| Smashi a întrebat:

Salut,am luat bateria de pe placa de baza si am pus-o la o telecomanda pentru instalatia de brad dupa care am pus-o inapoi la pc si nu mai porneste monitorul, am cumparat alta baterie si am pus-o la pc..tot nu porneste monitorul..va rog sa ma ajutati

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

La pornirea PC-ului se apasă o tastă care diferă în funcţie de constructorul plăcii de bază şi de tipul de BIOS. Poate fi del, F2, F10, F12. După ce s-a deschis interfaţa de configurare a BIOS-ului se alege opţiunea reset to factory default sau ceva similar, salvăm, ieşim şi aşteptăm să pornească PC-ul.

| stlucian a răspuns:

P.S.
Vezi daca bateria cumparata e buna( 3 volti )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca s-a resetat biosul, fai cateva start-restart, poate o ia, daca nu mergi la un specialist.