| Laraline1234 a întrebat:

HELP.
Eu am datorie la cineva 10 lei...vii tu și îmi dai 10 lei ca sa ii dau datoria aia...mai vine un prieten de-al meu și îmi da 5 lei împrumut și de aia 5 lei cumpar 3 sucuri de 3 lei.Imi rămân 2 lei.Un leu îți dau tie și un leu prietenului meu care trebuia sa ii dau 5 lei
Și rămâne sa îți dau tie 9 lei și prietenului meu încă 4.
9+4+ aia 3 pe care i-am cheltuit, 16.

De unde a apărut leul ăla?
Ca eu am împrumutat 15 lei

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

De ce iti ramane sa imi dai mie 9 lei cand ai datoria la cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acei 3 lei pe care i-ai dat pe suc sunt de fapt din restul de 4 pe care ii mai ai de dat la cel la care te-ai imprumutat 5 lei, de aici vine confuzia.

Ramane decat 9 + 4 = 13 lei datorie pentru ca 2 lei i-ai dat deja cate 1 leu la fiecare.