| Kramerwalt a întrebat:

Am si eu o mica intrebare, As vrea sa ma apuc si eu de acest fenomen numit Metin2, vreau si eu sa incerc si va cer sfatul ce caracter ar trebui sa-mi aleg ce magii dinalea sa iau cum trebuie sa ma bat, sa fac nivele(dar toate pe metinul nostru romanesc)

12 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Nu te sfanuiesc sa joci metin2ro am jucat si eu 1 an sau 2 dar nu-s e merita, te vei plictisi de el dar daca vrei sa incerci nu te opresc.
Pai ai de ales la caracter : saman, razboinic, ninja, sura.
Majoritatea aleg razboinici.
Magiile la razboinic sunt : corporal si mental.
La inceput aveam mental dar mi le-am schimbat fiindca mi s-au parut mai bune cele corporale.
Pai ai sabie, te bati cu diferite animale, faci misiuni si castigi experienta si faci un lvl.
La incepu faci repede nivelurile dar dupa lvl 20 te vei plictisi.
Succes!big grin

| Kramerwalt explică (pentru Papusik):

Cu plictiseala e mai greu la mine am niste nervi de otel ca sa zic asa! voi incerca sa-mi fac un ninja si un razboinic!

| dianaaaaax a răspuns:

Bună. Fiecare caracter este bun..asta dacă ştii să ii pui magiile, bonusurile de pe iteme şi altele. Uite îţi dau un mic ghid :*..Ninja asasin (Incepatori)În primul rând începem cu abilităţi, unii poate nu sunt de acord cu mine la acest lucru, însă a funcţionat foarte bine pentru mine.

Primul Master: Getaway(Pumnal Rulant), acest lucru este bun pentru PvP şi PVM, cu combo ai putea lua de patru ori, util pentru PvP, deoarece, de asemenea, are sansa de a otravă ţintă. Pentru PVM Pumnalul Rulant este bun, loveste un numar de MOBi în acelaşi timp, de asemenea, lovindu-le cu atacul otravă. De asemenea, util pentru şefi, adică şef Orc/Bestial Capitan/etc.

Al doilea Master:Ambuscada(Ghost Attack), este foarte util in PvP deoarece combinat cu Camuflaj poate da un dmg(la M) de 1. 5-2k, PVM foare util cand esti inconjurat de un numar de Mobi.

Al Treilea Master:Rapid Charge(Atac Rapid), ofera dmg bun... Bun pentru PvP atunci când esti pe jos ai putea reveni pe picioare din nou, dupa aceea ai putea lovi rapid.

Al Patrulea Master: Complet alegerea dvs., eu am ales Poison Nova(Nor Otravitor), bun pentru PvP sansa mare de a otravă, se ocupa de asemenea de daune bune atunci când este la master. Eventual mai bine decât Stealth(Camuflaj).

Al Cincilea Master: Camuflajul

Acum sa Incepem Cu statusul

Ridicaţi DEX şi VIT într-un raport de 2/1(PER LVL), atunci când DEX ajunge la 50, ridicati VIT până ajunge la 40, după aceea Max DEX şi str, in acest mod evident, depinde de itm cu PV. Dacă acest lucru nu este posibil pentru tine, trebuie sa ridici VIT la 50-60, pentru a obţine unele APARARE. Apoi ridica DEX si Str.

OPTIUNE BONUS:Eu as zice sa cumperi itm cu sansa de faint de peste 5%

În ceea ce priveşte Levelingul :Folosind acest Ghid poti creste la Salbatici la lvl 22! Asta depinde sa ai urmatoarele itm:
-Armura de lvl 18+6 sau mai mare
-Coif de lvl 21+6 sau mai mare
-Scut De lupta+6 sau mai mare ....Chiar si un schut pentagon+5sau mai mare
-Sabie Lata+7 sau mai mare

De la 30 trebuie sa iti iei neaparat un BLD(PFN)+9 cu Pc+ si Pm(Tot pe +... Dar nu este obligatoriu)
Poti ucide orci in Nula(Seruyong)...sau cel mai recomandat BO party

GHID OPTIONAL:
De la lvl 18 cresti la salbatici pana la 30
De la 30 cresti la Seruyong pana la 45-50
De la 50 cresti in v1-v2(Cu buffer si cu iteme tari)(pentru ninja)

Cuprins:
a)Puncte status
b)Sabii, arme de 2 maini
c)Vraji, competente, magii
d)Stategii dueluri
Nota Autorului
========================

a) Puncte status

Punctele status pentru un razboinic corp se pun 2VIT - 1STR. De ce?! Aura sabiei confera un damage relativ mare, deci, practic compenseaza STR-ul. In schimb razboinicului corp ii lipseste apararea, de aceea el trebuie sa reziste lurelor, si are nevoie de aparare. Personal, cred ca 10 puncte pe INT nu strica deoarece skillurile folosesc destula PM.
VIT: "PV si apararea sunt imbunatatite"
INT: "PM si puterea magica sunt imbunatatite"
STR: "Valoarea atacului este imbunatatita"
DEX: "Exactitatea si evadarea sunt imbunatatite"

b)Sabii, arme de 2 maini

Voi prezenta doar armele cele mai importante, deoarece multe arme sunt intermediare in "viata" unui caracter.

Level 1: Sabie
Level 5: Sabie lunga
Level 20: Sabie lata
Level 30: Sabie luna plina (FMS), [cu o paguba medie destul de mare in PvM, un FMS +9 poate fi tinut pana la level 65+]
Level 65: Nimfa
Level 65: Sabie batalie
Level 70: Spada
Level 75: Sabie otravita

Level 1: Glefe
Level 5: Sulita
Level 20: Guisarme
Level 25: Coasa de razboi
Level 30: Lama fier rosu (RIB), [RIB +9, pag medie 10%+, cal armat/ militar, Aura sabiei, Iures -> o combinatie foarte buna]
Level 65: Lama magnetica
Level 65: Lance partizan
Level 70: Lance semi-om
Level 75: Sabia maniei

Nota: Un razboinic corp poate folosi arme de 2 maini, indicat ar fi de pe cal si cu iuresul activat.

c) Vraji, competente, magii

Aura Sabiei: Aceasta vraja trebuie sa fie primul Master (M) la un razboinic corp deoarece consta in marirea atacului/ damagelui. Atacul provcat de acest skill creste odata cu punctele puse pe STR.
Iures: Marirea vitezei de atac si marirea vitezei normale, recomanadat ca al doilea skill, foarte folositor de pe calul armat/ militar
Vartejul Sabiei: Poate fi pus si ca al doilea skill, atac asupra mai multor tinte, un damage foarte mare.Indicat daca inca nu aveti calul armat sau decideti sa cresteti de jos.
Incizie tripla: 3 lovituri de arma, skllul poate fi ratat, foarte bun atat PvP cat si PvM.
Izbitura: Recomandat al 5-ilea skill, are sansa de stun, skillul poate fi ratat daca inamicul se deplaseaza la o distanta destul de mare.

d) Strategii dueluri

Aceasta este o strategie clasica aplicata de toti razboinicii corp de aceea cand va luptati cu un caracter care are sansa de stun conteaza foarte mult cine da primul
La inceput: Aura sabiei + Iures
In duel: Izbitura -> Vartejul Sabiei -> Incizie tripla -> Lovituri de arma pana cand se reincarca skillurile.
Daca doriti un caracter PvP indicat ar fi itemele cu PV, aparare sabie, aparare 2 maini.
Pentru un caracter PvM folositit itemele cu PV si eventual critic.(warr-corp) Succes.

| RΔϟVAη a răspuns:

Nu te apuca *** ca te strica. Eu sunt pe pegasus lvl 75 si n-am mai intrat pe el de 1 an si ceva. Iti pierzi prietenii, o sa observi peste cateva luni ca nu e vorba de plictiseala ci ca tu iti vei petrece timpul in fata calculatorului cand prietenii tai se distreaza de 10 ori mai bine. Pntr ce? Un fms+9 si un calugar cu graba+4 laughing

| Kramerwalt explică (pentru RΔϟVAη):

laughing toti colegii mei joaca tocamai asta e problema! mai putin vecinii eu vin din genul de cartier Rock'n roll si acum sunt racit de aia nu sunt in garajul lui Jon Acordand o chitara si zdanganind tobele si cat o sa fiu racit as vrea sa incerc si eu jocul asta!

| RΔϟVAη a răspuns (pentru Kramerwalt):

Oricum un sfat: De la lvl 70+ te joci serios. Pe la 40-50 nu poti face mai nimic

| Kramerwalt explică (pentru RΔϟVAη):

Dar pana la 40 cum ajung?laughing

| RΔϟVAη a răspuns (pentru Kramerwalt):

Plictiseala yawn laughing

| Kramerwalt explică (pentru RΔϟVAη):

laughing

| RaluuX a răspuns (pentru RΔϟVAη):

In cazul asta ai dreptate eram dependenta de elstraight face de asta am incercat sa ma las...si au trecut cam 5 luni de cand m-am lasat.

| RaluuX a răspuns:

Buna! Eu joc metin(adica am jucat)timp de vreo 2 ani si jumatate si consider ca am ceva experienta acumulata(am jucat si pe privat si pe uk, ro).
Fiecare caracter in sine este bun...depinde tu ce vrei:Un ninja, saman, sura, warrior sau daca vrei poti sa iti faci pe acelasi cont toate cele 4 caractere si sa vezi cu care iti place mai mult!
Eu am jucat cu toate cele 4 caractere dar cel mai mult mi-a placut cu ninja si saman(pararea mea) nu sunt neaparat cei mai buni.
Am tot auzit diverse zvonuri ca un ninja sau un sura daca stii ce magii sa le alegi si iteme(obiecte) sunt foarte buni(depinde foarte mult de magii si obiecte si mai ales de nivel)
Deci eu zic sa incepi cu ce caracter vrei tu!
Uite:
Un ninja are 2 tipuri de magii
-lame (pentru crescut)
-arc(pentru dueluri, daca ai lv mare)
Saman(nu mai stiu sincer cum se numesc magiile)-cele de vindecare sa zic asa sunt bune in duel, daca ai lv mare)
-dragon(pentru crescut)
Warrior-pentru dueluri daca ai lv mare
-pentru crescut
(nu mai stiu cum e numesc magiile la warsad)
Sura-pentru duel daca ai lv mare
-pentru crescut

| Kramerwalt explică (pentru RaluuX):

Ms mult cred ca i-mi voi face un ninja(sincer i-mi place cum suna)si voi incerca si cu un war!