| IgoToHellForThis a întrebat:

Hey cine imi spune si mie niste aparate de fotografiat sub 16 milioane de la Nikon si Cannon funda ^_^.( sa aiba peste 14 mega pixeli)

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Pentru ca fotografia sa-ti iasa mai bine cum zici tu cauta un aprat cu un senzor bun de imagine (eu prefer CCD), sa aiba o focalizare buna, o lentila buna (Carl Zeiss, Leica) si eventual un procesor de imagine performant. Eu ti-as recomanda un bridge P500, P510 sau un P800 de la Nikon. Un DSLR poate putin mai tarziu. Vad o gramada de oameni (snobi in opiniea mea) care se orienteaza spre un DSLR desi nu au habar ce face aparatul respectiv si continua sa faca fotografii doar in modul automat. Eu consider ca poti obtine imagini bune chiar si cu 10 megapixeli.

7 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Pot sa te intreb la ce iti folosesc megapixelii? Faci decupaje pe fotografie? Bannere? happy

| IgoToHellForThis explică (pentru Gas):

Imi folosesc pentru ca poza iese mai bine tongue.Si nu nu fac decupaje si ce ai zis tu acolo -_-

| IgoToHellForThis explică (pentru Gas):

Eu am vazut un Nikon Nikon D3100.Si imi placea avea caracteristici destul de bune dar nu stiu daca se merita este mai performant de cat bridge P500 tot de la Nikon? D3100 este si mai scump din cate am vazut.Dar s'ar merita :S adica e mult mai bun de car P500?

| Gas a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

DSLR-ul D3100 nu filmeaza happy si din cate stiu vine cu obiectivul cu VR 18-55mm suficient pentru un incepator intre ale dslr-ului sa zic asa, dar eu sincer nu m-as orienta spre el mai degraba as merge pe un D5100 sau noul D3200... daca ii sa vb de dslr pentru beginneri. Daca te gandesti la un dslr de la Canon iti recomand sa arunci un ochi peste pretul obiectivelor si al filtrelor inainte de a face alegerea big grin.

| IgoToHellForThis explică (pentru Gas):

Merci mult de sfaturi ^_^.Mai ma uit :S

| Gas a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Pentru ca fotografia sa-ti iasa mai bine cum zici tu cauta un aprat cu un senzor bun de imagine (eu prefer CCD), sa aiba o focalizare buna, o lentila buna (Carl Zeiss, Leica) si eventual un procesor de imagine performant. Eu ti-as recomanda un bridge P500, P510 sau un P800 de la Nikon. Un DSLR poate putin mai tarziu. Vad o gramada de oameni (snobi in opiniea mea) care se orienteaza spre un DSLR desi nu au habar ce face aparatul respectiv si continua sa faca fotografii doar in modul automat. Eu consider ca poti obtine imagini bune chiar si cu 10 megapixeli.

| alexcostache a răspuns:

Nu ai nevoie de 14mp decat daca intentionezi sa printezi mai mare de A1. mai bine ai cauta un aparat cu obiectiv luminos, iso mare si care sa nu creeze zgomot deranjant. poti intreba la F64.ro