| Bulucisorin20 a întrebat:

Bună seara, îmi poate spune cineva dacă în Creta pentru închirierea auto este nevoie de card de credit? Sau merge și cu cel de debit? Îmi puteți da mai multe detalii privind preturile și experiența avută de dvs cu firmele de profil?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, inchirierile de masini, barci, hotel, motel sau pensiuni se fac cu CREDIT CARD, fiindca acelea au asigurare si sunt preferate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai toate companiile mari închiriază și cu card de debit condiția e sa ai bani pe el din care sa oprească garanția.

Violetta mănâncă ciuperci.

De Sixt am închiriat fara probleme în toată Europa cu card de debit inclusiv în Grecia

| Bulucisorin20 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc, văd că ceilalți spun că nu se poate sau că firmele preferă carduri de credit.Banuiesc că nu e cazul in Creta unde oferta este foarte mare.Am dreptate?

| suntserios a răspuns (pentru Bulucisorin20):

Am inchiriat in Grecia cu card de debit fara probleme. De la Sixt

| mihai69 a răspuns:

Majoritatea lucrează doar cu card de credit, totuși.
Mai bine cauți online oferte și pe urmă discuți direct cu firma care crezi că o are pe cea mai potrivită pentru tine.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Salut! Mai de mult, prin 2015, am mers la o întâlnire a cadrelor medicale din peninsula Balcanică, care a avut loc în Creta. In cazul meu, firma care ne-a transportat ne-a oferit și cazare, un lucru minunat, dar în schimb aveam nevoie de o mașină, că totuși acea întâlnire dura o săptămână. Și m-am interesat cu niste colegi pe internet, și am găsit un dealer de mașini care oferea autovehicule spre închiriere. Următoarea zi, care era pentru acomodarea personalului, am mers la acel dealer și am închiriat un Volvo, nu mai știu ce model era, dar pe zi costa vreo 25 de euro. Am semnat un contract pentru 5 zile, și ma ajuns pe la 150 de euro, cu tot cu taxe și nu știu mai ce cheltuieli. Iar plata am realizat-o cu un card de credit, mai era posibilitatea de plata in rate, facturi etc... Iar experiența, zic eu, a fost chiar buna, adică personalul lor cunoștea limba engleză, erau simpatici...
Sper că te-am ajutat!
Dr. Mihailovici V. S.