| Ho1 a întrebat:

Utilizator Junior-Utilizator Senior apoi ce urmeaza?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa ajungi expert TPU.Nu conteaza numarul de fundite, ci raspunsurile tale sa fie de calitate.Singurele conditii obligatorii sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numărul total de raspunsuri) de minim zece la suta, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie să fie castigator.Tu trebuie sa indeplinesti toate aceste conditii, iar administratorii vor hotara cand a venit momentul.Iti urez succes!

| CautNume a răspuns:

Expert TPU si Userul anului. Expert TPU nu devii automat cum e cand devii Senior (la fel si cu Userul anului).
Ca sa ajungi expert TPU nu trebuie sa ai un numar exact de funde de raspunsuri etc...Trebuie sa dai raspunsuri cat mai folositoare si inteligente care sa ajute cat mai mult.
Sunt cateva conditii obligatorii (sunt si exceptii):
sa ai minim 500 raspunsuri
sa ai minim 10% raspunsuri castigatoare adica un raspuns din 10 sa fie castigator
Userul anului se alege la sfarsitul anului, prin vot.
Mai multe http://www.tpu.ro/blog/?p=601

Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/

| Arthur a răspuns:

Mai există nişte variante printre care : Utilizatori suspendaţi.

| MrAngelus a răspuns:

Mai sunt 2: expert TPU si user-ul anului

Cine sunt Expertii Toti Pentru Unu?

Expertii TPU.ro sunt cei mai devotati, implicati si activi membri ai comunitatii Toti Pentru Unu. Sunt cei care ne-au impresionat prin cantitatea si calitatea raspunsurilor lor, prin empatia si altruismul de care au dat dovada, dar si prin experienta si nivelul lor de cunostinte!

Cine alege Expertii? Dupa ce criterii?

Echipa Toti Pentru Unu. In calitatea de administrator al site-ului, eu ii propun pe cei care consider ca merita acest statut si ma consult cu ceilalti membri ai echipei TPU atunci cand este cazul.

Criteriile dupa care stabilim cine devine Expert sunt cele enuntate mai sus.

Cum pot sa devin Expert TPU? Pozitia in clasament conteaza?

Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Pozitia in clasament nu este neaparat un criteriu de selectie, intrucat un numar mare de raspunsuri nu este totuna cu un numar mare de raspunsuri bune, folositoare si inteligente. Totusi, pana acum, Expertii sunt si fruntasi in clasament, dupa cum se vede! De exemplu, sa luam o situatie ipotetica. Daca un membru mai nou al comunitatii posteaza, in decurs de cateva saptamani si in mod constant, o sumedenie de raspunsuri geniale sau foarte folositoare, se prea poate sa devina Expert TPU, chiar daca nu se numara printre primii 20 de membri din clasament! De asemenea, se prea poate ca un membru sa nu raspunda la sute de intrebari din toate domeniile, dar sa exceleze intr-un domeniu anume si sa impartaseasca experienta lui raspunzand numai la intrebari din acel domeniu. Punctajul lui sau pozitia in clasament nu vor fi impresionante, insa el va putea fi desemnat ca Expert TPU.ro.

Membrii comunitatii pot propune numirea altor membri ca Experti?

Da, propunerile sunt apreciate si luate in considerare, insa decizia finala tot echipa TPU.ro o va lua.

http://www.tpu.ro/blog/?p=134

Userul Anului - în funcţie de activitatea unui utilizator pe site şi de ajutorul oferit cumunitatii, este ales de utilizatorii TPU ca şi User al anului! Condiţii: în ultimul an să fi avut cel puţin pe o perioadă de 6 luni minim 20 de răspunsuri pe lună. http://www.tpu.ro/blog/?p=2538
http://www.tpu.ro/useri

| Laura1092 a răspuns:

Expert TPU. Dar nu e atat de usor, trebuie sa fi un adevarat ajutor pentru TPU, pe care TPU se poate baza de fiecare data.

Răspuns utilizator avertizat