| cornelmarius a întrebat:

Viteza lumini este de 299.792.458 metri pe secunda sau 300.000 de kilometri pe secunda?

7 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Prima valoare, a doua este doar o aproximare.

| miki1for1you a răspuns:

Lumina calatoreste in vid cu o viteza de circa 300.000 km/s, iar in aer ceva mai incet.

| RAY a răspuns (pentru miki1for1you):

In apa nu in aer

| Skylar a răspuns (pentru miki1for1you):

In aer lumina NU calatoreste mai incet! doar parcuge o distanta mai mare din cauza atmosferei.Asadar intervine refractia si reflexia care deviaza traseul luminii modificand distanta dintre sursa luminii si ochi.

| Radu284 a răspuns (pentru Skylar):

Nu, in alte medii (non vide) lumina calatoreste mai incet. La fel si semnalele in sarme de cupru, etc.

| Skylar a răspuns (pentru Radu284):

Unde zice?