| xMaka a întrebat:

Buna :* ce faceti? am si eu nevoie de putin ajutor am nevoie de o poezie cu tema pamantului dar sa nu fie lunga sa aiba maxim 3 strofe si sa fie amunzanta scuzati categoria. dau funda la cel mai frumos raspuns:X restul vot

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Copii,copii,dezvoltati-va imaginatia. Nu mai cereti ajutor. Mai tarziu,cand ai sa fii pusa in situatia de a dezvolta sau aduce un aport la locul de munca, nu vei putea, pentru ca lasi pe altii sa faca ceva in locul tau. Poate compunerea unei poezii nu ti se pare c-ar avea legatura cu viitorul tau. Dar in alta situatie, la fel vei face...si tot asa,creierul tau se va invata sa refuze sa gandeasca. Ganditi-va profund la viitorul vostru. Trebuie sa invatati sa comunicati si sa ganditi concomitent. Cum altfel,daca nu dati frau liber imaginatiei?
O sa-ti dau o schema,dupa care s-o dezvolti cu propriile cuvinte.

Pamantul este al nostru,
Deci sa ne bucuram.
Caci fiecare copil,tanar sau batran
Sa fie constient mereu,
Caci toate frumusetile lui trebuie sa le impartasim
Cu toti cei care vin.
Cei care doresc sa rada,sa se joace si s-alerge
In jurul copacilor sau a campului.

Asa noi,cei tineri si batrani,
Sa pastram planeta noastra libera
De gunoaie si resturi aruncate,
Ca aerul sa fie proaspat si curat
Pentru ca toti sa raspiram de la an la an.

Nu trebuie niciodata sa abuzam
De Pamantul nostru drag,
Sa-l folosim,
Ca este doar al nostru.

Acum, incearca sa faci rimele, sau scrie o poezie cu versuri albe...succes!