| Camelia_7710 a întrebat:

Ce este propozitia regenta?
Un exemplu vreau.

Răspuns Câştigător
| Pupily92 a răspuns:

Am plecat/ pentru ca trebuia sa ajung la timp/. "Am plecat "e prima propozitie, propozitie regenta sau principala, iar"pentru ca trebuia sa ajung la timp" e a 2 propozitie, secundara.

Sper ca te-am lamurit.

kiss

11 răspunsuri:
| chocolatte a răspuns:

Principala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propoziţia regentă este propoziţia de care depinde o propoziţie subordonată

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Propozitia regenta este cea principala, adica de ea depinde propozitia subordonata.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guytur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propozitia regenta este propozitia de care depinde subordonata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datoria elevului este/sa invete.
"este" predicat nominal Incomplet
"sa invete" Propozite regenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propozitia pe langa care punem intrebarea sa vedem ce propozitie depinde de ea poarta numele de propozitie regenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare de genul asta:din exemplele astea vreau sa-mi spuneti care e termenul regent? avem asta la tema desi n-am invatat.probabil din graba ne-a dat tema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popozitia de care depinde alta propozitie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propozitie principala de care mai depinde si o alta propozitie, subordonata.

| Razvanxx13 a răspuns:

Ce ii zici de mama ma:@:@