| BiancaDRox a întrebat:

Aseara fostul prieten a incercat de mai multe ori sa imi intre pe facebook si a bagat de cateva ori parole gresite. La un moment dat am fost delogata de pe facebook iar cand incercam sa intru imi spunea ca Facebook-ul lucreaza la ceva si ca o sa mearga in cateva ore, minute. Daca incercam sa imi schimb parola imi arata ca ceva nu a mers. Ma intreb daca facebook-ul meu va merge in urmatoarele ore. Am citit ca va dura 24 de ore pana se va „debloca". E adevarat?

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

I-a dat cu hidra online cracking pe wordlist, evident ca nu a mers (fken logic doar facebook la fel ca orice site se inchide dupa 3 parole esuate) trebuia sa extraga 3 way handshake (hashes) sa faca offline crack cu placa video. Deoarece e cam imposibil de extras (sau nu ni se spune noua/publicului cum se face) asta e. Astfel ca metoda de protectie, facebook a inchis hashul(pagina ta) pentru 24 ore, iar la urmatorul hack atempt va inchide 3 zile, dupa aia 1 luna dupa aia forever. Asa ar fi normal, cel putin asa fac si routerele. Ca si un site ce se respecta, curand iti va zice sa iti schimbi fortat parola si numarul telefon + email adres cu una noua sa scapi de atac. Asa ar fi normal. =) tongue

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu incerca sa intrii in cont timp de peste 72 ore, dupa care mai incearca inca odata.
Daca nu poti intra nici atunci, inseamna ca parola ta a fost schimbata. In acest caz mergi la "Am uitat parola" si urmezi pasii de acolo. In final vei primi o parola provizorie cu care vei putea intra, cu valabilitate destul de scurta.
Cand ai reusit sa intrii, primul lucru sa fie sa-ti schimbi parola.

| Kandia15 a răspuns:

Cel mai bine e sa astepti, poate se va debloca!

| MarianaNiculescu a răspuns:

Ti-a hackerit contul. E gelos. Ai grija ca poate sa-ti faca ce vrea pe cont.
Si cred ca se va debloca daca nu ti-a spart parola.

| BiancaDRox explică (pentru MarianaNiculescu):

Nu mi-a spart parola, mi-a zis doae ca a incercat de mai multe ori sa o sparga si nu a reusit. Deci ma gandesc ca ar trebui sa fie bine totul. Dar atunci de ce dureaza atat sa nu pot intra pe facebook? Au trecut deja 12 ore

| MarianaNiculescu a răspuns (pentru BiancaDRox):

Hmm... E bine sa ai un cont de rezerva. Mai asteapta cateva ore si totul va fi in regula daca nu ma insel

| K0sti a răspuns (pentru BiancaDRox):

O adevarata tragedie, sa nu poti intra pe fecebuci...
Mai asteapta!