| Casa a întrebat:

Buna seara,si craciun fericit! Am o problema,iar, am windows 8 care acuma e cam defect si vreau sa instalez windows 7, cum fac, ca nu ma lasa sa instalez windows7 peste 8?
Cine stie, voi da funda

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu poţi să îl instalezi aşa. Când îl aprinzi apeşi F8, F2, Esc sau F12. Care tastă anume depinde de modelul de laptop. Încearcă până nimereşti. Când vei apăsa bine vei intra într-un meniu. De obicei pe fond albastru. Te duci până unde scrie ceva gen Boot. O să ai acolo o listă. Pe primul loc va fi hard disk-ul şi mai jos unitatea optică(DVD ROMul). Schimbi ordinea. Pui unitatea optică pe primul loc, salvezi setările şi ieşi. Bagi DVD-ul cu Windows 7 şi dai restart. O să îţi apară pe ecran ceva gen "Press any key to boot from DVD..." Dai Enter. Te va băga în meniul de instalare al Windows-ului. Va trebui să formatezi hardul şi să faci două partiţii. Faci C-ul pentru Windows şi D-ul pentru restul. Îl laşi să se instaleze şi gata.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Decat sa faci porcari numai bine chemi pe cineva e chiar asa scump un 50 de lei e o avere, faceti prosti,va jucati cu ce nu va prricepeti, sti ca in bios poti sa faci minuni gen
sa stingi ventilatorul
sa reduci viteza ventilatorului
sa cresti temperatura
tot felul de minuni, nu te baga daca nu te pricepi pe bune, fiecare cu ce stie, nu sti ori inveti ori nuisi baga tu mana daca nu sti, in ce oras stai?

| Casa explică (pentru RAY):

In Arad, inca am probleme cu pc...

| RAY a răspuns (pentru Casa):

Eu stau in Timisoara, poate o data trec pe acolo, ai laptop?

| K0sti a răspuns:

Intai formatezi partitia taicule, dupa care instalezi! Vai sufletul vostru!
http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

| RaduTN a răspuns:

Prima data trebuie sa ai un dvd sau un stick bootabil cu acel os. Apoi bagi dvd/stick -ul in pc si dai restart, o sa-ti apara pe ecran cand se restarteaza logo-ul firmezi placii de baza si intr-un colt iti arata ca poti sa intrii in BIOS apasand un F, de obicei este F2 sau F12, dar mai pot fi si alte F-uri. Dupa ce ai apasat de cateva ori pe el pana te-a bagat in BIOS te uiti ca trebuie sa fie o comanda cu BOOT, dai la ea si alegi pe primul loc CD/DVD sau Stick. Salvezi setarile si dai restart la pc, o sa-ti apara scris pe ecran un mesaj in care iti zice ca sa bootezi de pe cd/dvd sau stick sa apesi pe orice buton, apesi de cateva ori pana o sa porneasca instalarea. Apoi faci setarile. Uite aici un tutorial cum faci acest lucru la windows 7, la toate windows-urile este asemanator, putin diferit este la versiunile mai vechi decat Vista, la XP, 98, etc.
www.youtube.com/watch?v=MIPiRCif7_E

Dupa ce s-a instalat os-ul bagi driverele placii video, placii audio si placii de retea apoi poti instala programele necesare si daca vrei sa iti mai configurezi tu os-ul.

P.S. : Daca intampini problema imi poti spune, te ajut cu cel mai mare drag.

Bafta!

| Casa explică (pentru RaduTN):

Este o mica problema, cred.Nu pot face nimica la,,boot,, adica nu ma lasa sa merg in jos, ca si cum ar fi bifate, nu merge sa schimb nimica, de ce?

| RaduTN a răspuns (pentru Casa):

E destul de greu aici, chinuiete, da-ti singur seama, nu am cum sa te ajut deoarece e diferit de la calculator la calculator.

| Casa explică (pentru RaduTN):

Ok,dar la restul ma lasa dar nu la toate, si la,, boot,, nu merge acolo, incasadSper ca voi rezolva cumva

| Casa explică (pentru Casa):

A si inca ceva, am si windows xp, pot instala si acela? Ca pana acuma am avut doar wind 8, daca pun xp, poate sa mearga?

| Gizăz a răspuns (pentru Casa):

Cheamă un amic care se pricepe sau du-l în service. Eşti total pe lângă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La windows 8 nu mai trebuie sa dai F nu stiu care. Duci sageata in coltul dreapta sus si apoi pe lupa de cautare.Scrii system setting, iti va aparea iconita system setting in stanga sus.dai click pe ea.in fereastra ce apare ai in stanga boot, dai click pe boot si apoi urci ODD pe primul loc.Aia e asa zisa optiune de bootare din cd/dvd.Nu uita sa dai aplly si ok. Dupa aceea bagi win 7 in unitate, opresti pc/ul, il pornesti din nou si faci cum au zis ceilalti. Cand va aparea pe ecran boot atappifrom cd sau press any key bla bla, apesi orice tasta si va incepe boot-area din cd/dvd. Mai departe te descurci.Formatezi partitia C, ca sa se stearga total inclusiv windowsul 8 si in continuare in acea partitie instalezi win 7 sau ce win bagi tu in sertar.

| Casa explică (pentru anonim_4396):

Deci,am cautat unde ai spus tu, am scris,, system setting,, si asa imi apare[url=http://postimg.org/......][/url],pe care intru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Casa):

Pune linkul corect ca nu pot vedea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Casa):

Dai pe prima sa vezi daca ai boot undeva daca nu incearca pe system simplu.la mine nu am asa, tot win 8 am si eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Casa):

Incearca sa dai pe toate pana iti apare undeva boot si faci cum am zis.

| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Pai eu, sincer sa fiu, stiu ca nu merge Windows 7 peste 8! Invers da!
dar poti si asa, dar inainte sa-l formatezi, ca nu merge doar cu next, next...adica sa il instalezi peste celelealt programe si jocuri, sa nu le stergi, sa nu le pierzi! Numai cu formatare!
Sau ia un link aici cu un video tutorial de pe youtube pentru problema ta, daca stii engleza, sigur te ajuta mult!
https://www.youtube.com/watch?v=DHi5HnIij3Q

| Casa explică:

Da am, dar faza e ca la bios mie setarile sunt pe invizibile, daca erau vizibile schimbam eu setarile pentru a instala wind.
Daca stiti cumva cum sa le modific setarile sa fie pe vizibil sa se poate modifica, atunci spuneti cum? Multumesc