| Iulian_Radu_1982 a întrebat:

Salut TPU
am cumparat un laptop Asus x550j si ma chinui sa instalez windows de me stick, am incercat si win 8.1 si 10 dar la ambele imi da aceiasi eroare:setup cannot continue due to a corrupted installation file. contact the vendor, ajunge cu instalarea la 100% dar cand ajunge la innstaling updates imi apare aceasta eroare, are cineva idee ce ar putea fi? multumesc

19 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Lasi eroarea asa si apesti pe tastele shift+f10 si iti da o pagina de comanda aici scrii regedit si dai enter si vei intra in registri windowsului. Odata ce ai intrat cauti asa HKLocal machine/System/Setup/Status/ ChildCompletion si in dreapta ai Setup.exe dai dubluclick pe el si la Value pui 3 in loc de 1. Inchizi pagina cu registri si dai ok pe eroare se va restarta si va merge.

| Iulian_Radu_1982 explică (pentru itsoft):

Multumesc pentru ajutor, data viitoare am sa incerc varianta ta.

| RAY a răspuns (pentru Iulian_Radu_1982):

Asta cu corput files mie imi apare cand vreau sa instalez xp, cica trebuie mutat de pe ide pe achi ceva de genul

| laurentiu80 a răspuns:

Ai incercat de pe un alt stick?

| Iulian_Radu_1982 explică (pentru laurentiu80):

De pe doua si acum urmeaza nr 3

| Cojocariu_Cristian_1992 a răspuns:

Rezolvare!
iei rufus pentru facut stick bootabil, alegi imaginea, si la patrition scheme selectezi :gpt partition scheme for uefi

| Florea_Mihai_1952 a răspuns (pentru Cojocariu_Cristian_1992):

Solutia TA cu rufus si gpt partition A FUNCTIONAT OK! Multzam fain!

| treisto a răspuns (pentru Cojocariu_Cristian_1992):

Multumesc
"în 28 Aprilie | Cojocariu_Cristian_1992 a răspuns:
Rezolvare!
iei rufus pentru facut stick bootabil, alegi imaginea, si la patrition scheme selectezi :gpt partition scheme for uefi"

Asta a mers si pentru mine, aveam problema fix la fe:

laptop Asus cu free dos, am incercat sa instalez de pe bootable dvd imagine de win 10 care stiam sigur ca merge si dadea aceeasi eroare.

Am incercat diverse cu bootable cd cu partition magic/wizard whatever ca sa fixez hdd-ul (set active partition, fix MBR, am sters partitia cu dos si am facut doar o partitie f mare, toate variantele) - fara rezultat.

Apoi am gasit solutia asta cu rufus si :gpt de la tine si am montat pe usb 2 stick aceeasi imagine care nu mergea pe de bootable dvd dar de pe acelasi dvd o pusesem pe laptop mai vechi deci stiam ca tb sa fie ok.

Ciudat, de pe USB stick, cand a plecat la instalare si cauta/cerea pertitia pe care sa se instaleze, mi-a gasit partitia ca are MBR pe ea si nu poate sa se instaleze. NU ma lasa sa formatez partitia asa ca am sters tot si am creat partitie noua.
Si la crearea de partitie noua a creat de fapt automat patru partitii (una de recovery, una de MSR ceva - habar n-am ce e, una mare pe care am pus windows si inca una nu mai stiu detaliile ei. Toate celelalte trei erau mititele 100M, 450M, etc. L-am lasat sa le faca si apoi am ales partitia mare de 900Gb si a mers.

Ura si mersi mult, am rascolit netul o zi si am incercat 15 instalari pana am gasit solutia asta.

Pt cine are laptop nou cu partitie DOS (mai ales daca e Asus) recomand. Eu am bagat stickul bootabil in USB2 (ala care nu e albastru).

| Cîrnu_Roxana_1992 a răspuns:

Hello! am incercat ce ai spus tu itsoft si nu am in registri partea cu status/childcompletion..cum sa procedez?

| itsoft a răspuns (pentru Cîrnu_Roxana_1992):

E imposibil sa nu fie nu ai dat tu peste el

| Cristian_Popa_1991 a răspuns:

Salut, am patit aceeasi chestie, am cautat tot internetu dar am gasit solutia, inainte sa dai instal pe partie, apasa shift +f10 si scrie asa : type: diskpart
type: list disk (you should see only Disk0)
type: sel disk 0
type: clean

close the DOS window

| Gratian_Grigoras_1994 a răspuns (pentru Cristian_Popa_1991):

Multa sanatate! la mine a mers!

| Alexandru_Vlad_1988 a răspuns (pentru Cristian_Popa_1991):

Cristian metoda ta a mers!
Multumesc mult!

| Robert_Pasat_1993 a răspuns:

Așa cum a spus roxana, aceeași problema si la mine, partea cu status/childcomp. lipsește..va rog o soluție...tu ai rezolvat ceva roxana? daca da zi.mi si mie cum te tog