| exydexy a întrebat:

Am intrat in Uk in septembrie 2021 fara viza, dupa aproape 2 luni am calatorit la Belfast dar in niciun aeroport nu mi-au cerut nimic, nicio intrebare.Am locuit 2 ani acolo am si lucrat fara contract, dar am ca si dovada salariul încasat pe card, chiria care la fel o transferam lunar proprietarului din acelasi cont.
As vrea sa aplic pentru presettle (sunt in Ro si in septembrie vreau sa ma intorc in Uk)credeti ca am vreo sansa? Sa aplic dupa ce sunt acolo? O sa am probleme la aeroport? Mersi

5 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Belfast e in UK deci nu au de ce sa iti ceara pasaport sau sa te intrebe orice pentru un zbor intern. Ai nevoie de proof of address de obicei doua (facturi pe numele tau, programari la medic, rol electoral, sau cel putin un contract de inchiriere). Neaparat trebuie sa ai National Insurance Number. Nu mai tin minte ce mi-au mai cerut cand am aplicat pentru settled dar este o aplicatie pe telefon si acolo iti spune ce ai nevoie.

| exydexy explică (pentru Eireann):

Multumesc pentru raspuns
Dar unde am locuit nu am avut contract, facturii deloc deoarece gas/electricity card, internetul era inclus in chirie, la medic nu am fost deloc. si in legatura cu nino eu din cate stiu se obtine dupa pre settle trebuie sa am drept de munca in uk ca sa aplic pentru nino

| Eireann a răspuns (pentru exydexy):

Daca ai fost platit pe card atunci inseamna ca ai cont la o banca din UK? Asta necesita o adresa deci poti sa ceri un extras de cont trimis prin posta - asta este un document proof of address.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu mi dau seama cum poți tu obține Pre-settle, sti si tu, că de când au iesit din UK, s-au schimbat lucrurile... poate cu viză... idk
https://cosminugaen.com/rezidenta-anglia-uk-settled-pre-settled-status/

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

De când au iesit din UE*