| biby_3659 a întrebat:

Stie cineva un site unde sa fie demonstratia ca "Itic Strul, dezertor" este nuvela?
Fundalove struck

1 răspuns:
| pytyk001 a răspuns:

Nu nu stiu da pot sa-ti dau definitia nevelei iar tu poorma poti sa o aplici demonstrand ca texul este o nuvele : Nuvela este opera epica care au un numar mare de personaje, se situeaza intr-e schita si roman deoarece are o dimensinune medie, prezinta mai multe episoade din viata personajelor principale, locul si timpul actinunii sunt prezentate in mod exact, este situata pe momentul subiectului, intalnim un singur fir narativ, predomina naratinunea ca mod de expunere care se impleteste cu descrierea si dialogul si uneori chiar cu monologul.
Sper ca te-am ajutat.