam cate ar putea sa fie. am intalnit useri pe aici care credeau ca singurele planete care mai exista sunt cele 7 din sistemul nostru solar.