| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Ce este prietenia?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Prietenia este un fluture pe care crezi ca l-ai prins, dar de fapt tu nici nu l-ai atins.
Te pup!

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Pai 2 sau mai multi oameni care se inteleg bine nu sunt prieteni! Doar amici! rietenia ineamna sa il ajuti pe cel care iti este prieten.Sa il susti si l de asemenea pe tine.Trebuie sa il intelegi.O prietenie nu inseamna:
Abig grinar si eu ti-am dat cipsuri acum da-mi si tu! Imi esti dator!
Nu tine de datorie. Funda?

| nycu98 a răspuns:

Prietenia este o relație afectivă [1] și de cooperare între două persoane. Este un sentiment de simpatie, respect, afinitate reciprocă ce leagă două ființe umane. Prietenia presupune o atitudine de bunăvoință reciprocă, suport reciproc la nevoie sau în criză; loialitate, bunâ-credință și altruism. Relația de prietenie se bazează pe încrederea reciprocă. [2]
Prietenia este manifestată prin oricare din calitățile următoare:
dorința de bine pentru cealaltă persoană
simpatie și empatie
onestitate, chiar și în situații în care alții s-ar feri să spună adevărul
înțelegere reciprocă
compasiune mutuală
încredere reciprocă
putința indivizilor de a se adresa unul altuia pentru suport, ajutor în situații de cumpănă
bucurie de prezența celeilalte persoane
putința de a face confesiuni celuilalt, fără teamă de reprobare
Comparativ, între relațiile personale, prietenia presupune o mai mare deschidere și afinitate decât asociația și cunoștința, iar între acestea trei există continuitate.

| Irinuka17 a răspuns:

Prietenia e cel mai de pret sentiment.Un prieten adevarat iti e mereu aproape la bine si la greu.E un sentiment greu de descris in cuvinte dar iti dai seama cand cineva ti-e cu adevarat prieten sau "BFF" doar daca iti e alaturi mereu, nu te barfeste, nu incearca sa te duca de nas, sa te fraiereasca, etc

Întrebări similare