| aLeXz95 a întrebat:

Salut,doresc sa conectez si eu orga korg pa60 la pc prin jack-ul de primire sunet (line in)de la pc si midi out de la orga.Am facut setarile pentru calculator (setari sunet:selectat line in,am dat volumul la maxim; am verificat mufele jack de primire sunet:le-am conectat unde trebuie),dar cand cant la orga,sunetul se aude la boxele ei,iar la calculator se aude un bazait in boxe, atat. Spuneti-mi unde gresesc, sau daca trebuie cumva sa o conectez prin usb? Urgent.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nu e problema. Cablul pare sa fie bun. Mufa de la orga pare sa fie cea care trebuie. Nu pot sa vad mufa de la calculator ca nu ma lasa tampitul de Flickr, ma pune sa-mi fac cont daca vreau sa o vad. Dar daca este mufa albastra de la placa de sunet, e ok. Acum, Daca setarile sunt ok la placa de sunet si driverele instalate, teoretic ar trebui sa mearga. Mai trebuie verificat cablul sa nu fie intrerupt, mie mi s-a intamplat chestia asta si dupa nu stiu cate probe si rasprobe, mi-am dat seama ca de fapt sculele nu aveau nimic, ci cablul era cu problema. E o posibilitate care nu trebuie exclusa. Apoi vezi setarile la orga, poate semnalu audio nu este activ implicit pe mufa aia si trebuie vreo setare facuta ca sa dea semnal spre ea. Vezi in cartea tehnica ce spune despre chestia asta. Am vazut pe net ca mai ai doua mufe de "out" undeva mai in dreapta cand privesti orga din spate. Sunt doua mufe RCA. L si R. Incearca daca ai un cablu si pe mufele alea. Dupa ce faci probele de le-am enumerat, revino cu impresii.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Urgent, neurgent ce cablu de legatura ai folosit? Dar vreau un raspuns amanuntit. Daca imi arunci doua vorbe, sa nu astepti raspuns. Sa-mi spui si ce scrie pe orga in dreptul mufei unde ai bagat cablul.

| aLeXz95 explică (pentru K0sti):

Cablu il poti vedea aici http://www.flickr.com/photos/ralecs_trucks/8057102076/in/photostream,iar mufa unde am bagat-o la orga este http://www.flickr.com/photos/ralecs_trucks/8057102076/in/photostream
La pc http://www.flickr.com/photos/ralecs_trucks/8057144144/in/photostream/
Imi cer scuze de claritate, sunt facute de un prieten cu telefonul.

| K0sti a răspuns (pentru aLeXz95):

Nu e problema. Cablul pare sa fie bun. Mufa de la orga pare sa fie cea care trebuie. Nu pot sa vad mufa de la calculator ca nu ma lasa tampitul de Flickr, ma pune sa-mi fac cont daca vreau sa o vad. Dar daca este mufa albastra de la placa de sunet, e ok. Acum, Daca setarile sunt ok la placa de sunet si driverele instalate, teoretic ar trebui sa mearga. Mai trebuie verificat cablul sa nu fie intrerupt, mie mi s-a intamplat chestia asta si dupa nu stiu cate probe si rasprobe, mi-am dat seama ca de fapt sculele nu aveau nimic, ci cablul era cu problema. E o posibilitate care nu trebuie exclusa. Apoi vezi setarile la orga, poate semnalu audio nu este activ implicit pe mufa aia si trebuie vreo setare facuta ca sa dea semnal spre ea. Vezi in cartea tehnica ce spune despre chestia asta. Am vazut pe net ca mai ai doua mufe de "out" undeva mai in dreapta cand privesti orga din spate. Sunt doua mufe RCA. L si R. Incearca daca ai un cablu si pe mufele alea. Dupa ce faci probele de le-am enumerat, revino cu impresii.

| Mirel_Dobos_1999 a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa te chinui! WOW!

Stiu ca poate raspund cam tarziu dar uite ce trebuie sa faci, cauta un cablu,, transformator,,, adica din mufa mare de la un cablu, creaza o mufa mica care sa intre in boxe.