| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au locuit în Grecia cum vi s-a părut! Sau au rude și au stat acolo ceva timp.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In acest an fac 14 ani de când locuiesc în Grecia. Am venit ca și turist și am fost atrasă de peisaje, civilizație, gastronomie și astfel că a devenit a doua casa pentru mine.
Că cineva de mai jos spunea că prețurile sunt ok, nu ii cunosc vârsta, dar viața este mult mai scumpă fata de Romania.
Am locuit aproape 2 ani in Salonic și apoi cunoscând jumătatea vieții ne-am mutat într-un sat din peninsula Halkidiki, la începutul celui de-al doilea brat, Sithonia.
Pe timp de iarna în zonele rurale este liniște, lumea-i ocupată din septembrie până în decembrie cu culesul măslinilor, apoi zona moarta este in ianuarie - martie, in schimb vara este agitație. Dacă ești undeva la oraș, acolo este total diferit, ai ce face in orice anotimp.

Răspuns utilizator avertizat
| SuNaM a răspuns:

Ba e ok Grecia. Este destul de asemănătoare cu România, dar mult mai cald. Oamenii sunt tot balkans asa ca dacă știai sa te porți în românia știi sa te porți și acolo. Oamenii sunt primitori și grecii chiar știu sa se distreze. Preturile sunt ok, dar fiind o tara turistica, dacă nu știi unde sa mănânci, sau de unde sa cumperi chestii, ajungi sa plătești preturi mai mari. Dar stand acolo, vezi unde mănâncă și localnicii. Mâncarea e dumnezeiasca)). Iarna cumva Grecia moare)). Turiști nu sunt, oamenii nu prea mai ies pe strada, totul este parca amorțit sa zic asa. Cum a dat primăvara, cum sunt oameni peste tot. Dacă e ceva anume ce te interesează, poți sa îmi spui

| Simpatic a răspuns (pentru SuNaM):

Zici ca ai facut o compunere
intrebarea era daca ai locuit in Grecia nu daca ai fost cazat
ca si eu "locuiesc" des in Turcia pe modelul tau
dar misto compunerea, mi-a placut, pe bune!winking

| anonim_4396 explică (pentru SuNaM):

Pana cand poti sa innoti in Grecia! Am auzit ca in Creta poti si in noiembrie?

| SuNaM a răspuns (pentru Simpatic):

Ba nebunule)) sunt de la 14 ani în Grecia)) vorbesc greaca, am cetățenie greaca)) și tu mi zici daca am,, locuit ". A nu am stat în cazare de la 14 ani pana la 23 de ani

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai depinde dar de obicei se poate. Temperatura este de 19 20 de grade. Dar turiștii nu prea vin iarna

| Simpatic a răspuns (pentru SuNaM):

Bravo ma nebunulewinking