| IMC90 a întrebat:

Va propun urmatorul concurs de logica si inteligenta:

Mai jos, sunt prezentate cateva probleme (situatii) logice a caror rezolvare trebuie gandita si nu "muncita". Gradele de dificultate sunt usor si mediu astfel incat aproape oricine poate aborda aceste intrebari (macar unele din ele)
* Cititi cu mare atentie fiecare enunt!
* Fiecare problema rezolvata valoreaza 10p, cu exceptia ultimei care valoreaza 30. Castigatorul concursului este cel care acumuleaza la final (cand s-au rezolvat toate problemele) cele mai multe puncte.
* Doar primul raspuns corect va fi punctat
* Pentru a lua in considerare un raspuns, vreau sa prezentati si modul de rezolvare (sau rationamentul prin care ati ajuns la acel rezultat).
* Nu exista timp limita, singura presiune venind doar din partea celorlalti concurenti
* La cateva probleme am lasat si niste indicii de care va puteti folosi in scopul rezolvarii.
Si, ca sa pun si o intrebare : care sunt raspunsurile corecte?
-----------------------------------
1) Un om a fost gasit spanzurat intr-o camera. In camera nu era absolut nimic, niciun obiect, nici ferestre, nimic, nimic (cu exceptia unei balti). Camera era complet goala. Omul a fost gasit spanzurat chiar in mijlocul camerei. Cum a ajuns la funie?
*excludeti din start varianta ca sare si se prinde de funie si face niste acrobatii si se spanzura.
2) Daca din 4 chistoace de tigara facem o tigara, din 16 chistoace cate tigari facem?
3) Un pitic locuieste la etajul 10. Dimineata, cand se duce la serviciu, ia liftul, frumos, coboara, se duce la masina, o ia spre serviciu. Isi face treaba... cand vine acasa, seara, se urca in lift, se duce pana la 8, iar de acolo o ia pe scari pana la 10. Face asta in fiecare zi. De ce?
4) Intr-o camera sunt 3 intrerupatoare, in alta camera 3 becuri. Ordinea becurilor si a intrerupatoarelor nu este aceeasi. Intentionezi sa aflii ce intrerupator aprinde fiecare bec. O data trecut de interupator nu te poti intoarce..Cum aflii carui intrerupator ii corespunde fiecare bec?
5) Ai vazut, dar n-ai avut, o sa ai, dar n-o sa vezi. ce poate sa fie?
6) Doi oameni, foarte buni prieteni in copilarie, s-au intalnit dupa foarte mult timp si au intrat in vorba:

- A trecut o vesnicie de cand nu te-am mai vazut si n-am auzit nimic despre tine!

- Dar stii ca am o fetita?

- Si cum o cheama?

- Ca pe maica-sa.

- Si cati ani are Maria?

Cum a aflat interlocutorul ca pe fetita o cheama Maria, desi prietenii care stateau de vorba nu se vazusera din copilarie si nu aflasera nimic unul despre celalalt?
7) Un om ajunge la o intersectie (bifurcatie) unde sunt doi oameni: unul minte intotdeauna, unul spune doar adevarul, dar nu stie care spune adevarul si care minte. Cu o singura intrebare cum afla drumul corect?
*Are doar doua variante de drum din care doar unul pe care ar trebui sa mearga mai departe.
8) http://img16.imageshack.us/img16/4189/gresealax.jpg
O iluzie optica simpla (o poate rezolva si un copil de gradinita) Identificati greseala facuta in mod deliberat de autor. Unele persoane o vad imediat, in timp ce altele se uita la nesfarsit fara sa-si dea seama.
9) O corabie are o scara cu 8 trepte agatata de ea, trepte distantate la 25 cm una de cealalta. Stiind că apa creste cu 5cm/h, in cat timp va acoperi apa cea de-a 5-a treapta?
10) Pe o insula, in mijlocul unui imens lac, vezi in fiecare zi in functiune un tractor cu remorca destinat transportului de fan. Fiind contrariat de existenta utilajului pe insula, intrebi cum a ajuns acolo si ti se raspunde ca nu a fost transportat pe insula nici cu barca si nici pe calea aerului, si nici nu a fost construit pe insula.
Cum a ajuns tractorul pe insula, daca nu exista si nici nu a exista vreun pod catre acea insulita?
11)La o trecere peste calea ferata stau la bariera, un motociclist, o caruta si un automobil, in aceasta ordine. Calul se intinde si il musca pe motociclist de ureche, motociclistul se da jos de pe motocicleta si incepe sa bata calul care, speriat, se retrage si impinge caruta in masina, lovind-o. A cui este vina pentru cele intamplate si de ce?
12)O fantana este adanca de 20 metri, in fantana este un rac.
- In cate zile iese racul la suprafata daca ziua uraca 5 metri si noaptea coboara 4 metri?
13)Doi prieteni se intalnesc pe strada. Printre altele, Ion il intreaba pe Gheorghe:
- Cati ani au copiii tai? Nu-mi amintesc decat ca ai trei copii...
- Pai, uite, ca sa-ti raspund mai altfel, suma varstelor lor este egala cu numarul... etajelor blocului de vis-a-vis, iar produsul varstelor lor este egal cu 36...
Amuzat, Ion se gandeste putin apoi exclama:
- Gheorghe, imi place abordarea ta, dar aceste date nu-mi ajung...
- Atunci iti mai spun ca cel mai mic dintre ei este roscat!
Acum, Ion stie ce varste (in ani, fara diviziuni) au copiii lui Gheorghe.
Ce varste au copiii?
-----------------------------------
Va urez multa inspiratie!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Omul stia cate etaje are blocul de vizavi, avea 13 etaje, care ne dau ori 2 ani, 2 ani si 9 ani(2x2x9=36) ori 1 an, 6 ani si 6 ani(1x6x6=36). In ambele cazuri 2+2+9=13 si 1+6+6=13, deci blocul avea 13 etaje clar, problema era la varsta gemenilor.
Iar cand i-a spus "cel mic" si nu "cei mici", a ales varianta 1, 6, 6!

31 răspunsuri:
| IMC90 explică (pentru pufulete_3999):

Toate in afara de 6 au fost rezolvate.
Din moment ce nu s-au mai vazut din copilarie, este exclus ca aia sa fie nevasta-sa, mai gandeste-tewinking