| Alfred0703 a întrebat:

E normal ca procesorul meu (athlon x4 750k oc la 4.02 ghz) sa stea idle 60-65 de grade, iar cand intru in orice joc 100+ grade. Ar putea lua foc? Am coolerul stock.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poți avea și cel mai performant cooler din lume pe procesor, dacă radiatorul acestuia e îmbâxit cu praf și pasta termo-conductoare dintre radiator și procesor s-a uscat sau mai grav chiar lipsește.
Temperatura procesorului tăi este extrem de mare.Ai anse de 90% să-l distrugi de mai folosești așa calculatorul
Remediu
Efectuează mentenanța calculatorului. Dacă habar n-ai cum se face apelează cu încredere la un service autorizat.Succes

| gelu1970 a răspuns:

Doar o sa scoata fum

| Radu284 a răspuns:

100+ grade nu e absolut de loc normal, limita cred ca este de 99C (cauta pe net specificatiile procesorului).

De luat foc probabil ca nu o sa ia foc, dar se poate arde. De ce nu ii pui si tu un cooler mai ca lumea, cu pasta termica buna, etc?

| Alfred0703 explică (pentru Radu284):

Cooler, pasta termica si restul sunt stock

| Radu284 a răspuns (pentru Alfred0703):

Pai asta e problema, daca faci overclocking nu mai poti folosi chesti stock. Alea nu sunt pentru overclocking.

| vidii a răspuns:

Ai mai curatat radiatorul Acela de praf? Palele ventilatorului, curatenie prin carcasa?
Am si eu tot 750k si sta in 45 idle si 60-65 in 2-3 ore gaming

| vidii a răspuns:

Acuma am vazut, oc si cooler stock? nu suna bine

| Nicu999 a răspuns:

Nu este normal deloc maxom trebuie sa stea la 60 70 in jocuri incearca sa schombi pasta termoconductoare