| V3lCr0 a întrebat:

astazi m-am dus in statie la autobuz si a venit un om cu ocazie.bun ne-am dus spre oras mai erau doi baieti pe unul la lasat pana in oras iar dupa inca 100 m ne-a oprit politia si ne-a dat jos. datorita legii care interzice "taxiul"fara autorizatie..ma pus si pe mine sa semnez m-a intrebat de unde sunt..am de patit ceva? Dar daca mai patesc? Nu mi-a spus nimic legat ca trebuie sa ma duc la politie sau amenda..si din ce am vazut nici soferul..doar o mustrare scrisa

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista mustrare scrisa ca sanctiune contraventionala, doar avertisment.
Tu n-o sa patesti nimic, doar vei putea fi ascultat ca martor daca soferul face plangere contraventionala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, autostopul nu e legal, si voi fraieri, trebuia sa ziceti ca sunteti prieteni si va cunoasteti. Tie ca pasager nu iti face nimic

| V3lCr0 explică:

Aceea mustrare este atribuita soferului, sunt curios daca mai ma prinde in masina la altu daca eu am de patit ceva.