| CrazyLoveMix a întrebat:

Hey, vreau si eu un raspuns urgent! Vreu si eu asemanarile si deosebirile intre teorema lui Thales si teorema fundamentala a asemanarii! Va rog frumos. Daca puteti sa mi le scrieti " sub forma de tabel " Va multumesc frumos!

1 răspuns:
| StefiM a răspuns:

Pai uite la teorema lui tales trebuie sa ai o paralala la o dreapta dintr-un triunghi ca sa formezi pe celelalte 2 segmente proportionale iar la t. f. a o paralela dusa la o latura a unui triunghi determina un alt triunghi asemenea cu cel initial. in principiu le poti folosi pe aman2 cand ai paralela dar depinde de ce iti da sau cere problema. ai nevoie de putin fler sa-ti dai seama. sper ca te-am ajutat