| raulxd07 a întrebat:

De doua zile mi-am schimbat placa video la PC cu una noua, dar, cu placa aceasta nu ma lasa sa intru pe niciun joc spunandu-mi ca nu suporta grafica 3d asa ca am intrat in start la run (am windows xp) am scris dxdiag, am dat la display si imi aparea acolo,, The system is using the generic video driver. Please install video driver provided by the hardware manufacturer.
To test DirectDraw functionality, click the "Test DirectDraw" button above.
Direct3D functionality not available. You should verify that the driver is a final version from the hardware manufacturer". va rog mult sa ma ajutati.

13 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Driverul placii l-ai instalat? Dooh.

| raulxd07 explică (pentru Jipa95):

Nu... faza e ca eu nu prea ma pricep la piesele de calculatoare si daca m-ai putea ajuta... ti-as fi recunsocator.

| Jipa95 a răspuns (pentru raulxd07):

Pai si in cutia unde era placa video nu mai era si un cd? Pe ala este driverul placii care trebuie instalat.

| raulxd07 explică (pentru Jipa95):

Si daca am luat placa video second fara cd ce sa fac?

| dannyel86 a răspuns (pentru raulxd07):

Daca stii producatorul placii video si seria ei, intri pe site-ul oficial al companiei producatoare si descarci driverele compatibile pentru placa ta, in functie de sistemul de operare instalat. Poti primi linkul pe TPU, doar daca ne spui ce model ai cumparat.

| raulxd07 explică (pentru dannyel86):

Stiu doar ca e gigabyte...doar atat.

| K0sti a răspuns (pentru raulxd07):

Pai pe placa scrie cum se numeste! Te duci la producator si iei driverele! Simplu ca la gradinita! Lasa jocurile si pune mana si invata ca e rusinos sa nu stii sa instalezi un amarat de driver...

| dannyel86 a răspuns (pentru raulxd07):

E foarte bine ca ai gasit partial modelul, dar vezi si alte caractere pe placa video, cum ar fi cifre si litere care sa identifice corect piesa din calculator. Daca nu te descurci, instaleaza Aida64 de pe pagina oficiala (a doua din pagina e versiune portabila). Iti scaneaza sistemul si iti descrie si componentele, inclusiv denumirea completa a placii video Gigabyte xxyyxx.
http://www.aida64.com/downloads

| raulxd07 explică (pentru dannyel86):

MODELUL placii e Gigabyte GV-N84S-512I

| dannyel86 a răspuns (pentru raulxd07):

Alege sistemul de operare si descarca driver-ul compatibil.
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3634#dl

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa te uiti la placa sa vezi ce scrie pe ea, cum se numeste, ce model e, apoi cauti drivere pe site-ul producatorului. Se poate sa mearga si cu un program de cautare drivere cum ar fi DriverFinder, driver genius, Driver Detective,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarci si instalezi driver boster2 si scanezi cu el. Updatezi toate driverele de acolo printre care si driverul placii video.Acest program iti descarca si instaleaza automat cele mai noi drivere. bafta.

| Andreescu_Dragoş_1999 a răspuns:

Cu placa video ti-a venit si un CD pe care se afla driver-ul (nu iti mai zic sa le iei pe cele mai noi de pe site-ul producatorului daca zici ca nu te pricepi).