| urgentr a întrebat:

Cum poate un copil de 11 ani sa stranga bani? vot si funda.

Răspuns Câştigător
| danyskete a răspuns:

Banii nu ar trebui sa reprezinte o problema pentru tine la aceasta varsta, dar totusi iti voi vinde cateva ponturi :
1. Daca ai bunici in alte localitati, viziteaza-i, ajuta-i si iti ies sume destul de frumoase (depinde de cat de generosi sunt, poate 50, poate 100, poate mai mult). Daca ei traiesc doar din pensie, eu zic sa nu iei banii!
2. Daca ai telefoane sau lucruri care nu iti mai trebuie (bicicleta mica, skateboard, trotineta) vechi prin casa, pune-le la vanzare pe internet. Desigur, asta doar daca ai acordul parintilor.
3. Semneaza un "contract" cu parintii tai, prin care la obtinerea notelor mari la scoala, sa fii rasplatit. (Eu cer la un 10 la mate, unul la fizica si unul la chimie 300 lei, dar oricum cred ca ai mei au fost de acord cu aceasta suma pentru ca stiu ca e aproape imposibil big grin).
4. Fa desene / teme altor colegi contra cost, asta sa nu te considere drept fraier.
5. Spala masina familiei contra cost ( eu zic ca asta e cea mai buna metoda).
6. Cauta sa faci un site (blog, sau altceva), sa iti faci cont pe Google Ads si sa vinzi spatiu publicitar, astfel la fiecare view al siteului (desigur, de la IP-uri diferite), vei primi in cont ceva banuti, nu foarte multi, dar banuti.
7. Ia-o pe mama de mana si joaca la Lotto... big grin.

Sper ca ti-am fost de folos!

| Popescu_Alexander_1990 a răspuns (pentru danyskete):

Eu cred ca cer prea mult 300 lei pentru 3 1o! apropo nici un parinte nu ar da atata pentru 3 10!

10 răspunsuri:
| Neah a răspuns:

Pai apuca-te de bratarile prieteniei big grin, eu vand cu 2 pana la 6 lei, depinde cat e de groasa bratara si cate ate folosesc, ai grija ce ata folosesti, nu oricare e buna, ca sa inveti sa faci scrie friendship barcelets pe youtube si multe video-uri se vad chiar bine si eu de acolo am invatat. Oricum, bafta :-)

| DannyDanuTs a răspuns:

Nu isi cumpara nimic tip de cateva luni
winking

| InnaaYY a răspuns:

Depinde.
Eu strang bani asa:
In fiecare zii parintii imi da bani pentru scoala.
Daca Mie nu imi e foame dupa scoala ii pun la portofel.
Sau daca ai ceva poti sa il vinzi.
Succes.
fundita?

| alinanicoleta99 a răspuns:

Cerseste laughing))))

| Toader_Raisa_1998 a răspuns:

Pai eu ori pastrez alocatia ori vinde limonada

| Ciompârla a răspuns:

Depinde. Mai poti sa ceri si de la parinti, pastreaza alocatia, eu asa mai fac cateodata.

| sunita666 a răspuns:

Poi un copil de 11 ani poate sa se faca reprezentant la avon oriflame.etc. sau poate sa cumpere diferite produse si sa le vanda l prietenii sau daca esti destept le faci temele p 1 leusmug etclove struck bftaaa

| Andrewcool2 a răspuns:

Poti sa ceri 45% din alocatie, poti sa ceri cate-un leu sa doi la doua zile si i pui la portofel eu asa fac de azi si imi strang pentru un ps3

| dancingdiva a răspuns:

Cum pot să strâng bani mulți