| Ela03 a întrebat:

Buna ziua!
Doresc sa ma ajutați cu un raspuns in ceea ce privește achiziționarea unui hard disk intern, deoarece nu stiu care ar fi modelul cel mai apropiat de cel pe care il am (dar trebuie schimbat, din păcate). Acesta este : Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS...
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Buna!
Inlocuirea hard-ului nu tine de modelul precedent, toate se vor potrivi perfect, acum depinde de cat esti dispusa sa platesti pentru el.
Niste alegeri bune ar fi acestea :
Western Digital - http://altex.ro/......4mb-sata-3
sau tot seagate - http://altex.ro/......t1000dm010
seagate 2 TB - http://altex.ro/......t2000dm006

| Ela03 explică (pentru DavidoffUser):

Dacă la cel precedent era ST9500420AS, înseamnă ca are 9TB?

| Ela03 explică (pentru Salontanul):

Va mulțumesc mult ambilor!
O ultima întrebare : E Ok sa cumpar de 3, 5" dacă al meu are 2, 5"?

| DavidoffUser a răspuns (pentru Ela03):

Off ca nici n-am vazut ca hardul ala e pentru laptop. Nu merge, e prea mare si necesita si putere mai mare.
Astea de laptopuri sunt intr-adevar 2, 5 inch si sunt mai scumpicele.
http://altex.ro/......wd5000lpcx
sau Hitachi de 1 tb http://altex.ro/hard-disk-laptop-hitachi-hts721010a9e630-1tb-32mb-sata3
Asta e, se mai intampla, bine c-ai intrebat :D!

| Ela03 explică (pentru DavidoffUser):

Si acum întrebare-întrebătoare happy : Dacă laptop-ul meu merge lent de tot, de o perioada încoace (deși el este unul performant, i7), oare e de la hard sau de la altceva? happy Mi s-a spus ca e de la hard...
Va multumeeeeeeesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Ela03):

Da daca este loc unde sa-l pui. Adica daca locasul are mai mult de 101.6 mm (latime) × 25.4 mm (grosime) × 146 mm (lungime).

| Salontanul a răspuns (pentru Ela03):

Nu, nu este de la HDD ci de la Windows (este incarcat, virusat sau defect) si de la memoria RAM insuficienta.

| Ela03 explică (pentru Salontanul):

Nu am cine știe ce pe el (niște poze si niște muzica). Iar la hard mi-a dat "Bad" când l-a verificat un băiat.
Sa imi reinstalez Windows-ul sau sa cumpar hard sau ce sa fac? Uff!

| DavidoffUser a răspuns (pentru Ela03):

E de la hard. Daca i-a gasit bad-uri inseamna ca hardul are probleme in scriere si citire si de acolo iti merge lent.
Hardurile de laptop se defecteaza cel mai rapid din cauza sleepului, a opririi imediate, mai ramane fara baterie si se opreste brusc, chestii care ii dauneaza in timp.
De asemenea, poti reinstalaza windows-ul, muti pozele si muzica pe un stick, format la tot hardul (sa eliminam orice problema legata de software si virusi) si vezi daca iti merge mai bine, dar cu siguranta o sa se miste la fel de incet, insa ca sa fii sigura si sa nu dai banii aiurea, merita incercat.

| Salontanul a răspuns (pentru Ela03):

Pune un hard nou. Cand incep sa se duca sunt ca firele la ciorapii de dama. Porneste unul si se lateste mereu. In 24-48 de ore poti primi unul nou si ai scapt.