| thambor a întrebat:

As dori sa aflu dupa parerea voastra care este cel mai bun caracter la toate pe metin2.prin toate vreau sa spun lupte contra jucatori(pvp) lupte contra monstrilor(pvm). dau fundita celui mai complet si mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Clasamet:Sura,Ninja,Shaman,War...Sati explic:
Sura este cel mai bun ca te rupe daca ai de exemplu war de 75 un sura de 49 te poate bate la duel
Ninja are niste puteri nemaipomenite este bun si el si daca ai magiile P ii rupi pe toti dar desigur ca trebuie sa ai si armura si bijuterii bune
Shamanul este bun la lvl mare daca ai magii P dar din experienta mea nu prea este bun are un clopot si o magiile care sunt destul de bune dar shamanul in general este cam nasol
Warul este bun doar de la lvl 1 la 35-45 in rest cresti greu cu el si te iau toti de aceea l-am pus ultimul si cam atat stiu eu despre aceste caractere... Sper ca ti-am fost de ajutor! Bft! fundita? A si era sa uit poate vrei unmetin2 pe carel joc si eu se numeste val mondial uite siteul http://www.valmondial.fr/aragorn/ si daca e ceva vrei iteme sau altceva ma anunti ca eu ma numesc xGeorge ok?

| alexfotbalpoli a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Tu zici ca waru e ultimul? du-te si impuscate

| KissMeImIrish a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Gresit...clasamentu e asa:sura(bm), warr(corp), ninja(lame) si restul nu mai sunt imp... warru corp e bun la lvl mare daca stii sa il faci.

Răspuns utilizator avertizat
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru NorKaAdytzu):

Arme magice...BFT!

| MrVlad10 a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Impusca-te cu un pistol cu apa... warul e ultimul? S-o crezi, cu wsarul da stii sa-l faci...pfwaaaa..crapi tot cu el, ti-o spun eu care am jucat 1000 de metin-uri la viata mea si inca mai joc! Asa ca daca nu stii nu mai spune nimic

| fulgerul2 a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Fratica ai gresit samanul e ultimul war oscileaza intre 2si3 adica ninja sau war deoarece ambi sunt buni in aceeasi masura dar bosul e sura magie neagra si cine ma contrazice sa joace metin si sa vada diferenta

| Antiquel a răspuns (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Frate, nu va inteleg cu sura mai ales cel BM De pvp. Poate ca este bun pvp dar mie mi se pare ca il alegeti deoarece este si foarte usor de jucat. Va spun eu ca daca aveti un sura BM nu este cea mai recomandata rasa pentru duel. De ce? Pai sura BM fara licoare albastra este mai praf decat un razboinic de lvl 25. De ce spun ca este dezavantaj licoarea albastra? Pai daca vrei sa faci duel pe bune si corect 100 % acela este in arena si trebuie sa iti dezactivezi red si licoarea albastra. Si uite asa punctul slab al acestui caracte, rezistand cateva secunde pana i se termina albastrul si dupa este o leguma neputand sa ii mai bagi skilluri si neavand nici defensiva. In schimb eu as recomanda ninja lame sau arc. Acesta foloseste extrem de putina mana si rupe la duel cu iteme si skilluri bune

87 răspunsuri:
| Prieten a răspuns:

Toate caracterele is la fel de tari.Conteaza foarte mult bonusurile.Am lvl 94 pe un mt si am batut un sura de 110 care nu avea bonusuri.Si m-a batut unu de 80 care avea bonusuri ff bune(a batut mai multi toti peste 90). Deci poti face si saman ninja sura war numa sa il faci bun.Si la crescut conteaza bonusurile.Bafta.Funda?

| shhhs a răspuns:

Salut,
Poate te ajuta acest ghid:
http://orademetin.blogspot.ro/......etin2.html
Bafta!

| cata416 a răspuns:

*Alt obsedat de metin2*Raspuns:Sura magie

| Dragos_Brebenel_1998 a răspuns (pentru cata416):

Ba conteaza experienta care o ai dar si caracterulwinking

| Cromwell a răspuns:

Uite un top cu caterle cum am fot eu cel mai bun pvp si cam majoriattea
1) ninja lama
2) sura BM
3)ninja arc
4)samna zmeu
5) warior mental
6)warior aura
7) samanvindecare
8) sura AM

caracterle pvm:
1) sura AM
2)warior aura
3)warior mental
4)saman vindecare
5) saman zmeu
7)ninja lama
8) ninja arc

| PiratuTraficant a răspuns (pentru Cromwell):

Cum sa fie ma ninja arc bun la pvm?rolling on the floor

| DouaPuncteOTrei a răspuns (pentru Cromwell):

De cand Samanul pe Vindecare la PvM raised eyebrows?

| Apokales a răspuns:

Man... prin excludere cel mai mixt caracter este razboinicul si am sa-ti explic prin excludere:
-Shamanul pe zmeu este bun doar pvm si vindecare doar pvp asta la lvl mari ai sa observi...
-Sura pe arme este bun doar pvm si deloc pvp o stie toata lumea, iar sura pe magie neagra(BM) este bun doar la dueluri dar praf la monstri asa ca avansezi foarte greu in lvl.
-Ninja pe lama este 25% buna la monstri si 75% bun la dueluri, iar pe arc, praf la monstri dar printre cei mai buni la dueluri
---De aceea iti recomand razboinicul pe corp este bun la lvl mare la dueluri cat si la monstri, iar mentalul este bun la lvl mic cat si la lvl mare la monstri, dar cam rateaza skill-urile... cu toatea astea dintre corp si mental, ti-a recomanda mentalul ma gandesc ca nu esti un mare donator in jocuri si faci mult mai repede P la skill-uri decat razboinic corp si cresti destul de repede cu el si cu putin antrenament in dueluri, asta doar ca sa nu ratezi skill-urile poti devenii foarte bun pvp, totul depinde de tine asta nu doar la razboinic, ci la fiecare caracter!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene dupa parerea mea cel mai bun caracter este SURA BM. Nici sa nu te gandesti la war, sura il umileste. De ex am facut duel cu un war de 130 si eu am 126 am tinut doar flama activata laughing)) si din 2 flame a picat. Iar el dadea in mine de abia 1k. Sura bm are atat atac cat si aparare. Cand ma refer la atac spun flama, aia care te dai peste cap nu le tin minte numele dar astea sunt de atac toate 5. Iar cea de aparare este protectia intunecata daca o ai la P nici nu simti. Bafta alege sura BM, si nu uita bonusurile de baza sunt : hh- semi oameni maxim, inteligenta maxima si daca iti pica critica sau farmec, cel mai bine ar fi critica. Bafta alege sura BM!

| alexfotbalpoli a răspuns (pentru anonim_4396):

Joci pe united... laughing si sura bm e bun la duel nu la crescut si ce faci numai din duel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Buna alex, marele jucator de metin. Sa stii ca nu joc pe united joc pe Hot Style si sunt ff bun la sura BM. Am batut si de 183 mai ales wari laughing)) iar sura BM sa stii ca este bun si la crescut ca ai si atac si aparare dar trebuie sa stii sa faci itm. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Saman
2. Sura
3. Ninja
4. War

Saman zmeu: rupe tot in PvM, in PvP e destul de bun (il am eu)
Saman Vindecare: Cel mai bun in PvP, in PvM e praf
Sura BM: Excelent in PvP, asa si asa in PvM
Sura Arme: Cel mai bun in PvM, slabut in PvP
Ninja pumnale: Bun in PvP, slabut in PvM
Ninja arc: cel mai slab in PvM, in PvP daca il construiesti bine rupe tot cu o lovitura, chiar si un saman
War corp: Caracter asa si asa in PvP, asa si asa in PvM
War mental: Bun in PvM, in PvP e foarte foarte praf pentru ca e lent si mai si rateaza foarte des skillurile principale (zdrobire si atacul sabiei)

| mihaitaLGP a răspuns:

Depinde pe ce servar joci.

Daca joci metin2.ro, acolo razboinicul corporal este caracterul nr1.
Oriunde exista roua, razboinicul corporal este caracterul invincibil.
De ce?

Toti sustin ca sura bm este bun in PVP.
FALS.
Daca pe servarul respectiv exista roua, poti face 100% rezistenta magie.
Sura bm este foarte slab unde exista roua, arunca doar magii,
magiile respective cu maxim rezistenta la magie si rezistenta din roua si sucuri nu o sa treaca de 1500.
Samanul atat leac cat si zmeu sunt in aceeasi situatie.
Contra saman leac si zmeu tot rezistenta la magie trebuie.

Razboinicul corporal este caracterul suprem.
Magiile corporalului nu sunt folositoare.
De ce?
Contra unui caracter cu 60% sabie, competentele corporalului nu o sa depaseasca 4000.
Dar ciuda acestui fapt, corporalul este caracterul invincibil.

Sa ne amintim ce face sansa la lovituri patrunztoare, este lovitura data de sabie care trece prin aparari.
Un caracter chiar daca este echipat cu 60% aparare, prin aceasta aparare patrunderea intra 100%.
Razboinicul corporal avand aura sabiei are un DMG fantastic care il face din sabie si in plus este foarte rapid din cauza iuresului.
In concluzie, un razboinic corporal full patrundere o sa dea numai 2500 pe sabie hit patrunzator.
Corporalul este rapid, pana oricare alta rasa reuseste sa atace cu o competenta, razboinicul corporal va ataca de 4-5 ori din sabie creand un DMG de 3 ori mai mare ca al adversarului.

Itemele pe care poti pune patrundere : 10% arma, 8% piatra +4, 20% colier, 10% papuci, 10% bratara, 20% roua, 10% suc, 20% lovituri patrunztoare.

Urmatorul bonus care este necesar Semi - om
25% arma, 10% coif, 10% scut, 10% bratara, 10% cercei.

Urmatorul bonus : Aparare sabie, pumnal, 2 maini si rezistenta sageti sau magie.

15% armura, 15% papuci, 15% colier, 15% cercei iar rezistenta magie 20% armura, 15% bratara, 15% coif, 20% roua, 10% suc. + scuturile anti rasa.

Urmatorul bonus : STR

Arma 12, cercei 12 + finisaje, scut 12, colier 4 + finisaje.

Daca corporalul detine maxim Patrunzatoare, Semi-om, Aparare arma si are activate in acelasi timp roua si sucuri este invincibil.

Caracterul care poate sa bata razboinicul corporal este Razboinicul mental deoarece nu pica jos, sanse sunt daca are cat mai mult sansa de a bloca atacul corporal, acest bonus blocheaza loviturile primite din sabie, in felul acesta razboinicul corporal o sa dea multe miss`uri, iar hitul patrunztor nu o sa poata intra prin aparari.

Maxim sansa de a bloca atacul corporal este 48%.
8% piatra eschivei +4, 20% papuci epici +9, 10% scut, 10% coif lvl 60+9.

| Axel5897 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Gresit! Razboinicu pe corp are aparaea mica si e praf daca are un adversar care da de la distanta ( Pe Aries daca intri un razboinic pe corp isi ia bataie de la samani pe leac incontinuu sterg samanii cu el pe jos si la fel face si ninja pe arc!)

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Axel5897):

Serios? Samanc leac bate razboinicul corporal? Ma faci sa rad. Smanul leac nu trece de 1000 ceea mai puternica competenta in potriva oricarui caracter. 50% magie + 20% roua verde + 15% apa + 20% rezistenta scut + 12-15 binecuvantarea dragonului.

| Axel5897 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

1#Tu te gandesti ca numai waru are bonusurile alea dar orice caracter poate avea bonusurile!
2#Shamanu leac are minim DMG pe skill la P 3k + ca are leacul care incarca 4-6k HP la P si are si voie sa fuga + Are atacuri de la distanta!

3# Cand iti faci un caracter nu te gandesti doar la putere bruta te gandesti si la ce poate acel caracter!

4# Cum am mai zis cu bonusuri bune orice caracter poate fi bun dar de obicei Ninja Arc este cel mai bun!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Axel5897):

1# Rezistenta magie nu are efect contra unui razboinic corporal.
Rezistenta magie are efect doar contra samanului smeu/leac, sura bm si nor otravitor la ninja lame.

2# Samanu atat leac/smeu sunt inutili prietene.
Daca un razboinic corporal poate sa faca BUG la roua ajunge la 145% magie + scut!
Deci prietene, in cazul acesta samanul sau sura bm nu mai face pagube.
Iar chiar daca nu face Bug tot are 80% magie + scut.
Samanul fuge degeaba, orice caracter cand foloseste competentele ramane pe loc.
In concluzie este prins de razboinic in sabie care ataca foarte rapid.

http://www.youtube.com/watch?v=H79XOqCyM1A&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=uvwSQ1oMjd8&feature=plcp

3# Razbonicul este caracterul suprem pentru ca are un atac normal urias ( aura ) plus ca este foarte rapid ( iures).
In concluzie cu maxim patrundere/critica (113%) razbonicul corporal ajunge sa faca pagube pe sabie care variza intre 2500-3000.
Sa nu mai vorbim ca pana cand tu ii dai o magie el iti da 3-4 atacuri de sabie.

Uite aici cum da un razboinic corporal bine construit pe sabie :

http://www.youtube.com/watch?v=xt9ZdimEliw&feature=plcp

4# Ninja arc este caracter inutl!
Cu maxim sageti ( 65%) ninja arc atinge paguba maxima ( asta doar pe sageata de foc ) de 3500.
3500 in cazul in care are biologul terminat, atac dragon si roua albastra/sucuri.
Sa nu mai vorbim ca competentele unui ninja arc se incarca in 20-25 secunde si timpul in care ataca este unul foarte mare.
In acest timp ninja arc primeste pagube uriase de la razboinicul corporal.

Ninja in duel este inutil la fel cum este si in pvm.
Singurul loc unde isi face simtita prezenta ninja arc este bataia generala sau la razboaie intre bresle.
Unde nu poti avea foarte mult sageti pe tine.
In rest este inutil!

Uite aici ninja arc si saman leac ce pot sa faca!

http://www.youtube.com/watch?v=y8AdrycJnFI&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=fyxGFPy5BAA&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=F5LnG29BZlE&feature=plcp

Nu mai ma contrazice ca nu are rost!

Cele mai bune caractere in duel sunt :

1. Razbonic mental/corporal
2. Sura arme magice
3.Ninja lame
4.Sura Magie Neagra

| Visinata a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Scumpule, din pura curiozitate, tu ai ochi doar pentru videoclipurile in care razboincul este pus in lumina?; s
Uite cateva videoclipuri si cu samanca leac cand face muci razboinicul corporal, si sunt 3 pe ea:):
1. http://www.youtube.com/watch?v=rGAkmiKiU_M
2. http://www.youtube.com/watch?v=OXaoyOAIurE
3. http://www.youtube.com/watch?v=2T0vdRWz2W8
4. http://www.youtube.com/watch?v=4mi8y7MNFOY
5. http://www.youtube.com/watch?v=6XqgJZOPqFI
6. http://www.youtube.com/watch?v=59CtP4UvRe8
Etc:-j. Si mai sunt, ff multe, dar nu stau acum sa ti le insir tie pe toate:).
Iar la faza cu rezistenta magie?; s Intr-adevar, se aduca 20% scut+20% otel + 15%bratara, 15% coif + 10% + 10%[ roua si potiuni] deci cam in jur de 90% reistenta magie, si scumpule, nu toata lumea are otel +9, scut +9, itm cu reistenta magie ba aminte 15%[maxim], iar roua si potiuni hay sa zicem ca mai au acolo din itm le fac ei sau le cumpara ca sunt ieftine :), si in + ar fi foarte greu :-?, asa ca nu mai visa tu degeaba cu ochii deschisi la cai verzi pe pereti:-j. AAaa, si stay putin, leac/zmeu ambele inutile? pai dragutule ca nu stii tu sa joci pe ele si ca nu`ti place aspectul fizic de la baieti ca arata a gay, iar fete[majoritatea] fiind mai varza la metin, nu stiu cum sa joace pe el, facand caracterul doar pentru aspectul fizic [ la fete], asta e partea a 2`a:). 1 la mana shamanul leac face muci raboinicul corporal din doua motive: 1 viteza de miscare data de buff si viteza farmecului + timpul scurt de reincarcare al vrajilor ii permite sa dea un skill de doua ori cam cat ai da tu un skill daca intelegi ce vreau sa spun; 2 la mana Leacul, ce ajunge sa-i regenereze pana la 5k PV [ pe ro], iar razboinicul ratand mai mutl skillurile sper ca realizezi si tu ca doar esti baiat destept, nu;))? ahh da, iar cand el se opreste sa dea cu skilluri in tine, pana ajungi tu la el, deja iti mai da 2-3 skilluri, iar el in primul rand nici nu prea are nevoie de aparare:-? Samanul va da in tine si va folosi in continuare aceeasi tactica pana cand tu vei muri, el regenerandu`se cu leacul destul de mult. SI BLA BLA BLA, " RAZBOINICUOL CORPORAL ESTE PERFECT, ESTE SUPREM, ESTE DE NEINVINS, ESTE ZEU SI NU MAI STIU CE 8-|, DRAGUTE POVESTI:). DACA CEL DIN SPATELE CALCULATORULUI DONEAZA IN PROSTIE CRED SI EU CA E MAI BUN FATA DE CEILALTI:)[in special pe ro], DAR SINCERA SA FIU EU PERSONAL AM BATUT SI MODATI[ PE PRIVATE] FARA CA EU SA DONEZ SI ERAM PE ZMEU, NIMENI NU MA BATEA, DECAT UN MODAT CU 60K PV, IAR EU AVAND 22K PV, LUANDU`I DESTUL DE MULT DIN PV, ZICEA EL:-?, IAR DACA ERAM PE LEAC NU MAI SPUN:), MA ROG :-J. Din pura curiozitate tu pui cmva pcte la str al shaman sau ce:) ai facut si tu dueluri cu aia pana`n lvl 40-50 cu racboinicul tau si gta, e varza=))?; s. Samanul incepe sa straluceasca abia dupa lvl 50, bineinteles totul depinde de jucatorul din fata calculatorului.
SPER CA te-am LAMURIT CUM STA TREABA:), DAR EU ORCM NICI NU INTENTIONEZ SA`TI SCHIMB PAREREA, DOAR CA M`A DERANJAT FAPTUL CA SUBESTIMEZI FOARTE MUTL SAMANII :) HABAR N`AI DE CE LE POATE PIELEA:).
O zi buna.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Visinata):

Eu vorbesc aici de caractere bine construite.
Nu de imitatii.
Imi trimiti clipuri cu caricaturi de caractere :))

Rezistanta magie e foarte usor de facut.

Otelul la +9 iti ofera 20% iar coiful cu bratara le poti tine doar cu un singur bonus.

Vorbesti doar sa nu adormi. Maxim rezistenta la magie este 80% nu 90%.

Cu maxim rezisteanta la magie 80% + scut saman leac nu mai are DMG.

Si cum mama dracu poate un saman leac sa fuga de un razboinic corporal :))?

Razboinicul corporal trece de 200% viteza de atac lejer. O data ce la prins in sabie il tine numai pe jos.

Clipurile care le-ai pus tu sunt mediocre cu imitatii de caractere.

Uite aici ce poate face un razboinic corporal bine construit.

http://www.youtube.com/watch?v=6Ppkdgoo_a0

Dupa cum vezi in clip un razboinic corp ful critica+patrunzatoare o sa dea numai 2000 + pe sabie :)).

Deci samanu tau e degeaba prietene si de fugit nu poate pentru ca este tinut pe jos.

Si in clip asta applywww face duel cu un GM care are iteme modate. Realizeaza cat de slab e samanul :))
Samanul leac are cel mai mic dmg din joc :)).

Appp uite ce poate si un saman smeu :))

http://www.youtube.com/watch?v=XmElvb_dXuQ

Iti place ce dmg are? Al mai mare 2k?

Asa ca prietene scuteste-ma ca nu ai treaba cu jocul asta.

| Visinata a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Omg=]. Daca tu vb ca sa nu adormi asta nu inseamna ca si altii fac la el. si caricaturi arolling on the floor? sunt caricaturi cand un saman leac bate un razboinic corp rolling on the floor)? vai de capu` tauhappy Nu-mi arata tu mie vieoclipuri cu donatoru` ala care isi da si viata pentru locu` 1 pe rohappy. Si stay putin, a zis cineva ca-n duel, cand incep duelu, stau lipiti unul de altul cumvahappy? Nu scumpule, iau si ei o distanta, un jucator cu serios si cu exeperienta nu incepe si injura dupa ca vai ca dc fugi, ca dc te regenerezi cu leacu, ca dc sa iau distanta si nu stiu ceoh go on. Cine stie, cunoastehappy. Si de unde dracul visezi tu maxim 80% pe sv rezistenta magie + scut raised eyebrows? Le scoti asa pe gura ca-ti vine tiehappy? 20% scut + 20% otel + 15+ bratara + 15% coif + 20% [roua + potiuni] - 90% happy. Si nu mai tine tu atata piept, ca vai ai tu dreptate si ca nu stiu ce ca nu`ti mg cu minehappy. Si nu am treaba cu mt2 ca te contrazic pe tine, ca-mi sustin parerea rolling on the floor)? Imi dau seama dupa modu` de gandire de caracteru` tauhappy. Copilas, lasa`te de mt2 daca tu te iei dupa niste videoclipuri in care aia posteaza numai atunci cand sunt si ei mai in lumina, ca mnoah ai aiba ce sa vada lumea sa-i mai laude si pe ei putinhee hee. Scumpule, ca sa fii bun pe mt2.ro pai rupe buzunaru` happy. Poate ca are cel mai mic dmg de pe joc dar el se bazeaza pe rezistentahappy, ma repet pentru a 6778-a oara, el de-aia are incarcarea micahappy. Ai pus si tu videoclipuri cu disperati de mt, ai gasit si tu pe net videclipuri cu apply si gta, huuua razboinic corp cel mai bunrolling on the floor. Scumpule, asa ziceam si eu inainte, nu suportam leacul, ca e praf, ca nu stiu ce, recunosc, dar in timp m-am convins ca nu e chiar asahappy. Joc de 6 ani mt, draculoh go on nu poti sa zici ca habar n-am de mt si despre ce vbhappy. Daca tie nu=ti place samanul e problema taoh go on, tine-ti parerile pentru tine happy. Daca tu nu esti in stare sa joci pe shaman e partea a 2`a. Eu dc pot si tu nu happy? Pt ca tu nu vrei sa accepti chestia astaoh go on, tu esti prea disperat de razboinic corp ca ai vazut si tu niste videoclipuri cu apply si ce`oi fi zis si tu, "mamaaaa ce smecher e asta, gta razboinic corp e cel mia tare "=]. Si scumpule, nu sunt prietenul tauhappy.

PS: Se scrie zmeu, nu *smeu*. Nici macar nu stii cum se scrie, nu mai zic nimicoh go on.
Un an nou fericit.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Visinata):

1. Invata sa scrii corect gramatical daca vrei sa ma obosesc sa-ti citesc tot comentariul.
2. Repet inca o data ca nu ai treaba cu jocul asta.

Pe armura intra maxim 20%.
Pe coif intra maxim 15%.
Pe bratara intra maxim 15%.
Roua verde 20%.
Apa Mong 10%.

Asta inseamna 80% IN AFARA DE SCUT. Cu scut faci 100% rezistenta contra saman.

Ti-am trimis clip cu applyww sa vezi ce poate sa faca un razboinc corporal ADEVARAT contra unui saman LEAC care mai era si GM.
GameMasterul avea iteme modate peste applyww si tot a luat bataie.

Dar tu esti prea limitat sa-ti dai seama ca daca un Saman Leac modat ia bataie de la un razboinic corporal normal, acel caracter e inutil ( samanul ).

| Visinata a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Scumpule, 1 la mana ma grabeam si ma doare fix in cot ca * te obosesti tu * sa citesti:] SI MAI INTAI UITA-TE LA TINE CUM SCRII:) *SMEU* SI DUPA CRITICA-I PE ALTII;], 2 la mana nici dracul nu sta sa faca atata rezistenta magie+ ca-ti trebuie ff multi bani si noroc, 3 la mana : Tactici de duel

"Si iata ca am ajus si la cel mai important aspect al acestui ghid. Chiar daca statusul e perfect si competentele puse la fel tot nu veti face mare branza in dueluri daca nu aveti o tactica buna. Trebuie sa ghiciti adversarul sa-i cunoasteti vrajile si mai ales ordinea in care le da. De ex un razboinic corp va da vartej si taietura tripla imediat dupa ce v-a prins stun. Deci calculati cat timp a mai ramas intre stun-urile lui si aveti grija sa va prinda cu viata full altfel riscati sa muriti din stun+vartej+tripla.
Dupa cum am spus si la inceput apararea nu conteaza dar viteza da. Am spus asta pentru ca intr-un duel trebuie sa fugiti. Alergati aparent
haotic pentru a nu lasa adversarul sa va anticipeze directia, dar in acelasi timp aveti mare grija la obstacole si la adversar. Cel mai rau lucru care se poate intampla e sa ramai intr-un colt in timp ce un sura magie te seaca cu spiritul flacarii. In 3 secunde esti pe jos iar
adversarul rade de tine.
Invatati raza de actiune a diverselor vraji ale adversarilor (tropait, spirit flacara, etc) si incercati pe cat posibil sa va tineti in afara
acesteia. Veti reusi acest lucru datorita vitezei superioare (nu uitati de skill-ul accelerare).
Dati de la distanta cu tot ce aveti si continuati sa fugiti pana cand adversarul e mort. Vindecati-va cand aveti nevoie dar atentie la ce distanta este adversarul. Vindecarea nu se poate face din alergare si cu un adversar aproape riscati sa muriti.
Singura situatie in care este permis sa veniti sa dati de aproape cu clopotul/evantaiul este daca adversarul este foarte slab. Altfel nu
aveti nici o sansa." SI DE UNDE STII TU MA CA AVEA ITM MODATE? DACA E GM ASTA NU INSEAMNA CA ACM ARE CELE MAI BUNE ITM DE PE SV SAU CA SUNT MODATE:)? DACA CEL DIN FATA CALCULATORULUI NU STIE SA JOACE PE CARACTERUL RESPECTIV, DEGEABA. LA SAMAN LEAC CONTEAZA 55% TACTICA :). FARA EA ESTI MUCI :). SPER CA OBSERVI CA SAMANUL DIN VIDEOCLIPUL DAT DE TINE[ GM] NICI NU S-A OBOSIT SA FUGA IN JURUL LUI:), ASTFEL ADVERSARUL PRINZANDU-L IN HITU-URI :-J. Dar ma rog, "nu-i poti cere unui p***t ceea ce nu-ti poate da", stii vba aia, fara suparare:-j, nu ti-o zic cu parere de rau. 4 la mana TU nu ai treaba cu jocul asta scumpule, daca ai 2-3 exemple cu donatori esti zeu gta=)). Ai auzit de practica /:)? Banuiesc ca nu :). Ei bine, eu nu am ca *dovezi* niste videoclipuri de pe net ci si experienta in spate :]. Daca tie ti se pare inutil samanul, ei bine scumpule, mai bine lasa-te de metin2 :]. Degeaba mai joci daca nu stii de ce e in stare fiecare caracter in parte, daca n-ai jucat pe toate ca sa vezi si tu ce poate fiecare [banuiesc ca nu ]. Presupun ca n-ai facut niciodata un duel cu un saman leac ADEVARAT care stie sa-si faca itm asa cum trebuie, specific samanului leac si o tactica pe masura :)

Imi pare rau daca tu esti intarziat mintal si *nu poti* sa intelegi :).

Si uite si un ghid pentru *incepatori* uita-te eventual peste el:-? cand nu ai ce face:) : http://wargods.forumulmeu.ro/t10-ghid-metin2-pentru-incepatori

PS: Sunt fata :).

Răspuns utilizator avertizat
| S0nofS4tana a răspuns:

Mda., vad ca multi vorbiti fara prea multe cunostinte despre metin2, la duel totul depinde de iteme, mai precis de ce bonusuri ai pe iteme, daca e s-o luam cu seturi full bonusuri pentru fiecare caracter clasamentul pvp ar arata cam asa:
1.Cel mai bun caracter cu siguranta ar fi ninja lame, daca stii sa joci pe el nimic nu te poate oprii, otrava va fi o calitate nativa cu care vei lua un dmg foarte frumos(depinde daca adversarul are sau nu rezistenta la otrava), ambuscada din camuflaj data pe la spate e fatala pentru adversar, e cel mai mare dmg din tot jocul, pumnalul rulant il poti da triplat deci inca un dmg foarte mare, nu e cum zic unii ca warul corp bate ninja lama super usor sau alte caractere, warul corp e mult mai expus la daune iar cu dmg-ul urias al unui ninja lama va fi batut foarte usor. Bonusurile insa conteaza cel mai mult.
2.Pe locul 2 s-ar clasa warrior mental, nu vreau sa mai aud replica cum ca rateaza skill-urile, daca stii sa joci si nu dai cu competentele ca disperatu in duel NU o sa le ratezi, pe un warrior mental trebuie sa joci calm si sa gandesti duelu', unii spun ca un sura arme va bate mentalul ca ii ia corpul rezistent, nu e asa, warriorul mental are un dmg urias pe competenta fata de sura arme, care daca-ti pui rezistenta la magie maxima adica 75%, nici nu-i vei simti skillurile mai putin risipirea careia nu-i poti scade dmg-ul eventual cu cateva puncte acolo, de aceea este cel mai important skill al sura-ului arme in duel.
3.Al treilea caracter va fi chiar Sura Arme Magice, cu P la risipire. Un sura arme va bate un war corp deoarece ii anuleaza si aura si iuresul deci ii va ramane doar competentele care cu 60% sabie nici nu le simti iar hiturile la fel, si asta pentru ca ai armura vrajita care la P iti va da 150 aparare si 40% evitarea atacului corporal, perfecta impotriva unui war corp, contra unui sura bm, mda., ii va anula protectia intunecata care e o mana cereasca pentru sura BM, si cu 75% magie il va bate usor, la un saman ii va anula toate buffurile, mai putin leacul de la saman Healer care nu e un buff permanent si flama de la sura BM.
4.Pe acest loc se va afla war corp, cum a mai spus cineva inainte un saman Healer nu va putea fugi de un war corp, si niciun alt caracter... mai sunt destule de zislaughing, restul numai conteaza cam asta ar fi topul pvp.
Cel mai bun caracter pvm va fi cu siguranta sura arme magice(nu va excela la inceput, dar vei vedea rezultate mai incolo), warr corp, warr mental si cam astea.

| NaruToNR1 a răspuns:

Sura AM e cel mai bun si la pvm si la pvp.
Nu este Sura BM, ca daca ii da sura am o risipa I se duce dracu protectia si dupa e varza.

| GinGinHan a răspuns:

Dupa parerea mea un war pe corp bine conturat este cel mai bun.Cred ca ai sa ma intrebi de ce. Poi hai sa iti raspund pentru ca daca u ai sa zicem un war de lvl 50 cu P ( facute cu piatra curcubeu ) poti sa bati cu usurinta un sura bm de lvl 110 pentru ca sura bm se axeaza foarte mult pe pm iar tu daca ai rezistenta la magie ( sa zicem pe 3 iteme ) si aparare sabie, semi-om si aparare sabie il faci praf iar la saman din 3 skiluri e mort daca ai rezistenta la magie. La ninja e mai greu pentru ca are viteza si fuge de tine efectiv la ninja trebuie sa ai aparare pumnal, aparare sageti semi-om si mult pv si iti zic eu va cadea destul de repede. Deci waru este cel mai bun. Acum sa fim sinceri eu joc de aseara pe mt2GFzone siam un war de 57 foarte bine facut si am batut deja 5 sura lvl 112, 101, 111, 78, 59 si am batut si un ninja de 80 si un saman de 126

| xUsHeRx a răspuns (pentru GinGinHan):

Lasa privatele...

| GhitaCelObraznic a răspuns:

Este simplu toate sunt egale happy depinde cum ai itm facute si in duel cum prinzi combul si criticul.

| SAmirbOSsss a răspuns:

Sura- arme magice e cel mai puternic si se face fara arma

| 5Card a răspuns:

Nu exista unul mai bun ca altul pe private ci conteaza doar itemele si magiile care le ai la el.Eu de exemplu am un ninja bestial cresc usor, bat usor in pvp deoarece am iteme ff bune FUNDA?

Răspuns utilizator avertizat
| ily10 a răspuns:

War mental cel mai bun caracter daca stii sa il construiesti

| LightBox a răspuns:

Nu te lua dupa cei ce spun ca caracterul X este mai bun decat caracterul X! Toate sunt bune, doar sa stii sa le folosesti...
Dupa parerea mea, daca iti faci iteme universale, poti bate orice caracter foarte simplu!

| FeeLGooD a răspuns:

Am foarte mare experienta in acest joc! Dupa parerea mea cel mai bun caracter este Sura Arme Magice.De ce? In primul rand competentele sale sunt extraordinare!(Taisul, Teama, Armura vrajita etc.)Avand doar 2 skill-uri cu damage mare(degetul si vartejul) deoarece risipirea nu prea scade damage pe RO pentru. ca exista rez. la magie...dar chiar si asa merge risipirea data.In fine si in al treilea rand: aceasta rasa este cea mai CIUDATA fiindca el poate da magiile chiar si FARA SABIE ceea ce rezulta damage mare chiar si pentru un caracter full sabie(nu mai are rost aceasta aparare). Parerea mea personala iar ca acesta sa fie bun ar avea nevoie cel mai mult de semiom, critica, patrundere si viteza farmecului foarte mult(pe RO warul copr este bun deoarece nu multi isi baga sansa de a bloca atacul corporal!) big grin

| smilexD93 a răspuns:

Pvp - sura magie pvm - razboinic corp

| AlexChristianXd a răspuns (pentru smilexD93):

Esti paralel cu metinu

| alexfanmetin2 a răspuns:

Ma cornutilor sa va explic cum sta treaba eu am un war corp 94

am reusit in ciuda armuri si acc - ului meu praf sa inving sura samani ninja mobi cate 10 din fiecare p (toti de 130) si mobi de 100+ vreo 50. nu erau la rand erau gramada (pe lunaris). concluzia este sa nu ma inpusc cu un pistol cu apa sau baloane cu nisip. funda tataie.

CARE VREA SA MA VADA MA CHEAMA norhmeme pm etc daca vreti itm ceretimi armuri acc n-am doar arme. fac grup cu cei buni pentru bosii etc.

| v4ss a răspuns:

Razboinic Mental

| Cromwell a răspuns (pentru v4ss):

Da am ajus la coclui ca razbonic mentaleste perfect pvp si a 2 pvm big grin

| xUsHeRx a răspuns:

Sura pe BM rupe toata mapa.Sura AM rupe monstrii.Deci... sura este cel mai bun caracter de pe metin2.

| Andutzu02 a răspuns:

In pvp e sura pe neagra
in pvm sura pe arme sau un war dar warul e bun la lv mic in crescut

| ralukbz a răspuns:

Mai bine lasatewinking

| Axel5897 a răspuns:

Toate raspunsurile sunt gresite asculta ce iti zic eu!

Clasament :
1.Ninja Arc - Ninja pe arc creeste mai greu dar este foarte bun in PVP (duel) datorita faptului ca acesta poate ataca de la o distanta destul de mare... Daca are bonusuri buna Semi-om Critika si Aparati ( sabie, 2maini etc. ) poate sa bata orice rasa ( Chiar si sura BM deoarece Flacara acestuia are o raza foarte mica )! NInja arc trebuie sa fuga incontinuu ca sa poata supravietuii ( Si da chiar are voie sa fuga )!
2. Sura BM - Acesta are atacul mgic foarte mare!
3. Ninja lama - Este foarte rapid! Pana da el 4 skill-uri un sura da doar 2! ( Poate fi si pe locul 2.)
4. Shaman Vindecare - Leacul il ajuta deoarece la P ii incarca automat 4, 9k HP si se incarca odata la 10 secunde ( Acesta trebuie sa fuga incontinuu pentru a supravietuii ). Are atacuri de la distanta si o viteza foarte mare datorita accelerarii!
5. Warrior Mental - Are critika foarte mare iar skill-urile au DMG mare! Dar acesta este foarte incet si rateaza aproape toate skill-urile daca te misti incontinuu!
6. Warrior Corp - Are atacul foarte mare datorita skill-ului AURA SABIEI si este si rapid! Dar are o expunere la paguba foarte mare deci apararea acestuia este mica!
7. Saman Dragon ( buffer ) / Sura AM - Aceste 2 rase sunt mai mult pentru BUFF si PVM! Este foarte greu sa faci un Sura AM bun pentru PVP!

In PVP conteaza sa stii sa si folosesti caracterul si sa faci bonusuri! Inainte de duel trebuie sa ai o strategie facuta! Nu trebuie sa te duci sa ataci ca disperatu incontinuu, trebuie sa gandesti cu cap si sa dai skill-urile intr-o anumita ordine!

Exemplu la Ninja Arc : Primadata se da SageataOtravita apoi Sageata de Foc te dapertezi de inamic dai FocRepetat si daca nu este mort dai Ploaie de Sageti!

| Blondoo a răspuns:

Eu am cont pe samanca de lv 66 si am batut un sura de lv 78love struckdar cel mai bun este razboinicul apoi ninja saman si sura asa stiu eu am avut cont pe razboinic d lv 45 si m-a batut un ninja d lv 33 sa stii ca toti sunt buni dar eu prefer saman

| thambor explică:

Va multumesc pentru ajutor. Acum daca m-ati putea ajuta la cealalta intrebare care este cel mai bun caracter pe 4story ati primi si de acolo o funda de la mine

| gabigb39 a răspuns:

Eu as spune ninja