Crezi ca relatia ta e ok sau c-ar putea fi mai bine?

Primele relații nu sunt mereu simple. De aceea între 07 și 18 februarie, Fundația Friends For Friends și TPU.ro te provoacă să-ți faci un test din care vei afla lucruri pe care nu le știi despre relația ta. Timp de 10 zile, psiholoaga In a Relationship, Silvia Guță, iti va raspunde pe TPU la întrebările pe care le ai despre ce e ok să faci sau nu într-o relație, cum poți să-ți dai seama dacă relația ta are potențialul de a fi toxică și ce poți face în cazul ăsta.

Fă-ți testul aici: https://ffff.ro/licee/test-relatie/

4 tipuri de abuz frecvente în relații (vezi dacă ți s-a întâmplat și ție): https://www.facebook.com/respectlicee/videos/2097559630491631/

In a Relationship este un proiect de prevenție a violenței în cuplurile de adolescenți, creat de Fundația Friends For Friends împreună cu Avon România și parte din Campania Respectului. Urmărește proiectul pe www.facebook.com/respectlicee/

Campania se adreseaza tinerilor cu varste cuprinse intre 14-20 de ani.

82 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Pe bune? Exceptional.
Distinsa doamna psiholog, am 14 ani si iubitul meu 20. Insista sa-mi incep viata sexuala cu el, ceea ce mi se pare normal, ca e iubirea vietii mele si nu voi iubi niciodata pe altcineva, e imposibil, ca am deja o varsta si stiu ce vreau de la viata. Ce credeti, ar fi in regula sa fac asta? Ma gandesc chiar sa ma mut cu el, ca mi-a promis multe, imi vorbeste despre viitor, iar eu stiu ca e sincer ca ma iubeste nespus. Multumesc frumos pentru timpului acordat, apreciez fiecare secunda pe care mi-ati oferit-o intr-un eventual raspuns.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Poti sa vizitezi si pagina lor de Facebook, un site feminist care promoveaza ura fata de baieti
https://www.facebook.com/respectlicee/
in ziua de azi se promoveaza curvia, feminismul, misogismul, radicalismul etc

| grimalkiny a răspuns (pentru Plato):

Vorbești serios?

| Hammurabi a răspuns (pentru grimalkiny):

Da, e o fată de gașcă, am cunoscut-o la un SwingingClub.

| PsihologInARelationship explică (pentru Plato):

Bună! Întrebarea ta e una dintre cele mai dificile, căci pentru astfel de decizii trebuie să iei în calcul mulți factori, și chiar dacă te-ai gândit la unii dintre ei, cu siguranță încă nu i-ai descoperit pe toți. Te ajut cu niște sugestii, căci având atât de puține informații la dispoziție, nu am cum să mă pronunț în vreun fel.
- Ia în vedere faptul că, deocamdată, ai sub 15 ani, vârsta la care îți poți da consimțământul legal pentru un act sexual. Iar cum el e deja major, ar fi o infracțiune pentru el. Ca să îl protejezi pe el de o infracțiune și pe tine de o decizie pe care mai târziu ai putea să o regreți, ia în considerare varianta de a aștepta măcar până împlinești 15 ani. S-ar putea să îți mulțumești mai târziu pentru așteptarea asta. Oricum, asigură-te că ești pregătită pentru acest pas înainte de a-l face și, mai ales, că te informezi cu privire la contracepție și boli cu transmitere sexuală înainte de a face acest pas.
- mă bucur că ați reușit să construiți o relație în care să te simți safe, iubită și protejată, pe care o vedeți amândoi dezvoltându-se frumos în viitor. Deocamdată însă, diferența de vârstă dintre voi doi acoperă niște ani extrem de importanți în ceea ce privește dezvoltarea gândirii și maturizarea emoțională, pe lângă educația propriu-zisă din școală, care te va ajuta să devii o femeie independentă. Iar pentru asta e posibil să ai nevoie mai degrabă de familia ta lângă tine sau, cel puțin, de sprijinul lor financiar. Lucrurile pot sta diferit, însă, dacă în momentul de față nu locuiești cu familia sau dacă în familia ta există conflicte mari, violență sau alte tipuri de abuzuri de care ai vrea să te îndepărtezi prin mutarea cu prietenul tău.
- știu că e posibil să nu mă crezi acum, dar te-aș ruga să-ți lași spațiu să te răzgândești în viitor. Dacă te convingi de pe acum că e imposibil să vrei altceva de la viață mai târziu, riști să intri într-un cerc vicios: chiar dacă nu îți vei mai dori ce îți dorești acum sau chiar dacă vei avea mult de suferit, îți va fi greu să ieși din această relație. Oamenii se schimbă cu fiecare experiență nouă, la fel și visele, dorințele și nevoile lor, iar tu, la 14 ani, ai o grămadă de experiențe înaintea ta (și mai faine, și mai triste - din toate înveți câte cceva). Cu siguranță te vor schimba în mai multe feluri decât îți poți imagina acum. Și e valabil și pentru el, în egală măsură.
Sper că te ajută cele de mai sus, iar dacă ai alte întrebări mai delicate, îmi poți scrie și în privat.

| christine99 a răspuns (pentru RAY):

Ai mancat putina indoctrinare de la extrema dreapta si cpf. Ceva nu poate promova feminismul si misoginismul in acelasi timp, e un non sens. E doar anti-violenta, nu uraste baietii. Si hai sa nu mai lovim in cei mai slabi doar pentru ca in Romania se poate.

| RAY a răspuns (pentru christine99):

Fi atenta la ceea ce am scris, pe pagina aia vad ca fetele sunt violate, batute, maltrate de catre baieti, ceea ce induce ideea cum ca baieti sunt rai iar fetele sunt sfinte, intra sa vezi si tu

| christine99 a răspuns (pentru RAY):

Concluzia aia ai tras-o tu cu mintea ta, baietii care le-au violat si le-au batut logic ca sunt rai, dar asta nu inseamna ca toti baietii sunt asa si nu am vazut pe nimeni sa sustina asta.

| RAY a răspuns (pentru christine99):

Tu macar stii despre ce discut?

| christine99 a răspuns (pentru RAY):

Daca doar atat poti spune, e trist.

| christine99 a răspuns:

Romanul de rand e anti-schimbare, sustine ideile ramase de la bunicul, ce/cine e diferit este privit cu dezgust si calcat in picioare. Mentalitatile nu se vor schimba in Romania pentru ca suntem invatati sa ne comformam, sa pastram lucrurile asa cum sunt. Nu suntem o natie de revolutionari. Va urez succes in campaniile de informare, o sa aveti nevoie.

| Plato a răspuns (pentru christine99):

Ce noroc avem cu tine, romanul de vita nobila, care ne duce societatea pe cele mai inalte culmi.

| christine99 a răspuns:

Daca ai fi citit ce am scris ti-ai fi dat seama ca nu se duce societatea pe nicio culme, este si va fi aceeasi. Dar ai aruncat o ironie ieftina pentru ca ti se pare ca da bine. Pentru o persoana care pretinde a fi Plato, ma asteptam la ceva mai mult. laughing

| aXy99 a răspuns:

I-ati intimidat pe cei care chiar au nevoie de ajutor cu spam-ul si troll-ul vostru.

| mgtow a răspuns:

La cum sta Romania cu smecheria si violenta ma cam insel eu sa fie armonie intre el - ea. Oriunde am merge nu mai gasim pe nimeni sa ne faca fericiti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Deci violatorii sunt băieți buni? laughing Cum sa fie fetele sfinte când în link-ul de postare e cazul unei tipe geloase? Citești ce vrei, înțelegi numai ce-ți place laughing.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sper sa vorbiți și despre narcisiști și cum poți evita relațiile lor abuzive de la primele semne de love-bombing laughing.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este ok.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Nu ma plang, cu toate ca nu ma ajuta la nimic in casa e ok si asa...important e ca ne iubim.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Relația mea cu mine e perfectă.

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca si tu ai inteles asta ce sa spun

| RAY a răspuns:

Crezi ca relatia ta e ok sau c-ar putea fi mai bine?

tocmai gandirea asta c-ar putea fi mai bine este cauza divorturilor din ziua de azi,pentru ca azi omul nu se mai multumeste cu nimic si vrea tot mai mult, femeile vor barbati frumosi,bogati, barbati vor femei frumoase si tinere, numai stim sa ne purtam modest, asta vad ca promovati si dvs, trist

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Singur si fericit

| RAY a răspuns (pentru PsihologInARelationship):

De ce scrieti asta? Recomandarea noastră este să te informezi cu privire la formele abuzurilor ce pot apărea în relații, ca să îți poți da seama dacă vor apărea în relația ta.

practic bagati frica in fete cum ca baieti sunt rai, eu va recomand sa cautati pe google rata de sinucideri care este de 3 ori mai mare la barbati plus faptul ca barbati mult mai greu gasesc mai greu si iti uita partenera mult mai greu

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Exact

| RAY a răspuns:

Christine99 jignesti apoi dai ignor =asa e frumos

| ForeverAlone97 a răspuns:

Într-o lume în care se promovează feminismul, ce așteptări poți avea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intotdeauna existã ceva/cineva, sau un mod de gândire mai buna.
Se numeste preselectie, gandeste te ca peste 100 de ani nu mai existã nimeni.
Cei superiori Si normali la cap! Trebuie alesi, dar din pacate Doar aia care au Probleme de sunt toxici, din toate punctele de vedere fac multi copii.

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu e vorba de feminism =care inseamna egalitate,imi aminteste de revolutia franceza, e vorba de misandrie =ura fata de barbati, ura nu este benefica, din ura s-au nascut si nazismul, comunismul, facismul care vezi ce au facut, nu mi-a placut faptul ca pe o pagina de adolecenti este de fapt o pagina misandra

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta pentru ca in evolutie conteaza cine se reproduce mai mult, dar selectia sexuala va face diferenta misandrele si misogini nu se vor reproduce =cel putin in teorie, in dex