| koko a întrebat:

Care sunt invelisurile pamantului? (litosfera, atmosfera, biosfera etc.)

Răspuns Câştigător
| LostInDreams a răspuns:

Invelisurile pamantului sunt:
-Litosfera (din grecescul lithos=piatră şi sferă) este partea solidă de la exteriorul unei planete.
-Atmosfera-un invelis de aer
-Hidrosfera este invelisul de apa al Pamantului
-Biosfera(este reprezentata de vietuitoare)
-Pedosfera reprezinta invelisul de sol al Pamantului
Sper ca te-am ajutatbig grin

-

33 răspunsuri:
| Donos_Simona_1998 a răspuns:

Litosfera,admosfera,hidrosfera,biosfera si pedosfera. Nu sunt ordine, dar sant toate. =D

| Florin_Barna_1969 a răspuns:

Sun6 atmosfera litosfera biosfera hidrosfera pedosfera antroposfera, nu sunt 4

| Stefanescu_Darvari_Magdalena_1948 a răspuns:

Ionosfera și stratosfera. Încă 2 adăugate, căci în total sunt 7 învelișuri și 21 de ceruri. Fiecare înveliș are 3 ceruri.