| draand28 a întrebat:

In curand imi voi cumpara un PC performant(nu specific performantele, dar stati linistiti ca e de ajuns pentru ce imi trebuie). As vrea sa gazduiesc (hostez) niste servere pe acel PC, cum ar fi server MYSQL, Apache, MineCraft, SA:MP, etc. Ideea este ca eu as vrea sa fac in asa fel incat sa pun Linux server pe o partitie sau pe 1 HDD, iar pe cealata partitie/HDD sa pun windows-ul pentru uz normal. Acel Linux Server trebuie sa fie pornit 24/7, dar in mod evident vreau sa am acces si la Computer Personal (pe windows) simultan. Este vreo posibilitate a tine ambele sisteme de operare deschise simultan?

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu există ce vrei tu. Maximum te poţi baza pe nişte softuri gen Virtual Box.

Ăştia zic cam la fel:

http://superuser.com/......-same-time

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se poate ce vrei tu, poate doar daca folosesti un virtual box, dar si asa e o idee extrem de proasta pentru ca vei consuma o groaza din resursele serverului

| CinevaNou a răspuns:

Nu ai cum, decat daca folosesti vmware sau virtualbox si nu e chiar o idee atat de buna. Cel mai repede folosesti pc vechi ca server.

| draand28 explică (pentru CinevaNou):

Nu am un PC care nu imi este de folos+ eu am nevoie de Putere la serverul acela...

| CinevaNou a răspuns (pentru draand28):

Daca folosesti acelasi pc pentru 2 lucruri realizezi ca resursele se impart. Doar unul dintre ele o sa ruleze nativ, si cel mai probabil o sa fie windows-ul, pentru ca daca nu ruleaza nativ degeaba ai placa video buna, tot o sa-ti sacadeze in jocuri pentru ca vmware o sa-ti emuleze si placa video.
Dar daca ruleaza nativ windows, mereu cand dai restart o sa se duca si serveru tau linux odata cu el. De asemenea daca faci greseala sa le pui pe acelasi hard-disk... mai bine nu.

| valentin75 a răspuns:

Salut! De ce nu iei un computer cu minim de resurse pentru ce vrei sa faci, nu trece de 500-600 lei. E mai sigur, iti degrevezi computerul de sarcini inutile.

| NoNameo a răspuns:

Nu ai cum sa faci asa ceva... de ce nu ti-ai luat server separat si pc? poti sa ai cel mai performant calculator ca asta nu e posibil

| LaurBNS a răspuns:

Vă aşteptăm pe www.kronex.ro! Server SA:MP RPG.KRONEX.RO!

| OnlyMeAndy a răspuns:

Salut Draand28,
Eu fac exact acceasi chestie ca si tine si pot spune ca merge, doar ca eu il am deja cumparat laughing
Iti trebuiesc 2 HDD - uri.
Pe unul sa il folosesti pentru host iar pe celalalt pentru uz personal.
Vei avea nevoie de cel putin 4 - 6 GB RAM si un procesor minim I3 - I5... Cel mai recomandat pentru host ar fi I7...

| suntserios a răspuns (pentru OnlyMeAndy):

Mda, si cum ai facut tu sa bootezi 2 sisteme de operare deodata?

| draand28 explică (pentru OnlyMeAndy):

Daca zici ca deja faci asta, da-mi id de mess/skype sau scrie aici mai specific cum se procedeaza. Procesorul va fi AMD FX-9590, asa ca nu iti face griji pentru el.