| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi explicati si mie, in fragmentul de mai jos la ce se refera :
capabili de performanţă la disciplinele din ariile curiculare limbă şi comunicare (disciplina limba şi
literatura română) şi om şi societate (disciplina religie).

si

cu subiecte
având o abordare interdisciplinară a elementelor de cultură şi spiritualitate românească, conform
structurii din anexă.

Capitolul II
Selecţia elevilor şi norma de reprezentare
Art. 6. (1) La etapa judeţeană, din fiecare unitate şcolară gimnazială din judeţ, pot participa elevi
capabili de performanţă la disciplinele din ariile curiculare limbă şi comunicare (disciplina limba şi
literatura română) şi om şi societate (disciplina religie).
(2) Selecţia elevilor se va face prin susţinerea de către aceştia a unei probe scrise de 2 ore, cu subiecte
având o abordare interdisciplinară a elementelor de cultură şi spiritualitate românească, conform
structurii din anexă.
(3) Evaluarea lucrărilor va fi realizată de profesorii de limba şi literatura română şi religie, nominalizaţi
de inspectorii de specialitate de la fiecare inspectorat şcolar.

funda, multumesc, multumesc mult!

1 răspuns:
| maria6 a răspuns:

E un concurs de cultura si spiritualitate romaneasca, ce contine intrebari referitoare la fragmente de texte literare pe teme religioase. Punctajul maxim 100, timp de rezolvare 2 ore. Corectori sunt profesorii de limba romana si de religie. Etapa judeteana se desfasoare sambata.