| Gax97 a întrebat:

Care este cel mai bun antivirus pentru Windows XP?

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Https://www.avast.com/en-au/index

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bitdefender este cel mai bun la orice Windows. Uite varianta gratuita, legala: http://www.bitdefender.ro/solutions/free.html

| Gax97 explică (pentru Salontanul):

Varianta Bitdefender Antivirus Free Edition 2014 este potrivita pentru Windows XP? Dupa cum am spus, am instalat Bitdefender 2015 pe laptop(Windows 7), unde merge ok, dar dupa ce am instalat pe computer(Windows XP), acesta si cu internetul se blocheaza si a trebuit sa-l dezinstalez.

| Salontanul a răspuns (pentru Gax97):

Incearca si vei vedea. Acolo scrie ca este valabil si pentru XP.

| Supps a răspuns:

Avast este dupa parerea mea cel mai bun antivirus din toate punctele de vedere, iar conform testelor din linkul de mai jos este si antivirusul care consuma cele mai putine resurse, deci este perfect pentru Windows XP.
https://www.raymond.cc/......y-usage/2/

| Gax97 explică (pentru Supps):

De unde pot gasi varianta full pentru Avast?

| Supps a răspuns (pentru Gax97):

Varianta full costa bani, insa poti obtine un trial de 30 de zile pentru acesta, ca sa il testezi, apoi folosesti varianta light, care face o treaba excelenta.

| Gax97 explică (pentru Supps):

Si unde gasesc varianta light?

| horia2012 a răspuns:

Instaleaza Bitdefender free. Consuma mai putin decat Avast.
Du-te aici si alegi functie de ce fel de windows ai. pe 32 sau 64 biti:
http://www.neowin.net/news/bitdefender-antivirus-free-edition-10181071
cauti asta:
Download: 32bit Offline Installer | 64bit Offline Installer | 8.0 MB

| Gax97 explică (pentru horia2012):

Varianta Bitdefender de pe site-ul pe care mi l-ai dat este pentru Windows 7. Nu exista o varianta a Bitdefender pentru Windows XP? Am instalat Bitdefender 2015 pe laptop(Windows 7), unde merge ok, dar dupa ce am instalat pe computer(Windows XP), acesta si cu internetul se blocheaza si a trebuit sa-l dezinstalez.

| horia2012 a răspuns (pentru Gax97):

Si eu am pe laptop Bitdefender internet security 2015 si merge foarte bine, instaleaza varianta free.

| Gax97 explică (pentru horia2012):

@horia 2012 si Salontanul
Am instalat versiunile pe care mi le-ati dat de la Bitdefender pe calculator(Windows XP), dar tot se misca greu. Pe Windows 7 Bitdefender se misca foarte bine, sunt multumit, dar pe Windows XP cam lasa de dorit.

| horia2012 a răspuns (pentru Gax97):

Incearca-l pe asta. E o varianta mai veche, nu-i da upgrade la program si vezi cum se misca.
http://www.filehippo.com/download_bitdefender