| compcris00 a întrebat:

Funda,am o problema cu svchost.exe are virus ori nu stiu ce are ca am incercat totul si vreau sa-mi reinstalez windowsul.Deci acolo unde e BACKUP AND RESTORE,RECOVER SYSTEM >SETTINGSreinstall windows el nu imi va sterge discu D,dar doar imi va aduce discul C la starea initiala, cea din fabrica? URGENT!

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Este un virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa faci restore la o daat, iti va aduce sistemul la starea din acea data.dar de virus nu scapi. Daca vrei sa reinstalezi windows-ul, formatezi doar loal disc C, iar D ramane cu tot ce are in el.Formatand C, dispare orice din partitia C inclusiv virusul. Poti incerca sa scapi de virus si cu un antivirus.

| compcris00 explică (pentru anonim_4396):

Deci nicidecum nu se poate sterge discul D?,ce e mai bine sa fac restore,sau sa-l formatez,deci si la restore si al formatare imi aduce discul c la stara initiala,cu sistemul curat, fara nimic, dar discu ld ramine, astfel se va sterge si virusul, da?

| K0sti a răspuns (pentru compcris00):

In functie de virus, acesta poate fi si pe C si pe D! Windows-ul se pune pe curat, se formateaza partitia C dupa care se instaleaza windows!

Cand ti-am spus eu aici ca ai virusi, ai zis ca nu e virus! Daca sunteti asa destepti, de ce mai puneti intrebari?
http://www.tpu.ro/......-situatia/

| anonim_4396 a răspuns (pentru compcris00):

La restore la o data din urma,iti va merge pc-ul cum mergea atunci,la acea data,dar virusul tot ramane.
La formatarea partitiei C,se sterge tot, se face curat, deci sterge si virusul.
Ti-am spus sa incerci cu un antivirus, in caz ca e virus. Poti scrie pe google;"eset scan online" descarci acel fisier micut cu extensia „.exe" si scanezi.
Spune mai pe larg de ce crezi ca e un virus, ce anume te face sa crezi ca svchost este virus sau virusat? Ce problema are pc-ul in acest moment ca sa ne dam seama ce ar putea fi.Da detalii cum se comporta pc-ul.

| compcris00 explică (pentru anonim_4396):

Deci acesta maninca 90% din memoria procesorului, insa deja am rezolvat problema cu acvast care mi-a gasit 2 virusi in svchost.